biuro@upcontent.eu

Zasady SEO, które powinien znać każdy copywriter

Spis treści

W tworzeniu treści liczą się nie tylko zdolności pisarskie, ale i umiejętność ich optymalizacji. Czasami tworzenie tekstów pod kątem SEO to główne zadanie copywritera. Kim jest SEO copywriter i jaką wiedzę powinien posiadać? Czy tylko on musi znać zasady działania algorytmów Google’a?

SEO copywriting – co to jest?

SEO copywriting to dział copywritingu, który na równi stawia dbałość o pozycję w wyszukiwarce i wartościową treść. Osoby tworzące teksty w ten sposób muszą mieć na uwadze jednocześnie zasady SEO i to, aby przekazać czytelnikowi ważne, konkretne informacje.

Co więcej, artykuły mają być klarowne, unikatowe i łatwe w odbiorze. Aby pisać i dla robotów Google’a, i dla odbiorców, należy zapoznać się z podstawowymi zasadami pozycjonowania stron.

Fundamentalne zasady SEO copywritingu powinni znać również copywriterzy sprzedażowi czy kreatywni. Wiedza ta przydaje się podczas pracy w content marketingu i sprawia, że teksty są dla użytkowników jeszcze bardziej wartościowe.

Umiejętne stosowanie fraz i słów kluczowych

Czasami wytyczne dotyczące słów i fraz kluczowych otrzymuje się od klienta. Wtedy copywriter powinien wiedzieć tylko, jak naturalnie wpleść je w tekst. Niekiedy jednak musi je wyszukiwać sam. Do tego przydaje się znajomość takich narzędzi jak m.in.:

  • Ahrefs,
  • Contadu,
  • Google Trends.

Keywordy mają występować w artykule naturalnie. Można je odmieniać, a najlepiej umieszczać je w ważnych punktach – na początkach akapitów czy w nagłówkach.

Tekst SEO musi być unikatowy

Niestosowność plagiatu jest oczywista, ale nie tylko kopiowanie treści od innych nie powinno mieć miejsca. Wyszukiwarka Google najbardziej docenia teksty, które różnią się od innych, a przy okazji stanowią dla czytelników dawkę cennej i konkretnej wiedzy. Copywriter ma tworzyć unikalne, niepowielane treści. Dlatego też liczy się solidny research na bazie wielu źródeł.

Pozycjonowanie a układ treści

Na wyniki wyszukiwania wpływa także układ publikacji. Powinien być jak najbardziej czytelny, pozbawiony dużych bloków tekstowych. Trzeba zadbać o:

  • nagłówki,
  • krótkie akapity,
  • wyliczenia,
  • zdjęcia,
  • pogrubienia.

Nagłówki to idealne miejsca do wstawiania słów kluczowych. Krótkie akapity ułatwiają czytelnikowi odbiór treści. Wyliczenia sprawiają, że artykuł staje się bardziej klarowny. Zdjęcia urozmaicają treść, a na dodatek w ich opisach można zawrzeć keywordy. Pogrubienia zwracają uwagę użytkownika, ale nie powinno się ich stosować zbyt często.

Dbałość o tytuły i opisy meta

Dobry tekst to nie tylko to, co widać na stronie, ale też to, co wyświetla się w wyszukiwarce. Copywriter powinien tworzyć nie tylko artykuły, lecz także meta opisy i tytuły, które użytkownicy zobaczą w Google’u. Wpływają one na klikalność i są miejscem, w którym łatwo umieścić najważniejsze słowa kluczowe. Warto zastosować w nich Call-To-Action.

Czy dobry tekst musi być długi?

Z punktu widzenia SEO nie ma idealnej długości tekstu, która zapewniałaby zadowalającą widoczność w wyszukiwarce. Liczba znaków powinna być adekwatna do rodzaju treści. Wpis blogowy, opis kategorii, artykuł sponsorowany – każdy z nich może potrzebować innej długości, aby wyczerpać określony temat.

W strategii SEO stawia się przede wszystkim na wystarczające wyjaśnienie poruszanej kwestii. Jeśli tekst w wartościowy sposób przedstawia zagadnienie, nie musi być wcale długi, aby trafić na dobrą pozycję w wyszukiwarce.

W zbyt krótkich wpisach nie da się wyjaśnić odpowiednio wszystkich kwestii, co może wpływać negatywnie na pozycjonowanie. Natomiast za długie artykuły często zniechęcają czytelników, pragnących szybko znaleźć pożądane informacje. W określaniu sugerowanej długości tekstów pomagają narzędzia takie jak Contadu.

Optymalizacja SEO a linkowanie

Zarówno linkowanie wewnętrzne, jak i zewnętrzne wpływa na miejsce strony w rankingu wyszukiwania. Anchory wewnętrzne są ważne w kwestii indeksowania witryny i wspomagają nawigację. Natomiast zewnętrzne wpływają na autorytet domeny i pomagają budować profil linków.

Każdy copywriter powinien znać te najważniejsze zasady i stosować się do nich podczas pisania tekstów. Wspierają one budowanie ruchu organicznego i zwiększają liczbę potencjalnych klientów w danych witrynach.

Zobacz inne

1000 ZZS – co to znaczy?

Skróty i akronimy stały się nieodłączną częścią języka polskiego. W branży marketingowej klienci dosyć często napotykają termin „1000 ZZS” – zwykle ma to miejsce podczas

Black Week 2023 w UpContent!

Black Week 2023 w UpContent! Niebawem wyczekiwany przez łowców promocji Black Friday, ale w UpContent obchodzimy go przez cały tydzień! Przygotowaliśmy trzy pakiety, dzięki którym

Jak stworzyć portfolio copywritera?

Dobre portfolio to podstawa do zdobywania zleceń wśród copywriterów freelancerów. Często wymaga się takiego pliku również od osób, które ubiegają się o pracę w agencji