fbpx
biuro@upcontent.eu

Zasady SEO, które powinien znać każdy copywriter

Spis treści

W tworzeniu treści liczą się nie tylko zdolności pisarskie, ale i umiejętność ich optymalizacji. Czasami tworzenie tekstów pod kątem SEO to główne zadanie copywritera. Kim jest SEO copywriter i jaką wiedzę powinien posiadać? Czy tylko on musi znać zasady działania algorytmów Google’a?

SEO copywriting – co to jest?

SEO copywriting to dział copywritingu, który na równi stawia dbałość o pozycję w wyszukiwarce i wartościową treść. Osoby tworzące teksty w ten sposób muszą mieć na uwadze jednocześnie zasady SEO i to, aby przekazać czytelnikowi ważne, konkretne informacje.

Co więcej, artykuły mają być klarowne, unikatowe i łatwe w odbiorze. Aby pisać i dla robotów Google’a, i dla odbiorców, należy zapoznać się z podstawowymi zasadami pozycjonowania stron.

Fundamentalne zasady SEO copywritingu powinni znać również copywriterzy sprzedażowi czy kreatywni. Wiedza ta przydaje się podczas pracy w content marketingu i sprawia, że teksty są dla użytkowników jeszcze bardziej wartościowe.

Umiejętne stosowanie fraz i słów kluczowych

Czasami wytyczne dotyczące słów i fraz kluczowych otrzymuje się od klienta. Wtedy copywriter powinien wiedzieć tylko, jak naturalnie wpleść je w tekst. Niekiedy jednak musi je wyszukiwać sam. Do tego przydaje się znajomość takich narzędzi jak m.in.:

  • Ahrefs,
  • Contadu,
  • Google Trends.

Keywordy mają występować w artykule naturalnie. Można je odmieniać, a najlepiej umieszczać je w ważnych punktach – na początkach akapitów czy w nagłówkach.

Tekst SEO musi być unikatowy

Niestosowność plagiatu jest oczywista, ale nie tylko kopiowanie treści od innych nie powinno mieć miejsca. Wyszukiwarka Google najbardziej docenia teksty, które różnią się od innych, a przy okazji stanowią dla czytelników dawkę cennej i konkretnej wiedzy. Copywriter ma tworzyć unikalne, niepowielane treści. Dlatego też liczy się solidny research na bazie wielu źródeł.

Pozycjonowanie a układ treści

Na wyniki wyszukiwania wpływa także układ publikacji. Powinien być jak najbardziej czytelny, pozbawiony dużych bloków tekstowych. Trzeba zadbać o:

  • nagłówki,
  • krótkie akapity,
  • wyliczenia,
  • zdjęcia,
  • pogrubienia.

Nagłówki to idealne miejsca do wstawiania słów kluczowych. Krótkie akapity ułatwiają czytelnikowi odbiór treści. Wyliczenia sprawiają, że artykuł staje się bardziej klarowny. Zdjęcia urozmaicają treść, a na dodatek w ich opisach można zawrzeć keywordy. Pogrubienia zwracają uwagę użytkownika, ale nie powinno się ich stosować zbyt często.

Dbałość o tytuły i opisy meta

Dobry tekst to nie tylko to, co widać na stronie, ale też to, co wyświetla się w wyszukiwarce. Copywriter powinien tworzyć nie tylko artykuły, lecz także meta opisy i tytuły, które użytkownicy zobaczą w Google’u. Wpływają one na klikalność i są miejscem, w którym łatwo umieścić najważniejsze słowa kluczowe. Warto zastosować w nich Call-To-Action.

Czy dobry tekst musi być długi?

Z punktu widzenia SEO nie ma idealnej długości tekstu, która zapewniałaby zadowalającą widoczność w wyszukiwarce. Liczba znaków powinna być adekwatna do rodzaju treści. Wpis blogowy, opis kategorii, artykuł sponsorowany – każdy z nich może potrzebować innej długości, aby wyczerpać określony temat.

W strategii SEO stawia się przede wszystkim na wystarczające wyjaśnienie poruszanej kwestii. Jeśli tekst w wartościowy sposób przedstawia zagadnienie, nie musi być wcale długi, aby trafić na dobrą pozycję w wyszukiwarce.

W zbyt krótkich wpisach nie da się wyjaśnić odpowiednio wszystkich kwestii, co może wpływać negatywnie na pozycjonowanie. Natomiast za długie artykuły często zniechęcają czytelników, pragnących szybko znaleźć pożądane informacje. W określaniu sugerowanej długości tekstów pomagają narzędzia takie jak Contadu.

Optymalizacja SEO a linkowanie

Zarówno linkowanie wewnętrzne, jak i zewnętrzne wpływa na miejsce strony w rankingu wyszukiwania. Anchory wewnętrzne są ważne w kwestii indeksowania witryny i wspomagają nawigację. Natomiast zewnętrzne wpływają na autorytet domeny i pomagają budować profil linków.

Każdy copywriter powinien znać te najważniejsze zasady i stosować się do nich podczas pisania tekstów. Wspierają one budowanie ruchu organicznego i zwiększają liczbę potencjalnych klientów w danych witrynach.

Zobacz inne