fbpx
biuro@upcontent.eu

Jak wykorzystać AI do personalizacji treści marketingowych?

Spis treści

Wszyscy zrozumieli już, że sztuczna inteligencja nie zabierze nam pracy. Pytania na ten temat coraz częściej ustępują miejsca tym o to, jak AI może usprawnić działania w marketingu. Jednym z obszarów, w jakich warto wykorzystać sztuczną inteligencję, jest personalizacja. Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Jak wykorzystać AI do personalizacji w e-commerce?

AI dysponuje algorytmami doskonale sprawdzającymi się w analizie danych, w tym tych na temat klientów e-commerce. Połączenie analizy z automatyzacją pozwala m.in. na sugerowanie użytkownikom produktów, którymi mogliby być zainteresowani. Roboty śledzą poczynania konsumentów, np. ich dotychczasowe zakupy, a następnie wyświetlają na ekranie przedmioty z kategorii „mogą Ci się spodobać”.

W ten sposób da się nie tylko wskazywać rekomendacje samych produktów, ale i rozmiarów, co widać już w niektórych aplikacjach marek odzieżowych. AI jest w stanie podsuwać również ulubioną metodę płatności czy dostawy, by przyspieszać i umilać całą ścieżkę zakupową – od poszukiwań towarów, aż po finalizację transakcji.

Coraz częściej wykorzystuje się algorytmy AI także do analizy danych na temat klientów, by jeszcze głębiej ich poznawać i móc precyzyjniej targetować np. reklamy.

AI w marketingu a personalizacja kampanii online

Aby jak najlepiej wykorzystać sztuczną inteligencję w marketingu, warto zastosować ją w płatnych kampaniach online. Segmentacja klientów na grupy o poszczególnych zainteresowaniach, wieku czy preferencjach umożliwia stworzenie różnych komunikatów zarówno tekstowych, jak i graficznych. AI dopasuje poszczególne treści do konkretnych odbiorców, przez co reklamy będą działać skuteczniej.

Sztuczna inteligencja może również prognozować, które kampanie będą najskuteczniejsze. Oceni to na podstawie wcześniejszych analiz zachowań użytkowników. Dobre targetowanie reklam to:

  • lepsza efektywność;
  • wyższa konwersja;
  • silniejsze relacje z klientami.

Dane zbierane przez AI przydają się także w dostosowywaniu komunikatów np. do e-maili w ramach newslettera.

Chatboty działające dzięki sztucznej inteligencji

Wysoka jakość obsługi klienta to podstawa zadowolenia użytkowników z działania firmy, szczególnie jeśli pojawiają się jakieś problemy lub zapytania. Nie zawsze można sobie pozwolić na zatrudnienie asystentów odpowiadających na wszystkie potrzeby piszących konsumentów.

Chatboty bazujące na AI mogą prowadzić spersonalizowane rozmowy z użytkownikami – odpowiadać na pytania, weryfikować status zamówień czy rekomendować produkty. To jeden ze sposobów na oszczędność środków i zasobów ludzkich w firmie.

Optymalizacja treści marketingowych pod SEO

Sztuczna inteligencja potrafi nie tylko generować teksty, ale także optymalizować treści pod kątem SEO. Możesz skorzystać z narzędzi do analizy słów kluczowych, a następnie przetwarzać artykuły czy opisy produktów za pomocą AI. System poprawi jakość nagłówków, umieści odpowiednie frazy i sprawi, że content będzie lepiej widoczny. Jak wiadomo, dobra optymalizacja to:

  • większy ruch na stronie;
  • rosnąca popularność marki;
  • lepsze wyniki sprzedażowe.

Aby wykorzystać w pełni potencjał AI w marketingu, trzeba dysponować systemem CRM, który gromadzi dane o klientach odwiedzających witrynę. Następnie można przejść do platform pozwalających użyć te informacje w praktyce. Należy do nich m.in. Salesforce Einstein. Na stronie twórcy narzędzia chwalą się, że z ich usług czerpią takie międzynarodowe marki jak Gucci czy Uber Eats.

Działania oparte na sztucznej inteligencji w content marketingu to znacznie więcej niż proces tworzenia treści. Algorytmy uczenia maszynowego analizują ogromne ilości danych, pomagają budować strategie i wspierają działania marketingowe, pozwalając Ci docierać do pożądanych grup odbiorców. Pora w pełni wykorzystać potencjał AI!

Zobacz inne