biuro@upcontent.eu

Copywriting a UX Writing – dlaczego te dwa obszary nie powinny się wykluczać?

Spis treści

Sama treść – nawet ta dobrze napisana, w tym pod kątem SEO – to jeszcze nie wszystko. Liczy się również design publikacji. W końcu użytkownicy sieci zupełnie inaczej czytają teksty webowe niż te wydrukowane na papierze. Jakie są więc najważniejsze zasady UX writingu i jak copywriter może je wykorzystać w swojej pracy?

UX writing a copywriting – jakie są zasadnicze różnice?

Copywriting to dość szerokie pojęcie, które zalicza się do dziedziny marketingu, a konkretnie do content marketingu. Copywriter tworzy różnego typu treści o charakterze informacyjnym lub perswazyjnym. Dopasowuje również je pod zasady SEO tak, aby dobrze pozycjonowały się w wynikach wyszukiwania.

Z kolei UX writing zajmuje się tworzeniem pod kątem doświadczeń użytkownika. Odnosi się do tego sam termin UX, czyli z języka angielskiego – user experience. UX writerowi zależy na tym, aby jego tekst był przede wszystkim użyteczny. W dobie różnorodnych aplikacji i narzędzi webowych powstała duża konkurencja, dlatego firmy walczą o uwagę odbiorców. A przyciągnąć ma ich nie tylko estetycznie zaprojektowany, ale przede wszystkim intuicyjny i funkcjonalny system.

Zarówno copywriter, jak i UX writer tworzą z myślą o odbiorcy. Dla copywritera istotne jednak są również wytyczne klienta, czyli np. danego sklepu internetowego, a dla UX writera – wyłącznie potrzeby konsumenta tego produktu.

Jak czyta użytkownik?

Już od dawna wiadomo, że sposób czytania tekstów drukowanych znacząco różni się od tego, w jaki sposób zapoznajemy się z tymi digitalowymi. Użytkownik internetu zazwyczaj skanuje wzrokiem tekst i rzadko czyta go od deski do deski. Badania Jacoba Nielsena (jednego z czołowych badaczy i specjalistów z dziedziny UX) już w 2006 roku udowodniły, że internauci czytają internetowe publikacje w schemacie litery F. Oznacza to, że zapoznają się dokładnie z pierwszym zdaniem paragrafu, a z każdym kolejnym skracają je jedynie do początku.

Znajomość tych praktyk pozwoli skuteczniej zaprojektować treść i skupić się na tym, aby odbiorca zapoznał się z jej meritum.

Najważniejsze zasady UX writingu

Dobrze zaprojektowana treść ma ułatwiać użytkownikowi przejście przez konkretny proces, np. ten zakupowy. W takim przypadku przy tworzeniu strony produktowej istotne jest nie tylko użycie słów kluczowych, ale i poprawne skonstruowanie komunikatu. O jakich aspektach pamięta UX writer?

  1. Pisanie klarownych i zwięzłych zdań – komunikat powinien być przede wszystkim zrozumiały i bezpośredni. Nawet skomplikowane, fachowe zagadnienia należy wyjaśnić w prosty sposób.
  2. Podkreślanie najistotniejszych informacji – w UX writingu liczy się konkret. Należy więc unikać lania wody, zbędnych przymiotników i sztampowych zwrotów. One nie pomogą Ci wyróżnić się z tłumu.
  3. Projektowanie tekstu – używanie nagłówków i śródtytułów jest kluczowe nie tylko dla działań UX, ale także dla samego copywritingu. To właśnie one porządkują tekst i nawigują użytkownika. Jednolity blok tekstu z pewnością nie zachęci internauty do lektury.
  4. Stosowanie przerw między akapitami i list punktowych – najlepiej sprawdzają się krótkie akapity (maksymalnie 500 zzs, a najlepiej 200-300 zzs). Z kolei listy punktowe są łatwiejsze w skanowaniu i wyróżniają się w tekście.
  5. Dopasowanie designu treści do każdego urządzenia – to, że na ekranie 21-calowego monitora akapit wydaje się zaledwie kilkoma linijkami, to nie oznacza, że na innych urządzeniach będzie wyglądał tak samo – a już szczególnie na smartfonie. Badania przeprowadzane przez Digital Poland wykazują, że użytkownicy coraz częściej korzystają z urządzeń mobilnych (około 93% respondentów). Poprzez nie wyszukują informacje, czytają artykuły i przeglądają witryny sklepowe. Dlatego też przed publikacją warto uwzględnić sposób prezentowania się tekstu na ekranie telefonu.

Dlaczego copywriter powinien stosować zasady UX?

Wiele zasad UX writingu powiela się w praktykach copywritingu. Mimo to każdy copywriter powinien pamiętać, by wdrażać je w swojej codziennej pracy. Dzięki temu można mieć pewność, że treści będą użytkowe, klarowne oraz przede wszystkim zachęcające do czytania i wykonania konkretnej akcji. Kreatywny, ale i funkcjonalny przekaz marketingowy ma szansę cieszyć się większym zaangażowaniem odbiorców i zbudować grupę lojalnych klientów.

UX writing pozwala stworzyć specjalistyczny tekst, który będzie jednocześnie przyjazny użytkownikom. Warto pamiętać o projektowaniu treści i stosowaniu klarownych, bezpośrednich fraz. Takie praktyki sprawdzają się w komunikacji wielu marek, niezależnie od branży.

Zobacz inne

1000 ZZS – co to znaczy?

Skróty i akronimy stały się nieodłączną częścią języka polskiego. W branży marketingowej klienci dosyć często napotykają termin „1000 ZZS” – zwykle ma to miejsce podczas

Black Week 2023 w UpContent!

Black Week 2023 w UpContent! Niebawem wyczekiwany przez łowców promocji Black Friday, ale w UpContent obchodzimy go przez cały tydzień! Przygotowaliśmy trzy pakiety, dzięki którym

Jak stworzyć portfolio copywritera?

Dobre portfolio to podstawa do zdobywania zleceń wśród copywriterów freelancerów. Często wymaga się takiego pliku również od osób, które ubiegają się o pracę w agencji