biuro@upcontent.eu

Do czego przydaje się recykling treści?

Spis treści

Recykling treści w content marketingu to jeden ze sprawdzonych sposobów na zwiększenie widoczności w sieci. Metoda ta pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału istniejących już materiałów – przy zachowaniu oszczędności czasu i zasobów. Do czego przydaje się w szczególności?

Recykling treści – na czym polega?

Recykling kojarzy się przede wszystkim z ekologią, ochroną środowiska i zasadą 3R (Reduce, Reuse, Recycle) – polega na wtórnym wykorzystaniu materiałów, które pochodzą z produktów wcześniej już zużytych lub odrzuconych. To termin często mylony z Reuse, bazującym również na ponownym użyciu przedmiotów, ale zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem (mowa np. o sprzedaży niechcianych ubrań, aby mogły stać się elementem garderoby należącej do kogoś innego). Pomimo ich złudnego podobieństwa, odróżnianie od siebie tych dwóch wyrazów jest ważne – zwłaszcza w kontekście odświeżania treści marketingowych.

Każdy copywriter wie doskonale, że tworzenie unikalnych tekstów potrafi być… trudnym zadaniem. Pisanie 20 różnych artykułów na ten sam temat przysparza problemów nawet pomysłowym i kreatywnym pracownikom. W efekcie zdarza się, że finalny tekst pozostawia wiele do życzenia – zawiera truizmy, powtórzenia, schematyczną kompozycję, a jego ogólna jakość nie jest zadowalająca. To właśnie m.in. w takich chwilach warto zdecydować się na wykorzystanie recyklingu treści, czyli metodzie przekształcania gotowego contentu tak, aby posłużył on do stworzenia zupełnie nowego.

Przekształcanie jest tu słowem kluczowym – nie chodzi o to, aby użyć ponownie tego samego materiału w całości. To spowodowałoby spadki widoczności witryny sieciowej w wynikach wyszukiwarki Google. Recykling treści to nie reuse; odnosi się do praktyki ponownego wykorzystywania, ale poprzez modyfikację i dostosowywanie contentu do obecnych celów marketingowych.

Recykling treści – jak wykorzystać go do tworzenia nowego contentu?

Proces recyklingu treści obejmuje różne kroki:

 • aktualizację;
 • restrukturyzację;
 • rozbudowę;
 • konwersję do innych formatów (np. z artykułu na infografiki lub z infografiki na krótkie wideo);
 • dostosowywanie materiałów do zmieniających się potrzeb odbiorców.

Jak działa to w praktyce? Przydatne okaże się przytoczenie hipotetycznego przykładu: właściciel witryny sieciowej zauważa, że tzw. evergreen content nie zapewnia mu należytej widoczności w internecie. Po sprawdzeniu artykułu zauważa, ten jest rzeczowy i napisany przystępnym językiem, ale:

 • brakuje w nim aktualnych informacji (np. ze względu na pojawienie się nowej części serii filmów w kinach);
 • ma niepoprawne formatowanie (nie ma w nim nagłówków H1 i H2);
 • nie wyczerpuje w pełni tematu.

Decyduje się więc na wykorzystanie recyklingu treści – zatrudnia specjalistę, który naprawia wszystkie te błędy, a następnie przerabia artykuł tak, by opublikować go w odpowiednim formacie również na innych platformach i social mediach, m.in. Instagramie i Facebooku.

Recykling treści w content marketingu – warto postawić na materiały evergreen!

Ilustracja wykorzystania recyklingu treści opierała się na wykorzystaniu materiałów evergreen nie bez powodu. Są one wartościowe i użyteczne przez długi czas – odpowiadają na często zadawane przez internautów pytania. Skąd dowiedzieć się, czy wybrany temat artykułu się do takich zalicza? Wystarczy wykorzystać w tym celu Google Analytics i Google Trends. Oba narzędzia pozwalają na szybkie sprawdzenie jakości tekstu.

Cechy charakterystyczne contentu evergreen to:

 • uniwersalność;
 • wartość edukacyjna lub informacyjna;
 • odporność na trendy.

To one sprawiają, że wiecznie zielone treści należy poddawać recyklingowi jako pierwsze. Wymagają zużycia małych zasobów pracy do zaktualizowania ich, a zapewniają przy tym spektakularne rezultaty. Są to zazwyczaj poradniki lub informacje na temat podstawowych pojęć w danej branży. 

Korzyści płynące z odświeżania treści marketingowych 

Wysoka rozpoznawalność marki, duży ruch na witrynie i znakomity współczynnik konwersji – zależy na tym każdej działalności działającej w świecie online. Recykling treści to prosty sposób na osiągnięcie tego wszystkiego.

Główne korzyści, które zapewnia to:

 • oszczędność czasu i zasobów – copywriter nie musi tworzyć materiału od zera;
 • zwiększenie zasięgu i widoczności – wysokie pozycjonowanie strony przyspiesza proces pojawiania się nowych klientów;
 • utrwalanie przekazu – powtarzanie pewnych informacji pozwala na ich lepsze zrozumienie;
 • szansa na pojawienie się na innych platformach – dostosowanie się do specyfiki każdej witryny;
 • optymalizacja pod kątem SEO – więcej nowych słów kluczowych.

Metodę tę można uznać za niezwykle atrakcyjną. Po co tworzyć coś nowego i marnować na to czas pracowników, skoro w wielu przypadkach okazuje się to zupełnie niepotrzebne?

Zagrożenia podczas recyklingu treści marketingowych

Recykling treści ma także swoje wady. Zbyt częste ingerencje w materiały mogą doprowadzić do utraty ich unikalności i oryginalności – wpływa to na spadek atrakcyjności oraz autentyczności marki w oczach odbiorców. Jeżeli będą widywać wciąż te same informacje, ale w różnych kontekstach, to stracą swoje zainteresowanie; wszystkiego trzeba używać z umiarem.

Ponadto należy poruszyć ważną kwestię: copywriter może przypadkowo skopiować całe fragmenty treści z poprzednich prac, myśląc, że tworzy zupełnie nowy materiał. Taki błąd, nawet nieświadomy, oznacza plagiat własnego tekstu, a tym samym potencjalną karę od Google.

Potrzebujesz kogoś, kto podjąłby się zadania recyklingu posiadanych przez Ciebie treści? Skontaktuj się z nami!

Zobacz inne

1000 ZZS – co to znaczy?

Skróty i akronimy stały się nieodłączną częścią języka polskiego. W branży marketingowej klienci dosyć często napotykają termin „1000 ZZS” – zwykle ma to miejsce podczas

Black Week 2023 w UpContent!

Black Week 2023 w UpContent! Niebawem wyczekiwany przez łowców promocji Black Friday, ale w UpContent obchodzimy go przez cały tydzień! Przygotowaliśmy trzy pakiety, dzięki którym

Jak stworzyć portfolio copywritera?

Dobre portfolio to podstawa do zdobywania zleceń wśród copywriterów freelancerów. Często wymaga się takiego pliku również od osób, które ubiegają się o pracę w agencji