fbpx
biuro@upcontent.eu

Do czego przydaje się recykling treści?

Spis treści

Recykling treści w content marketingu to jeden ze sprawdzonych sposobów na zwiększenie widoczności w sieci. Metoda ta pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału istniejących już materiałów – przy zachowaniu oszczędności czasu i zasobów. Do czego przydaje się w szczególności?

Recykling treści – na czym polega?

Recykling kojarzy się przede wszystkim z ekologią, ochroną środowiska i zasadą 3R (Reduce, Reuse, Recycle) – polega na wtórnym wykorzystaniu materiałów, które pochodzą z produktów wcześniej już zużytych lub odrzuconych. To termin często mylony z Reuse, bazującym również na ponownym użyciu przedmiotów, ale zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem (mowa np. o sprzedaży niechcianych ubrań, aby mogły stać się elementem garderoby należącej do kogoś innego). Pomimo ich złudnego podobieństwa, odróżnianie od siebie tych dwóch wyrazów jest ważne – zwłaszcza w kontekście odświeżania treści marketingowych.

Każdy copywriter wie doskonale, że tworzenie unikalnych tekstów potrafi być… trudnym zadaniem. Pisanie 20 różnych artykułów na ten sam temat przysparza problemów nawet pomysłowym i kreatywnym pracownikom. W efekcie zdarza się, że finalny tekst pozostawia wiele do życzenia – zawiera truizmy, powtórzenia, schematyczną kompozycję, a jego ogólna jakość nie jest zadowalająca. To właśnie m.in. w takich chwilach warto zdecydować się na wykorzystanie recyklingu treści, czyli metodzie przekształcania gotowego contentu tak, aby posłużył on do stworzenia zupełnie nowego.

Przekształcanie jest tu słowem kluczowym – nie chodzi o to, aby użyć ponownie tego samego materiału w całości. To spowodowałoby spadki widoczności witryny sieciowej w wynikach wyszukiwarki Google. Recykling treści to nie reuse; odnosi się do praktyki ponownego wykorzystywania, ale poprzez modyfikację i dostosowywanie contentu do obecnych celów marketingowych.

Recykling treści – jak wykorzystać go do tworzenia nowego contentu?

Proces recyklingu treści obejmuje różne kroki:

  • aktualizację;
  • restrukturyzację;
  • rozbudowę;
  • konwersję do innych formatów (np. z artykułu na infografiki lub z infografiki na krótkie wideo);
  • dostosowywanie materiałów do zmieniających się potrzeb odbiorców.

Jak działa to w praktyce? Przydatne okaże się przytoczenie hipotetycznego przykładu: właściciel witryny sieciowej zauważa, że tzw. evergreen content nie zapewnia mu należytej widoczności w internecie. Po sprawdzeniu artykułu zauważa, ten jest rzeczowy i napisany przystępnym językiem, ale:

  • brakuje w nim aktualnych informacji (np. ze względu na pojawienie się nowej części serii filmów w kinach);
  • ma niepoprawne formatowanie (nie ma w nim nagłówków H1 i H2);
  • nie wyczerpuje w pełni tematu.

Decyduje się więc na wykorzystanie recyklingu treści – zatrudnia specjalistę, który naprawia wszystkie te błędy, a następnie przerabia artykuł tak, by opublikować go w odpowiednim formacie również na innych platformach i social mediach, m.in. Instagramie i Facebooku.

Recykling treści w content marketingu – warto postawić na materiały evergreen!

Ilustracja wykorzystania recyklingu treści opierała się na wykorzystaniu materiałów evergreen nie bez powodu. Są one wartościowe i użyteczne przez długi czas – odpowiadają na często zadawane przez internautów pytania. Skąd dowiedzieć się, czy wybrany temat artykułu się do takich zalicza? Wystarczy wykorzystać w tym celu Google Analytics i Google Trends. Oba narzędzia pozwalają na szybkie sprawdzenie jakości tekstu.

Cechy charakterystyczne contentu evergreen to:

  • uniwersalność;
  • wartość edukacyjna lub informacyjna;
  • odporność na trendy.

To one sprawiają, że wiecznie zielone treści należy poddawać recyklingowi jako pierwsze. Wymagają zużycia małych zasobów pracy do zaktualizowania ich, a zapewniają przy tym spektakularne rezultaty. Są to zazwyczaj poradniki lub informacje na temat podstawowych pojęć w danej branży. 

Korzyści płynące z odświeżania treści marketingowych 

Wysoka rozpoznawalność marki, duży ruch na witrynie i znakomity współczynnik konwersji – zależy na tym każdej działalności działającej w świecie online. Recykling treści to prosty sposób na osiągnięcie tego wszystkiego.

Główne korzyści, które zapewnia to:

  • oszczędność czasu i zasobów – copywriter nie musi tworzyć materiału od zera;
  • zwiększenie zasięgu i widoczności – wysokie pozycjonowanie strony przyspiesza proces pojawiania się nowych klientów;
  • utrwalanie przekazu – powtarzanie pewnych informacji pozwala na ich lepsze zrozumienie;
  • szansa na pojawienie się na innych platformach – dostosowanie się do specyfiki każdej witryny;
  • optymalizacja pod kątem SEO – więcej nowych słów kluczowych.

Metodę tę można uznać za niezwykle atrakcyjną. Po co tworzyć coś nowego i marnować na to czas pracowników, skoro w wielu przypadkach okazuje się to zupełnie niepotrzebne?

Zagrożenia podczas recyklingu treści marketingowych

Recykling treści ma także swoje wady. Zbyt częste ingerencje w materiały mogą doprowadzić do utraty ich unikalności i oryginalności – wpływa to na spadek atrakcyjności oraz autentyczności marki w oczach odbiorców. Jeżeli będą widywać wciąż te same informacje, ale w różnych kontekstach, to stracą swoje zainteresowanie; wszystkiego trzeba używać z umiarem.

Ponadto należy poruszyć ważną kwestię: copywriter może przypadkowo skopiować całe fragmenty treści z poprzednich prac, myśląc, że tworzy zupełnie nowy materiał. Taki błąd, nawet nieświadomy, oznacza plagiat własnego tekstu, a tym samym potencjalną karę od Google.

Potrzebujesz kogoś, kto podjąłby się zadania recyklingu posiadanych przez Ciebie treści? Skontaktuj się z nami!

Zobacz inne