fbpx
biuro@upcontent.eu

Nisze w copywritingu. Czym są i jak je wykorzystać?

Spis treści

Co robi copywriter? Na tak postawione pytanie można znaleźć przynajmniej kilkanaście odpowiedzi. Najczęściej zawód ten kojarzy się z pisaniem artykułów promujących konkretne produkty, tworzeniem opisów i tekstów zapleczowych. Na tym na szczęście nie kończą się możliwości osób wykonujących ten fach. Oto kilka przykładów tego, czym jeszcze może się zajmować copywriter.

Nisza w copywritingu – co to znaczy?

Podawana przez Słownik Języka Polskiego PWN definicja słowa nisza opisuje „wolne miejsce, jakie może zająć np. producent na rynku towarów”. W pierwszej chwili takie wyjaśnienie pojęcia może wydawać się zupełnie nieprzystające do tego, czym jest nisza w copywritingu. W rzeczywistości jak najbardziej nadaje się do opisu tego zjawiska także w branży contentowej. W tym kontekście producentem można określić zleceniodawcę, a towarem – tekst.

Nieustanny rozwój technologii i technik sprzedaży przyczynił się do powstania obszarów działalności, które nie są jeszcze dostatecznie wypełnione treściami. Coraz większe znaczenie ma również postęp czyniony przez koncerny odpowiedzialne za wyszukiwarki internetowe. Potrzeba promocji wartościowych dla czytelnika treści a konkurencja ze strony chatbotów opartych na AI już dziś zmienia oblicze copywritingu. Wpływ na to mają również przyzwyczajenia użytkowników sieci. Dzięki temu pojawiły się nisze, w których odnaleźć się szanse ma wielu twórców.

Niszowe dziedziny copywritingu

W branży contentowej można znaleźć co najmniej trzy niszowe rodzaje copywritingu. Co ważne, każdy z nich w przyszłości ma szansę stać się jeszcze istotniejszą częścią rynków technologii i marketingu. Z tego powodu już dziś warto zainteresować się tymi nadal mało znanymi dziedzinami. Nabycie umiejętności ich tworzenia wkrótce może wydatnie pomóc w znalezieniu pracy i klientów.

UX copywriting

Początek roku 2023 stał pod znakiem trzęsienia ziemi w branży technologicznej. Zaprezentowany przez Open AI i Microsoft Chat GPT miał błyskawicznie zmienić sposób, w jaki od lat 90. XX wieku ludzkość korzysta z internetu. Gdy kurz opadł, do wieszczonej przez wielu rewolucji zaczęto podchodzić z większym rozsądkiem. Choć wygląda na to, że chatboty nie wyprą z rynku wyszukiwarek, wprowadziły do branży contentowej niemałą zmianę. Dzięki AI słowo pisane ma szansę stać się przystępniejsze dla internautów.

Powstanie chatbotów, a także, nim jeszcze się pojawiły, zmiany indeksowania treści w Google, przyczyniły się do wzrostu zainteresowania UX copywritingiem. Doświadczenie użytkownika (user experience) stale nabiera na znaczeniu, a to przekłada się na wzrost zainteresowania usługami osób zdolnych do pisania treści wartościowych przede wszystkim dla czytelnika. Co to znaczy? W UX copywritingu liczy się walor informacyjny tekstu, jego naturalność rozumiana jako ograniczenie do niezbędnego minimum ilości fraz kluczowych oraz zwięzłość.

Copywriter piszący z myślą o użytkowniku to także osoba umiejąca organizować tekst zgodnie z zasadą litery F. Innymi słowy, najważniejsze i najciekawsze informacje umieszcza z na początku akapitów i z prawej strony. Dostosowanie się do tego schematu ma kluczowe znaczenie tak dla twórców treści, jak i osób zlecających ich napisanie. Internauci czytają je inaczej niż książki, a co za tym idzie, są skłonni szybko opuścić stronę, na której ważne fragmenty trzeba wyłuskiwać z całego artykułu.

Technical writing

O tym, że odbiorcą treści jest nie tylko internauta, świadczy istnienie technical writingu. Fach ten polega na pisaniu tekstów takich jak instrukcje obsługi lub montażu. Co ważne, tego typu treści tworzy się nie tylko dla klienta masowego, czyli np. osób, które kupiły dany sprzęt elektroniczny lub AGD. Z usług technical writerów korzystają również przedsiębiorstwa z branży IT. W takich firmach zadaniem pracownika jest tworzenie tekstów m.in. dla testerów i programistów. Dzięki temu wiedzą oni, jak ma działać aplikacja bądź system zlecony przez klienta.

Technical writer zajmuje się więc porządkowaniem wytycznych klienta, a następnie opisaniem ich w zrozumiały sposób dla pracowników stricte związanych z procesem tworzenia produktu. By było to możliwe, technical writer powinien posiadać duży zasób wiedzy programistycznej. Do wykonywania tego fachu niezbędna jest też bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Jest on podstawowym narzędziem komunikacji w IT, szczególnie w międzynarodowych zespołach pracowników.

Copywriting IT

Choć w pierwszej chwili może się wydawać, że technical writing i pisanie treści dla branży IT jest tym samym, w rzeczywistości to dwie zupełnie różne specjalizacje. Copywriter IT to osoba zajmująca się m.in. pisaniem treści szkoleń dla przyszłych programistów, analityków baz danych, scrum masterów itd. Z tego względu trudniący się tym zajęciem pracują przede wszystkim w szkołach programowania. Mimo tego, że boom w branży nowych technologii minął, w przyszłości nadal będzie to potrzebny i opłacalny zawód.

Tak jak technical writer, copywriter IT powinien mieć dużą wiedzę techniczną. Jest ona kluczowa, by móc współpracować ze specjalistami wykładającymi na kursach. Dzięki dogłębnemu zrozumieniu zagadnień twórca treści może pisać profesjonalne programy nauczania niezbędne zarówno wykładowcom, jak i uczniom. Wiedza technologiczna to ponadto klucz do prawidłowego wykonywania drugiego obowiązku takiego copywritera. Wielu z nich zajmuje się też wizerunkiem i promocją swojej szkoły w internecie. Bez dogłębnego zrozumienia kwestii technicznych nie byliby w stanie pisać fachowych tekstów na firmowego bloga.

Zobacz inne

Jak tworzyć treści z myślą o pokoleniu Z?

Przygotowanie dobrze skondensowanych i angażujących treści to wyzwanie każdego content creatora. Jak zaistnieć w świecie, w którym sekunda jest na wagę złota, a wszelka informacja