fbpx

Jak stworzyć portfolio copywritera?

Spis treści

Dobre portfolio to podstawa do zdobywania zleceń wśród copywriterów freelancerów. Często wymaga się takiego pliku również od osób, które ubiegają się o pracę w agencji contentowej. Czym dokładnie jest dokument, jak go przygotować i co zrobić na początku swojej drogi z copywritingiem?

Czym jest portfolio copywritera?

Portfolio to zbiór przykładów pracy copywritera, czyli plik gromadzący teksty, które napisał. Powinny się w nim znaleźć najlepsze treści, dane kontaktowe czy opinie klientów. Informacje da się pokazać na kilka sposobów – niektórzy przygotowują PDF, a inni tworzą własną stronę internetową. Każda opcja jest dobra, jeśli odpowiednio się ją wykorzysta.

Portfolio powinno prezentować wyżyny umiejętności copywritera, aby potencjalny zleceniodawca wiedział, czego może spodziewać się po jego tekstach. To jedno z głównych narzędzi do pozyskiwania klientów, dlatego warto wiedzieć, jak najlepiej się zaprezentować.

Jak stworzyć portfolio copywritera?

W pierwszej kolejności należy ustalić, co umieścić w portfolio. W idealnej wersji powinny się znaleźć:

  • przykładowe teksty różnego typu,
  • dane do kontaktu,
  • kilka słów o swojej marce osobistej,
  • opis procesu tworzenia,
  • referencje poprzednich lub obecnych klientów.

Umiejętności copywriterskie można zaprezentować kilkoma tekstami. Nie trzeba wstawiać mnóstwa artykułów, aby przekonać do siebie klienta. Wystarczy wybrać około 10 takich, które napawają największą dumą. Warto sięgnąć również po te odnoszące sukces, np. widniejące wysoko w wynikach wyszukiwania.

Najlepiej przedstawić content różnego rodzaju – artykuł blogowy, opis produktu czy kategorii, tekst PR. Wszystko zależy od dotychczasowego doświadczenia danej osoby. Potencjalny klient powinien zobaczyć, że copywriter ma wszechstronne zdolności i radzi sobie z wieloma typami treści.

Tworzenie portfolio to także element budowania swojej marki osobistej, dlatego należy przedstawić się odbiorcy. Można wspomnieć nieco o swoim doświadczeniu czy odbytych kursach. Powinno się jednak ująć wszystko w atrakcyjnej, skrótowej formie, ponieważ nie jest to CV.

W pliku muszą znaleźć się dane do kontaktu, aby klient wiedział, w jaki sposób nawiązać współpracę. Przy numerze telefonu czy adresie e-mail warto umieścić CTA, które zachęci do rozmowy i ukaże otwartość na działania.

Ciekawy dodatek do portfolio stanowi także przedstawienie w kilku krokach swojego procesu twórczego, czyli wyjaśnienie, w jaki sposób podchodzi się do tworzenia contentu. Dzięki temu odbiorca wie, jak wygląda praca danej osoby i czy poświęca ona odpowiednią ilość czasu na właściwy research.

Jeśli istnieje taka możliwość, to powinno się umieścić w dokumencie opinie od poprzednich klientów. Miłe słowa od innych zleceniodawców mogą wpłynąć na decyzję potencjalnych klientów. Warto udowodnić również efekty działania swoich tekstów, np. poprzez screena z liczbą reakcji na treść czy ukazanie pozycji w wyszukiwarce.

Kluczową rolę odgrywa sposób przedstawienia wszystkich tych informacji. Estetyka jest ogromnie ważna podczas tworzenia zarówno własnego bloga, jak i PDF-a dla klientów. Portfolio musi być czytelne i przejrzyste. Najlepiej skorzystać z minimalistycznego szablonu, w którym można dodać screeny swoich tekstów.

Nie powinno się wstawiać linków do artykułów, ponieważ te mogą przestać istnieć, a także wymagają od odbiorcy dodatkowego działania. Wszystko w estetycznej wizualnie formie ma znaleźć się na kartach portfolio.

Ponadto należy pamiętać o aktualizowaniu swojej wizytówki na bieżąco. Content writer powinien ciągle poprawiać swoje umiejętności, a co za tym idzie – mieć kolejne świetne teksty, którymi może pochwalić się w dokumencie.

Początkujący copywriter a portfolio

Co umieścić w portfolio copywritera, jeśli dopiero chce się nim zostać? Gdy szuka się pierwszego zlecenia, nie pozostaje nic innego, jak stworzenie przykładowych treści na wybrane przez siebie tematy. Warto napisać kilka tekstów o różnych typach, np. opis produktu, artykuł poradnikowy czy charakterystykę kategorii sklepu internetowego.

Poleca się również stworzenie swojego bloga, na którym zacznie się publikować treści w celu budowaniu doświadczenia. W ten sposób można poświęcić się dziedzinie, która interesuje twórcę treści poza copywritingiem. Powinno się też ukazać, w jaki sposób zdobyło się umiejętności pisarskie (wspomnieć o studiach czy ukończonych kursach).

Niezależnie od tego, na jakim etapie rozwoju zawodowego jest copywriter, portfolio zawsze stanowi jego najważniejszą wizytówkę. Klienci doceniają szansę zobaczenia jego prac, a te, o ile są dobre, otwierają mu drzwi do kolejnych zleceń.

Zobacz inne