fbpx
biuro@upcontent.eu

Black Friday 2023 – jak przygotować sklep internetowy, aby wykorzystać jego potencjał?

Spis treści

Black Friday, Black Week – jak przygotować sklep internetowy, aby wykorzystać potencjał promocji?

Chyba każdy sprzedawca wie, że Black Friday to świetna okazja do zwiększenia sprzedaży, przyciągnięcia uwagi nowych klientów i nie tylko. Czerpanie z tego korzyści wymaga jednak opracowania odpowiedniej strategii i zaplanowania akcji promocyjnej. Jak przygotować sklep internetowy do przedświątecznego szału zakupów?

Black Friday, Black Week, Cyber Monday – terminy, które zwiastują szaleństwo w e-commerce

Dla właścicieli e-commerce okres przedświąteczny oznacza jedno – szansę na wzrost sprzedaży i zwielokrotnienie zysków, które wynikają ze wzmożonego zainteresowania konsumentów zakupami. Z tego względu w słowniku nie tylko każdego wypatrującego promocji klienta, ale i świadomego przedstawiciela branży e-commerce znajdują się pojęcia takie jak:

 • Black Friday – dzień wielkich wyprzedaży oraz promocji w sklepach stacjonarnych i online, który odbywa się co roku pod koniec listopada (w piątek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia).
 • Black Week – promocje i wyprzedaże zaplanowane na cały tydzień. Zazwyczaj Black Week trwa od poniedziałku do niedzieli, włącznie z kluczowym Czarnym Piątkiem.
 • Black Weekend – akcja opierająca się na udostępnieniu promocyjnych ofert przez cały weekend.
 • Cyber Monday – pierwszy poniedziałek po Black Friday, tzw. święto e-zakupów (obecnie w e-commerce powszechnie organizuje się akcje promocyjne zarówno z okazji Black Friday, jak i Cyber Monday).

Potencjał promocji związanych z tzw. świętem klientów jest ogromny. Jak wynika z badań opracowanych przez Boston Consulting Group, 78% Polaków planuje skorzystać z promocji i zrobić zakupy w Black Friday.

Aby przedświąteczny szał zakupowy doprowadził potencjalnego klienta do konkretnego e-sklepu, niezbędne jest podjęcie takich kroków jak:

 • przekazanie czytelnej informacji o promocjach;
 • skuteczne zachęcenie do skorzystania z oferty.

Wszystko leży po stronie sprzedawcy. Musi więc on zdawać sobie sprawę z tego, że uzyskanie oczekiwanych rezultatów wymaga opracowania strategii oraz wdrożenia zaplanowanych działań krok po kroku. W jaki sposób przygotować promocyjny content i nie tylko?

Jak przygotować sklep internetowy na Black Friday?

Przede wszystkim szykując sklep online do jakiejkolwiek akcji promocyjnej, warto wyciągać wnioski z przeszłości. Szczegółowa analiza działań z zeszłego roku pozwoli ulepszyć strategię, uniknąć ewentualnych wtop i awarii oraz wybrać taką formę wyprzedaży, która faktycznie przynosi rezultaty.

Bez dwóch zdań kluczowym elementem przygotowań jest zdefiniowanie oferty sklepu z uwzględnieniem jasnych i klarownych zasad promocji. Może ona uwzględniać np. procentową obniżkę cen. Co ważne, klient musi:

 • wiedzieć, których produktów dotyczy promocja;
 • mieć możliwość ich sprawnego, bezproblemowego odnalezienia i zakupienia.

Z tego względu konieczne jest sporządzenie dokładnej listy artykułów objętych akcją Black Friday. Dla ułatwienia warto podzielić je na kategorie, uwzględniając m.in. te udostępnione w ramach największych wyprzedaży oraz nadmiar asortymentu, którego sprzedawca chce się pozbyć ze swojego magazynu.

Co więcej, konieczne jest zadbanie o wydajność platformy e-commerce i przygotowanie jej na wzmożony ruch, również pod kątem bezpieczeństwa użytkownika. Mowa tu o takich kwestiach jak szybkość strony, oczywiście, z uwzględnieniem urządzeń mobilnych – obecnie większość klientów robi zakupy online właśnie przy ich użyciu.

Przygotowania do Black Friday – działania contentowe

Wartościowe, odpowiednio dostosowane treści to przepis na udaną promocję, a co za tym idzie, zwiększenie liczby konwersji i maksymalizację sprzedaży. W tak intensywnym czasie, jakim jest Black Week i Cyber Monday, należy więc szczególnie się o nie zatroszczyć.

Niebagatelne znaczenie ma wówczas podjęcie działań z odpowiednim wyprzedzeniem. Powinny one obejmować m.in.:

 • opracowanie list remarketingowych;
 • analizę słów kluczowych w celu optymalizacji strony pod kątem SEO (w tym analiza fraz typu Black Friday + kategoria produktowa; Black Week + produkt);
 • tworzenie landingów, treści oraz infografik.

Każdy właściciel e-sklepu musi wiedzieć, kim są jego klienci i jakie osoby mogą być zainteresowane oferowanym asortymentem.

Podczas szału zakupowego związanego z Czarnym Tygodniem należy uwzględnić zarówno tych konsumentów, którzy szukają przecenionych produktów dla siebie, jak i osoby robiące zakupy po to, aby obdarować innych.

Umiejętna charakterystyka grupy docelowej jest podstawą tworzenia takich treści, które nie tylko niosą za sobą daną informację, ale i utrzymują uwagę odbiorcy oraz odpowiadają na jego potrzeby.

Newsletter na Czarny Piątek

Świetną formą komunikacji w związku z Black Friday jest newsletter. Przy pomocy tego narzędzia można poinformować klienta o wyprzedaży, tj. ogłosić zasady promocji oraz skłonić go do zrobienia zakupów, używając do tego konkretnych treści i wizualnego przekazu.

Dobry newsletter jasno komunikuje, buduje napięcie, zachęca do działania i przyciąga na stronę internetową sklepu. Można w nim wykorzystać np. regułę niedostępności, która sprawi, że oferta będzie postrzegana przez klientów jako jeszcze bardziej wartościowa i atrakcyjna.

Wsparcie sprzedaży na Black Friday – poradniki

Jesienią warto zdecydować się na publikację artykułów poradnikowych. Przykładowo mogą one dotyczyć pomysłów na świąteczne prezenty, oczywiście, z uwzględnieniem produktów znajdujących się w ofercie e-sklepu, które z okazji Black Week zostaną objęte promocją.

Kluczowe jest stworzenie takich treści, aby były one przystępne dla użytkownika, wzbudzały jego zainteresowanie oraz przemycały komunikaty o promocji w czytelny i nienachalny sposób.

Komunikacja w social mediach

Nie ulega wątpliwości, że media społecznościowe są znaczącym kanałem komunikacji. Warto więc wykorzystać ich potencjał do tego, aby informować o Czarnym Piątku i promocjach.

Sprawdzi się więc dywersyfikacja kanałów i przemycanie treści na różnych portalach. Można posłużyć się w tym celu np. postami w formie infografik, relacjami, a także odpowiednio dostosowanymi zdjęciem w tle czy wirtualną wizytówką marki w postaci BIO.

Zadbaj w porę o opracowanie odpowiedniej strategii marketingowej i ciesz się wzmożonym zainteresowaniem konsumentów podczas Black Week!

Zobacz inne