biuro@upcontent.eu

Black Friday 2023 – jak przygotować sklep internetowy, aby wykorzystać jego potencjał?

Spis treści

Black Friday, Black Week – jak przygotować sklep internetowy, aby wykorzystać potencjał promocji?

Chyba każdy sprzedawca wie, że Black Friday to świetna okazja do zwiększenia sprzedaży, przyciągnięcia uwagi nowych klientów i nie tylko. Czerpanie z tego korzyści wymaga jednak opracowania odpowiedniej strategii i zaplanowania akcji promocyjnej. Jak przygotować sklep internetowy do przedświątecznego szału zakupów?

Black Friday, Black Week, Cyber Monday – terminy, które zwiastują szaleństwo w e-commerce

Dla właścicieli e-commerce okres przedświąteczny oznacza jedno – szansę na wzrost sprzedaży i zwielokrotnienie zysków, które wynikają ze wzmożonego zainteresowania konsumentów zakupami. Z tego względu w słowniku nie tylko każdego wypatrującego promocji klienta, ale i świadomego przedstawiciela branży e-commerce znajdują się pojęcia takie jak:

 • Black Friday – dzień wielkich wyprzedaży oraz promocji w sklepach stacjonarnych i online, który odbywa się co roku pod koniec listopada (w piątek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia).
 • Black Week – promocje i wyprzedaże zaplanowane na cały tydzień. Zazwyczaj Black Week trwa od poniedziałku do niedzieli, włącznie z kluczowym Czarnym Piątkiem.
 • Black Weekend – akcja opierająca się na udostępnieniu promocyjnych ofert przez cały weekend.
 • Cyber Monday – pierwszy poniedziałek po Black Friday, tzw. święto e-zakupów (obecnie w e-commerce powszechnie organizuje się akcje promocyjne zarówno z okazji Black Friday, jak i Cyber Monday).

Potencjał promocji związanych z tzw. świętem klientów jest ogromny. Jak wynika z badań opracowanych przez Boston Consulting Group, 78% Polaków planuje skorzystać z promocji i zrobić zakupy w Black Friday.

Aby przedświąteczny szał zakupowy doprowadził potencjalnego klienta do konkretnego e-sklepu, niezbędne jest podjęcie takich kroków jak:

 • przekazanie czytelnej informacji o promocjach;
 • skuteczne zachęcenie do skorzystania z oferty.

Wszystko leży po stronie sprzedawcy. Musi więc on zdawać sobie sprawę z tego, że uzyskanie oczekiwanych rezultatów wymaga opracowania strategii oraz wdrożenia zaplanowanych działań krok po kroku. W jaki sposób przygotować promocyjny content i nie tylko?

Jak przygotować sklep internetowy na Black Friday?

Przede wszystkim szykując sklep online do jakiejkolwiek akcji promocyjnej, warto wyciągać wnioski z przeszłości. Szczegółowa analiza działań z zeszłego roku pozwoli ulepszyć strategię, uniknąć ewentualnych wtop i awarii oraz wybrać taką formę wyprzedaży, która faktycznie przynosi rezultaty.

Bez dwóch zdań kluczowym elementem przygotowań jest zdefiniowanie oferty sklepu z uwzględnieniem jasnych i klarownych zasad promocji. Może ona uwzględniać np. procentową obniżkę cen. Co ważne, klient musi:

 • wiedzieć, których produktów dotyczy promocja;
 • mieć możliwość ich sprawnego, bezproblemowego odnalezienia i zakupienia.

Z tego względu konieczne jest sporządzenie dokładnej listy artykułów objętych akcją Black Friday. Dla ułatwienia warto podzielić je na kategorie, uwzględniając m.in. te udostępnione w ramach największych wyprzedaży oraz nadmiar asortymentu, którego sprzedawca chce się pozbyć ze swojego magazynu.

Co więcej, konieczne jest zadbanie o wydajność platformy e-commerce i przygotowanie jej na wzmożony ruch, również pod kątem bezpieczeństwa użytkownika. Mowa tu o takich kwestiach jak szybkość strony, oczywiście, z uwzględnieniem urządzeń mobilnych – obecnie większość klientów robi zakupy online właśnie przy ich użyciu.

Przygotowania do Black Friday – działania contentowe

Wartościowe, odpowiednio dostosowane treści to przepis na udaną promocję, a co za tym idzie, zwiększenie liczby konwersji i maksymalizację sprzedaży. W tak intensywnym czasie, jakim jest Black Week i Cyber Monday, należy więc szczególnie się o nie zatroszczyć.

Niebagatelne znaczenie ma wówczas podjęcie działań z odpowiednim wyprzedzeniem. Powinny one obejmować m.in.:

 • opracowanie list remarketingowych;
 • analizę słów kluczowych w celu optymalizacji strony pod kątem SEO (w tym analiza fraz typu Black Friday + kategoria produktowa; Black Week + produkt);
 • tworzenie landingów, treści oraz infografik.

Każdy właściciel e-sklepu musi wiedzieć, kim są jego klienci i jakie osoby mogą być zainteresowane oferowanym asortymentem.

Podczas szału zakupowego związanego z Czarnym Tygodniem należy uwzględnić zarówno tych konsumentów, którzy szukają przecenionych produktów dla siebie, jak i osoby robiące zakupy po to, aby obdarować innych.

Umiejętna charakterystyka grupy docelowej jest podstawą tworzenia takich treści, które nie tylko niosą za sobą daną informację, ale i utrzymują uwagę odbiorcy oraz odpowiadają na jego potrzeby.

Newsletter na Czarny Piątek

Świetną formą komunikacji w związku z Black Friday jest newsletter. Przy pomocy tego narzędzia można poinformować klienta o wyprzedaży, tj. ogłosić zasady promocji oraz skłonić go do zrobienia zakupów, używając do tego konkretnych treści i wizualnego przekazu.

Dobry newsletter jasno komunikuje, buduje napięcie, zachęca do działania i przyciąga na stronę internetową sklepu. Można w nim wykorzystać np. regułę niedostępności, która sprawi, że oferta będzie postrzegana przez klientów jako jeszcze bardziej wartościowa i atrakcyjna.

Wsparcie sprzedaży na Black Friday – poradniki

Jesienią warto zdecydować się na publikację artykułów poradnikowych. Przykładowo mogą one dotyczyć pomysłów na świąteczne prezenty, oczywiście, z uwzględnieniem produktów znajdujących się w ofercie e-sklepu, które z okazji Black Week zostaną objęte promocją.

Kluczowe jest stworzenie takich treści, aby były one przystępne dla użytkownika, wzbudzały jego zainteresowanie oraz przemycały komunikaty o promocji w czytelny i nienachalny sposób.

Komunikacja w social mediach

Nie ulega wątpliwości, że media społecznościowe są znaczącym kanałem komunikacji. Warto więc wykorzystać ich potencjał do tego, aby informować o Czarnym Piątku i promocjach.

Sprawdzi się więc dywersyfikacja kanałów i przemycanie treści na różnych portalach. Można posłużyć się w tym celu np. postami w formie infografik, relacjami, a także odpowiednio dostosowanymi zdjęciem w tle czy wirtualną wizytówką marki w postaci BIO.

Zadbaj w porę o opracowanie odpowiedniej strategii marketingowej i ciesz się wzmożonym zainteresowaniem konsumentów podczas Black Week!

Zobacz inne

1000 ZZS – co to znaczy?

Skróty i akronimy stały się nieodłączną częścią języka polskiego. W branży marketingowej klienci dosyć często napotykają termin „1000 ZZS” – zwykle ma to miejsce podczas

Black Week 2023 w UpContent!

Black Week 2023 w UpContent! Niebawem wyczekiwany przez łowców promocji Black Friday, ale w UpContent obchodzimy go przez cały tydzień! Przygotowaliśmy trzy pakiety, dzięki którym

Jak stworzyć portfolio copywritera?

Dobre portfolio to podstawa do zdobywania zleceń wśród copywriterów freelancerów. Często wymaga się takiego pliku również od osób, które ubiegają się o pracę w agencji