fbpx
biuro@upcontent.eu

Kreatywność kontra SEO – czy można znaleźć równowagę?

Spis treści

Optymalizacja SEO tekstów często staje w opozycji do tworzenia kreatywnych treści – czy da się pogodzić ze sobą te dwa pozornie sprzeczne cele? Tak! Wystarczy nauczyć się umiejętnego wykorzystywania kilku pomysłowych strategii, a warto wiedzieć, że niektóre z nich mogą ułatwić codzienną pracę każdego copywritera.

Kreatywność i SEO – rywalizacja czy partnerstwo?

Niektórzy copywriterzy uważają, że kreatywność i SEO (ang. Search Engine Optimization) wykluczają się nawzajem. Czy jest to prawdą? Niekoniecznie.

Powszechnie wiadomo, że kreatywność stanowi siłę napędową unikalnych i angażujących treści. To właśnie ona sprawia, że przygotowane teksty oddziałują na emocję i wyobraźnię odbiorców. Natomiast optymalizacja SEO może wydawać się chwilami jak próba wciskania kwadratu pomysłowości w okrągłe otwory wymogów technicznych.

Jednakże oba te elementy nie muszą sobie wzajemnie przeszkadzać. Czasami nawet tworzą synergiczne partnerstwo. Wystarczy uświadomić sobie, że SEO nie jest sztywnym zbiorem reguł, a raczej zestawem wytycznych, które mogą wesprzeć twórców treści w próbie dotarcia do nowych odbiorców. W jaki sposób tego dokonać?

Trzeba skupić się na tym, że zrozumienie i zastosowanie kluczowych praktyk optymalizacyjnych należy potraktować jako narzędzia wspierające proces pisania. Implementowanie SEO tą metodą umożliwi zwiększenie widoczności artykułów w środowisku sieciowym przy jednoczesnym zachowaniu ich unikalnego charakteru.

SEO – klucz do zrozumienia wyszukiwarek i potrzeb czytelników

Na początek warto zastanowić się nad znaczeniem samego SEO. Narzuca ono użycie konkretnych słów i fraz kluczowych, a nawet konkretnych struktur gramatycznych. Istnieje ono jednak w konkretnym celu, bo zwiększa szansę na wyświetlenie się pisanego tekstu przypadkowym internautom po wpisaniu przez nich konkretnego zapytania w wyszukiwarkę Google.

Czy na tym koniec zalet SEO? Nie! To świetne narzędzie do budowania relacji z odbiorcami – pozwala ono dokładnie zrozumieć ich potrzeby i dostosować do tego podejmowane działania. Kreatywny tekst będący intelektualną ucztą (pełną awangardowych myśli i nietuzinkowych porad) nie osiągnie szerokiego grona odbiorców w przypadku, w którym skupi się wyłącznie na niszowych i unikatowych tematach.

Jak działa to w praktyce? Wystarczy użyć SEO, aby zapoznać się z popularnymi artykułami na ten sam lub zbliżony temat. Następnie należy wykorzystać zdobytą wiedzę do poruszenia kilku tych samych wątków, by potem móc dodać do tekstu niepowielane wiadomości. Wartość takiego contentu znacząco wzrośnie, a materiał zdobędzie czytelników i pozwoli im dowiedzieć się czegoś zupełnie nowego.

Przykład

W tym celu można wyobrazić sobie copywritera, pasjonata wina, który musi podzielić się wiedzą na temat dekantacji tego trunku ze względu na zlecenie od klienta.

Dekantacja, chociaż zalicza się do praktyk mogących znacząco poprawić doświadczenia degustacyjne, nie cieszy się szeroką popularnością wśród przeciętnych konsumentów wina.

Usługobiorca, po przeprowadzeniu analizy SEO, dostrzega, że wyszukiwania związane z dekantacją są stosunkowo rzadkie. Sugeruje to, że artykuł skupiający się wyłącznie na tym temacie mógłby nie trafić do szerokiego grona odbiorców. To stawia przed ekspertem wyzwanie: jak zachować kreatywność i przekazać informacje przy jednoczesnym zapewnieniu tekstowi widoczności i użyteczności?

Rozwiązanie tego problemu to strategia integracji treści. Copywriter decyduje się napisać artykuł na temat szerzej rozumianego procesu serwowania wina (cieszącego się dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych odbiorców). W tekście porusza on różne aspekty tego procesu:

  • wybór odpowiedniego trunku;
  • temperaturę napoju;
  • dobór kieliszków.

Autor dostarcza czytelnikom wartościowych informacji, a to pozwala mu na wzbogacenie contentu istotnymi słowami kluczowymi. W ostatnim akapicie piszący wprowadza rozszerzenie tematyki o mało znany, ale fascynujący aspekt dekantacji. Tym sposobem wzbogaca tekst o unikatową wiedzę, która dotrze do nowych czytelników.

Łącząc SEO z kreatywnością, osiąga on wówczas swój cel: edukuje oraz inspiruje przy równoczesnym zachowaniu atrakcyjności artykułu dla wyszukiwarek i czytelników.

Gdzie kreatywność spotyka SEO?

To punkt, w którym copywriterzy i twórcy treści wykorzystują swoje umiejętności literackie i innowacyjność, aby stworzyć materiały, które nie tylko informują i angażują, ale również są zgodne z zasadami SEO. 

Świadome zastosowanie słów kluczowych (oraz strukturyzowanie artykułów i zachowanie prawidłowej dbałości o ich jakość i wartość) może pozwolić wówczas na wyrażanie kreatywnych pomysłów przy utrzymaniu odpowiedniego poziomu ich widoczności w sieci.

Wymaga to jednak doskonale rozwiniętej zdolności do adaptacji w dynamicznie zmieniającym się środowisku internetowym. Innymi słowy, trzeba być na bieżąco m.in. ze wszystkimi branżowymi nowościami technologicznymi, które mogą ułatwić wykonanie tego zadania.

Strategie łączenia kreatywności z SEO

Istnieje wiele różnorodnych sposobów, by łączyć kreatywność z SEO. Da się wykorzystać np. storytelling, aby opowiedzieć historię marki. Wystarczy wpleść w nią słowa kluczowe, a opowieść nie tylko zapadnie w pamięć, ale i łatwo będzie ją można znaleźć online.

Tworzenie angażujących infografik należy zestawić z opisami zawierającymi często wyszukiwane frazy. Właściciele blogów eksperckich mogą zdecydować się na pisanie evergreen contentu, pełnego odnośników do skomplikowanych zagadnień. 

Potrzebujesz innych pomysłów lub szukasz inspiracji? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w znalezieniu metody zapewniającej upragnione rezultaty!

Zobacz inne