fbpx
biuro@upcontent.eu

Jakie umiejętności powinien rozwijać copywriter w erze AI i automatyzacji?

Spis treści

Zawód copywritera nigdy nie był prosty, a w obliczu rozwoju AI i automatyzacji staje przed zupełnie nowymi wyzwaniami. Teraz nie będzie już wystarczające samo pisanie przekonujących tekstów, a umiejętność adaptacji do coraz nowszych i bardziej zaawansowanych narzędzi. Dowiedz się, jakie inne zdolności mogą okazać się przydatne!

Kreatywność – pozwala wymyślać nowe sposoby użycia AI

Jaki powinien być copywriter? Kreatywny! Wiedzą o tym wszyscy, nawet początkujący w branży amatorzy. Trzeba jednak podkreślić, że znaczenie tej umiejętności (a właściwie cechy) będzie z czasem jedynie przybierać na znaczeniu. To dlatego, że ludzka pomysłowość pozwala na łączenie istniejących narzędzi AI w nowatorskie konfiguracje – otwiera to drzwi do niezbadanych możliwości.

Firmy technologiczne cały czas rozwijają sztuczną inteligencję, a rzeczy niemożliwe do wykonania dzisiaj przestają być takimi już następnego dnia. Co za tym idzie, wiedza zdobyta wczoraj może szybko okazać się przestarzała. Powoduje to, że w środowisku internetowym brakuje poradników opisujących sprawdzone metody wykorzystania AI oraz automatyzacji – dlatego niektóre sposoby użycia np. ChatGPT trzeba wymyślać samemu.

Ten wyścig wygrają przede wszystkim osoby kreatywne, które nie boją się korzystać z nowości i myślą nieszablonowo. Oznacza to, że copywriterzy przyzwyczajeni do swojej codziennej rutyny mogą ulec w pewnym momencie zaskoczeniu, a tym samym pozostać w tyle.

Zdolność do adaptacji – ułatwia rozumienie postępujących zmian branżowych

Copywriterzy powinni zrozumieć i zaakceptować niewygodną prawdę: jeżeli nie idziesz do przodu, to tak naprawdę się cofasz. Dotyczy to oczywiście umiejętności i szeroko pojętego samorozwoju zawodowego. Niektórzy specjaliści opierają się jednak wdrażaniu nowych rozwiązań, często z obawy przed nieznanym. To ogromny błąd.

Taka postawa, chociaż całkowicie zrozumiała, może ograniczać własne możliwości. To kluczowe, aby pamiętać o tym, że nowe technologie (a zwłaszcza oprogramowanie oparte na AI) są zaprojektowane tak, by wspierać pisarzy podczas tworzenia. Przyspieszają one wykonywanie zadań, a czasami stanowią źródło inspiracji. Dodatkowo mogą przeprowadzić wstępną korektę i zaproponować istotne zmiany w tworzonym contencie – warto myśleć o nich w kontekście prywatnego i wirtualnego asystenta.

Istnieje jeden skuteczny sposób na pokonanie obawy przed nieznanym: należy nieustannie się edukować i śledzić nowe trendy. Pozostawanie na bieżąco z innowacjami pozwala zrozumieć piszącym poszczególne procesy i procedury działania nowinek, a tym samym wspiera ich zdolności adaptacyjne. Dzięki temu będą w stanie wyznaczać nowe standardy w tworzeniu treści.

Zmiany branżowe – czy to tak naprawdę coś nowego?

Czy pojawienie się automatyzacji oraz sztucznej inteligencji w copywritingu można uznać za rewolucyjne? Oczywiście, że tak. Trzeba jednak pamiętać, że w rzeczywistości branża ulega ciągłym zmianom od lat. Doskonały przykład stanowią wprowadzane aktualizacje algorytmów przez Google.

Warto posłużyć się konkretnym przykładem. Niektóre praktyki, takie jak stosowanie białej czcionki na białym tle, by niepostrzeżenie zwiększyć liczbę słów kluczowych na witrynie sieciowej – kiedyś szeroko stosowane – obecnie klasyfikuje się jako black hat SEO, czyli techniki nieetyczne i penalizowane przez wyszukiwarki. Zatem można uznać, że zmiany narzucone wprowadzeniem AI to jedynie kolejny etap w ewolucji branży, a nie zupełnie nowy fenomen.

Tworzone w przeszłości teksty preclowe (pisane z myślą o manipulowaniu wynikami wyświetlenia) obecnie ustępują miejsca treściom o wysokiej wartości merytorycznej i angażującym, autentycznym materiałom. Innymi słowy, ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań i elastyczność w adaptacji to klucz do sukcesu.

Logiczne formułowanie komunikatów i pisanie promptów

Duże znaczenie ma logiczne formułowanie komunikatów, zwłaszcza w kontekście współpracy z narzędziami opartymi na AI. Zainteresowani powinni nauczyć się precyzyjnego i klarownego przekazywania zamiarów. Będzie to niezbędne podczas korzystania z nowoczesnego oprogramowania – dzięki temu sztuczna inteligencja efektywnie interpretuje zadania i generuje oczekiwane wyniki.

W przypadku pisania promptów znaczenie ma wszystko, czyli:

  • każdy wybór słowa;
  • struktura zdania;
  • interpunkcja.

Każdy element wpływa bezpośrednio na sposób rozumowania algorytmów, a tym samym realizację polecenia. Logiczne sformułowania pomogą w minimalizowaniu nieporozumień. To szczególnie ważne pod względem złożonych zleceń, gdzie dokładność komunikatów będzie mogła zdecydować o jakości końcowego produktu.

To nie sekret, że umiejętność logicznego formułowania myśli przekłada się nie tylko na efektywne rozwiązywanie potencjalnych problemów, ale i tworzenie celnych i przekonujących treści. Każdy copywriter powinien więc obowiązkowo poznać podstawowe zasady logiki i retoryki.

Cierpliwość – AI potrafi być nieprzewidywalne

Na sam koniec należy poruszyć wątek cierpliwości – jest ona kluczowa podczas wykorzystywania AI, a zwłaszcza automatyzacji. Narzędzia oparte na SI potrafią generować wyniki dalekie od oczekiwanych, wymagając od użytkowników ingerencji.

Co ważne, pierwsze próby mogą nie przynieść zadowalających efektów, ale nie należy się zniechęcać.

Zobacz inne