fbpx
biuro@upcontent.eu

Zarządzanie stresem i wypaleniem zawodowym w pracy kreatywnej

Spis treści

Zarządzanie stresem i wypaleniem zawodowym w pracy kreatywnej

Jak radzić sobie ze stresem w branży kreatywnej? Poznaj sposoby, dzięki którym nie będzie Ci straszne wypalenie zawodowe, a to, czym się zajmujesz, pozostanie tak samo satysfakcjonujące. Co zrobić, by cieszyć się pracą?

Czym jest wypalenie?

Wypalenie zawodowe w branży kreatywnej to stan psychiczny, który dotyka osób pracujących w dziedzinach wymagających dużej kreatywności. Zazwyczaj kojarzy się to z zajęciami artystycznymi, jednak pod pojęciem zawodów kreatywnych kryją się także:

  • pisarze i copywriterzy;
  • osoby tworzące szeroko pojętą sztukę;
  • muzycy, kompozytorzy;
  • graficy komputerowi;
  • specjaliści PR;
  • projektanci;
  • handlowcy;
  • animatorzy kultury;
  • scenarzyści.

Tego typu wypalenie jest rezultatem chronicznego stresu, przeciążenia pracą oraz poczucia nieustannej presji. Osoby, które się z tym mierzą, często doświadczają:

  • braku satysfakcji z pracy;
  • utraty motywacji;
  • uczucia wyczerpania emocjonalnego.

Pomimo zaangażowania i pasji mogą odczuwać wewnętrzną pustkę, zniechęcenie oraz poczucie bezradności. Wypalenie zawodowe w branży kreatywnej ma wiele konsekwencji, np. obniżenie jakości pracy, brak inspiracji i problemy zdrowotne, takie jak depresja czy zaburzenia psychiczne.

Dla wielu walka z wypaleniem staje się nie tylko wyzwaniem zawodowym, ale także osobistym, które wymaga znalezienia równowagi pomiędzy pasją a zdrowiem psychicznym.

Co więcej, coraz więcej osób, które decydują się na pracę w zawodach kreatywnych, zdaje sobie sprawę z ryzyka wypalenia i stopnia narażenia. Z tego względu są bardziej nastawione na rozwój osobisty niż stale zwiększające się dochody. W ten sposób mogą nieustannie zdobywać nową wiedzę, a w razie pojawienia się uczucia wypalenia poszukać dla siebie innego zajęcia.

Dlaczego praca w branży kreatywnej jest stresująca?

Przewlekły stres towarzyszący osobom pracującym w branży kreatywnej bierze się z wielu czynników.

Przede wszystkim trzeba wspomnieć o stresie, który występuje w formie towarzyszącego, lekko nasilonego niepokoju. Odczucia te mają negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, ponieważ pracownik nie umie odpocząć i odciąć się od natrętnych myśli. Poza tym wiąże się to ze stanem trwałego i podwyższonego wytwarzania kortyzolu.

Co sprawia, że taka praca jest stresująca? Jednym z głównych czynników mogą być stawiane oczekiwania – zarówno przez pracodawców, jak i samych pracowników. Dotyczą one innowacyjności, oryginalności i jakości wykonywanych obowiązków. Ponadto pojawia się ciągła presja, aby tworzyć coś nowego i zaskakującego, często w obiektywnie krótkim czasie.

Poza tym wyniki Twojej pracy są poddawane ocenie i to od nich zależy, czy Twój projekt zostanie wybrany, czy nie. Niejednokrotnie wiąże się to z otrzymywaniem negatywnych opinii lub krytyki od przełożonych i klientów, co dla wielu osób będzie trudne i emocjonalnie.

Sytuacji nie ułatwia fakt, że często jest to praca mocno konkurencyjna – w niektórych firmach nad jednym projektem pracuje wiele osób, a każda z nich stara się stworzyć coś najlepszego, aby wygrać z innymi.

Czynniki sprzyjające wypaleniu w branży kreatywnej

Wypalenie zawodowe, które dotyka wielu osób pracujących w branży kreatywnej, jest związane z jej specyfiką. Często może temu towarzyszyć kryzys emocjonalny, mający swój początek w poczuciu bezradności, bycia niewystarczającym czy lęku o ostateczną ocenę swoich wyników.

Kolejnym problemem związanym z branżą kreatywną jest presja czasu, której podlega większość pracowników. Zadania są ograniczone czasowo, przez co nie zawsze da się je wykonać w taki sposób, jakby się chciało. Jeśli połączyć to z często pojawiającym się perfekcjonizmem, może to powodować narastającą frustrację.

Mimo że branża opiera się na pomysłach różnych osób, niekiedy mają one bardzo ograniczoną swobodę. Ich kreatywność sprowadza się do stworzenia czegoś zgodnie z określonym wzorem lub wizją klienta. W ten sposób dobre inicjatywy lub takie przynoszące satysfakcję mogą być niedocenione, ponieważ nie spełniają określonych wymagań.

Bardzo dużym problemem w kontekście zawodów kreatywnych bywają również nienormowane godziny pracy, a z tym wiąże się zaburzenie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

Wielu osobom towarzyszy poczucie, że nie wychodzą z pracy, co przekłada się na problemy z odpoczywaniem. Jest to zamknięte koło, w którym brak przestrzeni na życie osobiste wpływa na pogorszenie się zdolności do wykonywania zadań.

Wypalenie a depresja

Wypalenie jest bardzo trudnym stanem, który pod wieloma względami przypomina inne zaburzenia psychiczne. Podobieństwa są zauważalne m.in. w:

  • utracie motywacji;
  • poczuciu beznadziejności;
  • chronicznym zmęczeniu;
  • pogłębiających się problemach z koncentracją.

Tego typu objawy mogą być początkiem choroby, jaką jest depresja. Z tego względu, aby zadbać o swój dobry stan psychiczny, warto od samego początku mieć na uwadze, że obowiązki zawodowe nie mogą przejmować całego życia pracującego.

Nie powinno się lekceważyć swojego trudnego stanu. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów warto udać się do specjalisty – taka wizyta przyniesie wiele pozytywnych skutków, również w przypadku wypalenia.

Jak przeciwdziałać wypaleniu?

Praca z wypaleniem może być trudna, dlatego należy zadbać o to, aby do niego nie dochodziło. Jak to zrobić? Jednym z priorytetowych zadań jest dobre zarządzanie własnym czasem i zachowywanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a osobistym. Warto też dokładnie zaplanować odpoczynek i pory wykonywania obowiązków.

Pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne, regularna aktywność fizyczna, medytacja, a także metody doraźne, jak techniki oddechowe.

Równie ważne może być dbanie o relacje w pracy. Wyznaczenie granic pozwala na oddzielenie życia prywatnego od obowiązków.

Często osoby pracujące kreatywnie wykonują zawody, które początkowo były dla nich rodzajem hobby. Zajmowanie się tym samym w ramach relaksu może być niemożliwe, dlatego warto szukać innych i nowych rozrywek, które pozwolą na reset po ciężkim dniu.

Zobacz inne