fbpx
biuro@upcontent.eu

User Generated Content – co to takiego i dlaczego jest tak ważny?

Spis treści

User-Generated Content, czyli treści generowane przez użytkowników to sposób na budowanie więzi, kształtowanie wizerunku i wzrost wiarygodności marki w oczach klientów. Dlaczego coraz więcej firm decyduje się wykorzystywać UGC w swoich działaniach marketingowych i jakie daje im to korzyści?

Czym jest User Generated Content?

User generated content to treści tworzone przez użytkowników końcowych danego produktu lub usługi. Co to znaczy w praktyce? Mianem UGC określa się m.in.:

  • posty na serwisach społecznościowych;
  • wpisy blogowe;
  • posty na forach;
  • zdjęcia;
  • filmiki

czy jakikolwiek inny content związany z daną marką, który jest publikowany nieodpłatnie przez jej użytkowników, tj. klientów danego brandu.

Coraz więcej firm decyduje się wykorzystać UGC w swoich działaniach marketingowych i nie ma w tym nic dziwnego. Taki przekaz jest o wiele bardziej wiarygodny niż np. stylizowane, profesjonalne sesje, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić czas i środki finansowe, które firma przeznaczyłaby na samodzielne przygotowanie treści.

Co więcej, badania pokazują, że zastosowanie UGC ma wpływ na wzrost konwersji. Często jego skuteczności jest większa niż w przypadku wykorzystania standardowych rozwiązań z zakresu content marketingu.

Dlaczego warto wykorzystywać User Generated Content?

Umiejętne zastosowanie contentu tworzonego przez użytkowników przynosi nie tylko korzyści wizerunkowe, ale i wpływa na poprawę pozycjonowania strony oraz wzrost konwersji. Co jeszcze można zyskać dzięki UGC?

Wiarygodność i autentyczność

Podstawą wielu działań marketingowych jest social proof, czyli społeczny dowód słuszności. Zasada ta mówi o skłonności ludzi do wzorowania się na decyzjach i opiniach większości. W marketingu są to decyzje zakupowe.

To właśnie na społecznym dowodzie słuszności bazuje skuteczność UGC. Jego naczelną zaletą jest bowiem duża wiarygodność. W końcu co jest w stanie przekonać użytkownika bardziej niż opinia osoby, która w taki sam sposób jak on po prostu korzysta z danego produktu?

Nie ma tu miejsca na sztuczność oraz wcześniej przemyślane i opracowane działania, które, choć zazwyczaj są skuteczne, mogą być również postrzegane jako mniej autentyczne i budować pewnego rodzaju mur między marką a odbiorcą.

Lojalność i wzrost konwersji

Poczucie wiarygodności daje możliwość oddziaływania na klientów na płaszczyźnie emocjonalnej. Opinie innych przyjmują oni z dużą dozą zaufania, wobec czego łatwiej jest im utożsamić się z użytkownikiem produktu, poczuć emocje, jakie mu towarzyszą, co finalnie przekłada się na większą skłonność do zrobienia zakupów i wzrost współczynnika konwersji.

Warto też spojrzeć na zagadnienie z perspektywy użytkownika, którego treści zostają wykorzystane na potrzeby marketingu danej marki. Ambasador marki czuje się częścią społeczności, jeszcze bardziej utożsamia się z wizją oraz wartościami brandu, wobec czego jest do niego bardziej przywiązany.

Wizerunek brandu

Jako że treści tworzone przez użytkowników cechują się autentycznością i wiarygodnością, ich zastosowanie przyczynia się do kreowania pozytywnego wizerunku marki. Co więcej, content stworzony w sposób naturalny i dobrowolny jest bezpłatny, a więc nie wymaga nakładów finansowych ze strony firmy. Jest to również spora oszczędność czasu, jaki marka przeznaczyłaby na tworzenie treści we własnym zakresie.

Pozycjonowanie marki

Bez wątpienia User Generated Content ma też wpływ na pozycjonowanie. Suma interakcji z marką oraz wzrost zaangażowania użytkowników sprawia, że strona jest postrzegana przez wyszukiwarkę jako bardziej wartościowa. Co więcej, komentarze mogą przyczyniać się do większego nasycenia strony frazami kluczowymi, a wpisy blogowe stanowić źródło naturalnego linkowania i generować ruch.

Jak zachęcić użytkowników do tworzenia treści związanych z marką?

Zachęcanie klientów do generowania treści związanych z marką wcale nie jest trudne. Najczęściej firmy decydują się pozyskać treści od użytkowników za pośrednictwem social mediów, np. Instagrama. Przykładem są konkursy angażujące osoby, które obserwują profil marki.

Warto poprosić użytkowników o publikację zdjęć lub filmów nawiązujących do oferowanych produktów w subtelny i niewymuszony sposób. Może to być np. przedstawienie sytuacji, w jakiej produkt okazał się przydatny i użyteczny czy opisanie emocji, jakie towarzyszyły klientowi podczas jego użytkowania.

Przydatne jest również operowanie hashtagiem związanym z brandem oraz regularne i aktywne zachęcanie użytkowników do dzielenia się swoimi opiniami, doświadczeniami i odczuciami. Ważne, aby klienci mieli świadomość tego, że ich opinie są dla firmy istotne i odgrywają znaczącą rolę w życiu marki.

Jakie ryzyko niesie za sobą UGC?

Wykorzystanie UGC wiąże się z całą masą korzyści. Należy jednak zaznaczyć, że naczelne zalety treści tworzonych przez użytkowników, czyli ich autentyczność, naturalność i spontaniczność mogą być źródłem pewnego ryzyka.

Przede wszystkim marka nie ma kontroli nad tym, co zdecyduje się opublikować dany użytkownik. Może to skutkować przyjęciem narracji niespójnej z kreowanym wizerunkiem brandu lub generowaniem treści niezgodnych z misją i wartościami marki. Warto więc na bieżąco monitorować treści USG, aby w razie potrzeby mieć możliwość jak najszybszej reakcji.

User Generated Content to świetny sposób na to, aby dodać marce pierwiastka autentyczności i naturalności. Warto wykorzystać jego zasoby, które są nie tylko wartościowe i wiarygodne, ale i w zasadzie bezpłatne.

Zobacz inne