fbpx
biuro@upcontent.eu

Copywriting – od czego zacząć pracę?

Spis treści

Praca copywritera wydaje się dość prosta do rozpoczęcia, ale wcale nie tak łatwo jest się w niej utrzymać. Nie wystarczy jedynie lekkie pióro, aby tworzyć teksty, które angażują i sprzedają. Jak zacząć swoją przygodę z zarabianiem na pisaniu?

Copywriting a pasja do pisania

Aby zostać copywriterem na pełen etat, trzeba lubić tworzyć treści. W tym zawodzie raczej nie odnajdą się ścisłe umysły, które wolą zajmować się analitycznym rozwiązywaniem spraw. Content marketing to bardzo kreatywny obszar rynku, który wymaga nienagannej poprawności językowej i zamiłowania do słowa.

Pracę jako copywriter często zaczynają osoby po studiach związanych z tworzeniem treści. Nierzadko są to absolwenci dziennikarstwa czy filologii polskiej. Aby zdobyć uznanie w branży, należy poświęcić sporo czasu na pielęgnowanie swojego warsztatu i nieustanne doskonalenie znajomości zasad języka polskiego.

Niekiedy praca nad tekstem wymaga dużych nakładów czasu, szczególnie gdy podejmuje się niełatwe tematy. Dobry copywriter to osoba, która jest ciekawa świata i nowych zagadnień, ponieważ zlecenia mogą dotyczyć różnych tematyk. Trzeba być cały czas gotowym na kolejne wyzwania i niekończący się research.

Staże i praktyki w agencjach marketingowych

Aby zostać profesjonalnym copywriterem, należy najpierw zdobyć doświadczenie i sprawdzić, czy na pewno chce się pracować w tej branży. Trudno od razu stać się freelancerem, ponieważ klienci niechętnie zatrudniają osoby bez portfolio czy wcześniejszych zleceń. Najlepszą opcję na start stanowią staże i praktyki.

Warto poszukać zajęcia w agencjach contentowych, które pomagają w zdobywaniu warsztatu. Zwykle mają one swoje bazy klientów, co umożliwia zaczęcie przygody z copywritingiem. W takich miejscach poznaje się często zasady tworzenia różnych typów treści, co pozwala znaleźć swoją preferowaną ścieżkę kariery.

Po zakończeniu stażu czy praktyk łatwiej zostać dobrym copywriterem na własną rękę. Czasami otrzymuje się szansę zatrudnienia w agencji, co pozwala na dalsze poszerzanie doświadczenia.

Tworzenie własnego portfolio

Zawód copywritera freelancera zachęca m.in. wysokimi stawkami czy możliwością pracy zdalnej. Aby zacząć zarabiać w ten sposób, trzeba mieć coś, czym przekona się do siebie potencjalnych klientów. Budowanie własnego portfolio tekstów to klucz do pozyskiwania zleceniodawców. Warto pomyśleć również o swoim blogu lub stronie internetowej z przykładowymi artykułami i ofertą.

Określenie własnych specjalizacji

Jeśli chcesz zostać copywriterem, ale nie chcesz podejmować zbyt różnorodnych zleceń, możesz sprecyzować swoje preferencje tematyczne. To taktyka stosowana często przez osoby mocno oddane pasjom czy po studiach w danym kierunku. Określenie swoich mocnych stron i tematów, na których się znasz, pomoże Ci w tworzeniu oferty.

Zleceń szuka się m.in. na grupach na Facebooku. Gdy copywriter ogłasza swoją kandydaturę do tworzenia tekstów, ma prawo od razu zaznaczyć, jakie obszary go interesują. Warto wypisać je konkretnie, np.: tematyka wnętrzarska, medyczna, lifestylowa, modowa, finansowa, parentingowa czy farmaceutyczna.

Bezpośrednia komunikacja z klientami

Konkurencja w branży copywritingu jest dosyć spora. Gdy klienci potrzebują osób do tworzenia treści, rzadziej sami poszukają kandydatów do pisania. Zwykle to oni publikują ogłoszenie, a chętni muszą się zgłosić. Czasami nie warto nawet czekać na ogłoszenie. Jeśli znasz firmy, dla których chcesz pracować, odezwij się do nich osobiście przez e-mail. Wyślij swoje portfolio i zaoferuj pomoc w pozycjonowaniu dobrymi treściami.

Zawód copywritera a kursy

Osoby, które pragną zacząć swoją przygodę z copywritingiem, powinny też brać udział w kursach dotyczących zarówno pisania, jak i SEO oraz całej branży contentowej. Znajomość zmieniających się zasad dotyczących pozycjonowania stron pomaga tworzyć skuteczne opisy produktów i wartościowe artykuły specjalistyczne. Należy też śledzić profile związane z poprawnością językową, aby nie dać się zaskoczyć żadnym przecinkom ani związkom frazeologicznym.

Zobacz inne