fbpx
biuro@upcontent.eu

Teksty SEO – sprawdź wszystkie najważniejsze informacje o tekstach na Twojej stronie www

Spis treści

Teksty SEO to ten element witryny, o który przeważnie dbamy w największy sposób. Zapewniają one odpowiednią ilość contentu na stronie, informują wyszukiwarką Google o jej tematyce, a także spełniają oczekiwania czytelników witryny. Bardzo często jednak do końca nie mamy pełnej świadomości czym tak właściwie są teksty SEO i używamy ich nieco po omacku. W tym tekście zbieramy i przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o tego typu tekstach, a także podpowiadamy jak warto ich używać.

Czym są teksty SEO?

Teksty sezon to teksty zamieszczone na naszej stronie internetowej, które posiadają wartościową i merytoryczną treść dla użytkowników, a także są zoptymalizowane pod kątem SEO i pozycjonowania strony internetowej. Teksty takie są zatem tworzone zgodnie z zasadami i kunsztem pisarskim, ale również posiadają wiele elementów, dzięki którym wyszukiwarka Google przy ich pomocy może oceniać wysoko i indeksować naszą stronę internetową.

Rozkładając teksty SEO na czynniki pierwsze, przede wszystkim zawierają one sprawdzoną, ciekawą i interesującą dla odbiorców treść napisaną bezbłędnie, a także w przystępny sposób. Posiadają również słowa kluczowe określające tematykę naszej witryny, pod którymi chcemy być w wyszukiwani w wyszukiwarce Google.

Treści tego typu są również optymalizowanie też pod kątem SEO, czyli według zaleceń Google np. poprzez:

  • wstawianie linkowania wewnętrznego
  • odpowiednią długość akapitów i zdań
  • odpowiedni schemat tekstu
  • dostosowanie pod kątem user experience

Mówiąc o tekstach SEO, należy podkreślić również ich rolę w ogólnej hierarchii wielu typów tekstów, jakie dodajemy na naszą stronę internetową. Są one połączeniem – złotym środkiem pomiędzy tzw. preclami czyli tekstami wykonywanymi typowo dla celów pozycjonowania, a tekstami tematycznymi niezoptymalizowanymi w ogóle pod kątem SEO. Teksty SEO stają się zdecydowanie najważniejszym typem treści na stronie internetowej, gdyż łączą obie te funkcje i pozwalają uzyskiwać dużo więcej korzyści aniżeli jeden z wyżej wymienionych pojedynczych typów treści. Obecnie wyszukiwarka Google premiuje jedynie najmocniej teksty w pełni merytoryczne i dostosowane do użytkowników, a także zoptymalizowane pod kątem SEO. Nie ma zatem większego sensu dodawania osobno „precli” i niezoptymalizowanych tekstów tematycznych, gdyż, aby uzyskać ten sam efekt będziemy musieli wykonać praktycznie 2 razy więcej pracy.

Dlaczego używa się tekstów SEO?

Tekstów SEO używa się aby oprócz dostarczenia użytkownikom wartościowych treści i informowały one wyszukiwarkę Google o czym jest nasza strona oraz o tym, iż jest to wartościowa witryna posiadająca wysokojakościowe treści. Wyszukiwarka Google indeksując naszą stronę internetową i zbierając o niej informacje, może robić to jedynie poprzez treści zamieszczone na niej. Tylko w taki sposób dowie się o czym jest nasza strona, jaką tematykę posiada, a także na jakie zapytania powinna wyświetlać ją w wynikach wyszukiwania. Teksty SEO dodaje się zatem przede wszystkim aby pojawiać się z witryną w wynikach wyszukiwania pod odpowiednimi hasłami i w celu podnoszenia wartości strony w oczach Google.

Tekstów SEO obecnie używa się również w celu umieszczania treści na stronie internetowej. Jest to obecnie według wielu specjalistów jeden z najskuteczniejszych i najbardziej wydajnych sposobów dodawania contentu na naszą stronę internetową. Dodawanie różnych typów tekstów staje się mniej efektywne, gdyż są one pojedynczo oceniane nieco gorzej przez wyszukiwarkę Google niż jeden silny tekst, a także wymagają większego nakładu pracy. Wyszukiwarka Google również kładzie coraz większy nacisk na wykrywanie manipulacji treściami w celu wyższego pozycjonowania witryny, a także chce, aby treści były kompleksowo dostosowane zarówno pod kątem użytkowników, user experience, jakości contentu, a także do stosowania technicznego i SEO.

Jakie powinny być teksty SEO?

Mówiąc o tekstach SEO, przeważnie nie znamy wszystkich najważniejszych kryteriów, jakie powinny spełniać, a także jakie elementy powinny zawierać takie treści. Warto jednak zwrócić uwagę na te najważniejsze elementy, aby dodawane treści na naszej stronie internetowej było skuteczne i realnie pomagało pozycjonować naszą stroną internetową.

Analiza i dobór słów kluczowych to pierwszy element, który powinien być zawarty w tekstach SEO i który w istotny sposób wpływa na pozycjonowanie całej strony internetowej. Tworząc teksty SEO, przede wszystkim powinniśmy dodawać do nich słowa kluczowe z ogólnej określonej puli dla naszej witryny przez specjalistów SEO na początku pozycjonowania. Jeśli nie posiadamy takie puli, warto korzystać z planera słów kluczowych czy zewnętrznych keyword generatorów. Istnieje wiele różnych strategii i taktyk dodawania słów kluczowych w tekstach, ale opierają się one głównie na zamieszczeniu w tekście słów kluczowych pod którymi chcemy być widoczni w wyszukiwarce Google z kładzeniem nacisku na te najważniejsze.

Linkowanie wewnętrzne to kolejny element tekstów SEO, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Jest to umieszczanie linków w tekstach do naszych innych podstron, aby w ten sposób połączyć ze sobą wszystkie podstrony serwisu. Istnieje wiele strategii linkowania wewnętrznego, które np. kierują wszystkie linki do strony głównej lub łączą wszystkie podstrony za sobą. Drugi rodzaj linkowania jest częściej używany przy stronach z mniejszą ilością zakładek, gdyż łatwiej je połączyć. Linki w tekstach SEO, mogą być zamieszczone zarówno jako aktywne słowa, ale też i pełny adres URL. Linkowanie wewnętrzne ma na celu ułatwienie indeksowania witryny robotom Google, które będą łatwiej odnajdywały poszczególne podstrony, a także wydłużanie czasu przebywania użytkowników na stronie którzy zachęcani takimi linkami przeczytają kolejne artykuły.

Formatowanie tekstów SEO to jeden z najważniejszych elementów ich tworzenia. Na ten szczegół uwagę zwraca zarówno wyszukiwarka Google, jak i czytelnicy którzy mogą w łatwiejszy sposób zapoznać się z treściami. Teksty SEO powinny być podzielone na sekcje, a także śródtytuły i akapity oraz nie być jednym zwartym blokiem tekstu. W treści powinniśmy stosować również wyróżnienia i pogrubienia, a także dodatkowe elementy takie jak listy punktowe czy tabele. Treści powinny pojawiać się również w towarzystwie dodatkowych elementów takich jak zdjęcia, grafiki czy materiały interaktywne i wideo, co zwiększy ich ogólną jakość.

Teksty SEO przede wszystkim powinny być dostosowane również pod kątem user experience, czyli pod kątem użytkowników którzy będą z nich korzystali. Wyszukiwarka Google posiada wiele algorytmów interpretujących i oceniających jakoś tekstu, a także jego odbiór wśród czytelników. Należy zatem zadbać, aby byli oni zadowoleni i otrzymywali takie treści, jakich od nas oczekują. Teksty powinny być zatem pisane bezbłędnie, a także prostym językiem. Powinny być także pisane na aktualnie ponadczasowe tematy, które będą dawały konkretne korzyści odbiorcom. Ważnym elementem jest również długość tekstów SEO, które powinny być nieco dłuższe niż te na stronach bezpośrednich konkurentów naszej witryny. Można to jednak bardzo łatwo sprawdzić przy pomocy wielu narzędzi pozycjonujących.

Zdecydowanie jednak najważniejszym elementem tekstów SEO który jest decydujący o ich wartości i o którym również należy powiedzieć jest ich unikalność. Teksty SEO powinny być w pełni unikalne zarówno w kontekście naszej strony internetowej jak i całego internetu. Nigdy, ale pod żadnym pozorem nie możemy publikować plagiatów lub treści, które zawierają pewne opublikowane już fragmenty w sieci. Wyszukiwarka Google jest wyczulona na tym punkcie i surowo karze witryny, które dodają duplicate content. Nasze treści nie powinny być również thin contentem, czyli nisko jakościowymi i bezwartościowymi tekstami z wieloma błędami, niezoptymalizowane pod kątem SEO i będące nieprzydatnymi zlepkami słów.

Jak dodawać teksty SEO na witrynę?

Kwestią o której warto wspomnieć przy temacie tekstów SEO, jest również sposób dodawania ich na naszej stronie internetowej. Ogólnie teksty SEO są bardzo korzystnym elementem który możemy dodawać jak najczęściej i w jak największej ilości. Przede wszystkim powinniśmy jednak przemyśleć kwestie publikowania treści SEO na naszej stronie internetowej pod kilkoma kątami. Powinniśmy zrobić to zastanawiając się jak długie treści i jak bardzo zoptymalizowane posiadają konkurencyjne witryny z którymi bezpośrednio rywalizujemy. Powinniśmy również zastanowić się, jaki posiadamy budżet i możliwości tworzenia treści SEO tak, aby były one wysokojakościowe. Na tej podstawie powinniśmy ustalić ilość konkretnych treści i tekstów, które będziemy w stanie zakupywać i dodawać na stronę np. tygodniowo lub miesięcznie, a następnie rozłożyć publikację na jak najbardziej regularne okresy. Ciekawym pomysłem będzie również regularne dodawanie tekstów SEO na naszą stronę w konkretnych dniach czy godzinach tak, aby użytkownicy przyzwyczaili się do daty publikacji i samodzielnie odwiedzali naszą stronę, aby skorzystać z nowo opublikowanych treści.

Ważną kwestią nad którą zastanawia się wiele osób, jest również to czy treści SEO tworzyć samodzielnie czy zlecać ich stworzenie specjalistom. Przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czy samodzielnie potrafimy stworzyć takie teksty. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, warto poświęcić czas na pisanie takich tekstów, gdyż będą one lepiej dostosowane do charakteru naszej strony, a także jako właściciele witryny będziemy mieli bezpośredni wpływ na tworzenie contentu, który się najmniej pojawi. Jeśli jednak nie mamy umiejętności pisarskich, technicznych lub czasu oraz jeśli strona jest bardzo dużą witryną, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie tworzenia treści specjalistom. Możemy zrobić to zatrudniając bezpośrednio freelancerów i copywriterów lub zamawiając teksty SEO w agencjach SEO. Koszt zamówienia jakościowego tekstu SEO rozpoczyna się już od ok. kilkunastu złotych za 1000 znaków, ale w zamian przeznaczenie pewnej sumy na ich zakup uzyskamy wartościowe i jakościowe treści, które będziemy mogli szybko i komfortowo zamieścić na naszej stronie internetowej.

Zobacz inne