Rozpoczynając przygodę z copywritingiem, warto poznać pojęcia funkcjonujące w content marketingu. W codziennym kontakcie z klientami oraz ich zleceniami można spotkać się z charakterystycznym branżowym slangiem. Dla niewtajemniczonych i początkujących copywriterów część terminów może być całkowicie niezrozumiała. Dlatego też w tym tekście zbieramy oraz wyjaśniamy najważniejsze pojęcia SEO copywritingu.
Terminologia z branży SEO – dlaczego warto ją znać?
SEO copywriting to gałąź marketingu, która w ciągu ostatnich lat prężnie się rozwija. Teksty SEO są bowiem chlebem powszednim i źródłem zysku dla większości inicjatyw funkcjonujących w sieci. Duże zainteresowanie treściami pozycjonującymi strony internetowe otwiera drzwi do kariery osobom, które mają lekkie pióro i chcą zacząć rozwijać się w dziedzinie copywritingu. Decydując się na zostanie copywriterem, warto jednak wiedzieć, że nie każdy twórca zajmuje się pisaniem tego samego contentu. Inne zadania ma copy w agencji SEO, marketingowej czy PR-owej. Formaty takie jak notka prasowa, artykuł dziennikarski czy treść posta do social mediów różnią się od tekstów SEO.
Wejście do marketingowej branży oraz tworzenie dobrego contentu SEO wymaga przede wszystkim umiejętności zredagowania tekstu pod względem słów kluczowych. Jednak to nie wszystko. Biegłość w terminach związanych z optymalizacją tekstów pod wyszukiwarkę stanowi podstawę do bezproblemowego realizowania zleceń i owocnej współpracy z klientami, korektorami czy pracodawcą. Wchodząc do świata copywritingu, musisz więc poznać najważniejsze terminy, które naturalnie będą pojawiać się w briefach agencji marketingowych lub zewnętrznych kontrahentów.
Słownik pojęć każdego copywritera
Słownik copywritingu to vademecum każdego szanującego się SEOwca i źródło wiedzy dla osób stawiających pierwsze kroki w tworzeniu treści. Terminy, których na co dzień używa się w pracy związanej z content marketingiem, warto podzielić na kilka grup tematycznych. Poniżej wyróżniamy 3 sekcje z pojęciami, które okażą się pomocne przy pisaniu, organizacji oraz formatowaniu tekstów.
Rodzaje treści, które tworzy SEO copywriter
Słownik copywritingu powinien zaczynać się od rozróżnienia typów tekstów, które stanowią nieodłączną część pozycjonowania internetowych witryn. Najczęściej copywriter SEO może spotkać się ze zleceniem na:
- Artykuł blogowy – tematyczny tekst, który publikowany jest na blogu lub stronie informacyjnej danej organizacji. Ten rodzaj treści przypomina wirtualną wersję artykułów z drukowanych czasopism, ponieważ bazuje na podobnych zasadach konstrukcyjnych.
- Artykuł sponsorowany – treść o budowie bliźniaczej do opisanego wyżej blogowego wpisu. Tym, co wyróżnia artykuł sponsorowany, jest jego sprzedażowy i reklamowy charakter. Dodatkowo ten typ publikacji zazwyczaj posiada oznaczenie informujące o sponsoringu danej treści.
- Opis produktu – tekst polegający na scharakteryzowaniu i pozytywnym przedstawieniu konkretnego produktu. Gotowa treść umieszczana jest na stronie internetowej sklepu, a jej celem jest zachęcenie potencjalnych klientów do dokonania zakupu przedmiotu i zapoznanie ich z jego specyfikacją.
- Opis kategorii – treść ulokowana na podstronie sklepu internetowego, na której skupione są produkty lub usługi należące do jednej kategorii tematycznej. Opis kategorii opiera się na ogólnej charakteryzacji konkretnego wycinka oferty sklepu. Celem opisu kategorii jest zachęcenie użytkownika witryny do zapoznania się z poszczególnymi produktami.
Tajemnicze skróty i anglicyzmy stosowane w branży SEO
Wśród terminów, które musi znać każdy copywriter, pojawiają się także różne skrótowce oraz zapożyczenia z języka angielskiego. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć określenia takie jak:
- CTA – skrót od angielskiego call to action, czyli wezwanie do działania. CTA często stosuje się w leadzie, który ma za zadanie zaangażować odbiorcę i zachęcić do dalszego czytania tekstu. W przypadku treści sprzedażowych call to action sprawdza się jako mobilizacja do wykonania konkretnej czynności – zakupu.
- Zzs/zbs – skróty utworzone od pierwszych liter sformułowań „znaki ze spacjami” oraz „znaki bez spacji”. Umożliwiają szybkie określenie liczby znaków w danym zleceniu, a także pozwalają oszacować wynagrodzenie za napisanie konkretnego tekstu. Copywriterzy zazwyczaj podają swoją stawkę w odniesieniu do 1000 zzs.
- Research – wyszukiwanie, zgłębianie i przyswajanie treści na zlecony temat. Research stanowi pierwszy i podstawowy etap tworzenia tekstów o odpowiednim poziomie merytorycznym.
- Rankować – spolszczony czasownik od angielskiego słowa rank. Rankowanie oznacza zdobywanie pozycji czy rangi w wyszukiwarce Google;
- Meta description – krótki opis wyświetlający się w wyszukiwarce pod linkiem do strony. Powinien zawierać informacje o temacie, do którego odsyła link. Można w nim umieścić także CTA i słowa kluczowe (nazywane też frazami kluczowymi).
- Keyword density – gęstość występowania słów kluczowych. Odpowiednie natężenie fraz jest ważne, ponieważ wpływa na pozytywny odbiór tekstu przez czytelnika. Gęstość słów kluczowych ma też znaczenie dla narzędzi Google. Jeśli frazy są upychane w tekście zbyt nachalnie (keyword stuffing) algorytmy wyszukiwarki mogą obniżyć pozycjonowanie strony.
- Duplicate content – w dosłownym tłumaczeniu zduplikowana treść, która została skopiowana w sposób całościowy lub częściowy z innego źródła. Duplikat może być zewnętrzny albo też wewnętrzny. Pierwszy typ powielania treści występuje w przypadku zapożyczeń z publikacji na obcych stronach. Natomiast wewnętrzny duplikat ma miejsce, gdy ten sam tekst powtarza się w obrębie jednej witryny. Często zdarza się to w przypadku sklepów internetowych, które mają mało unikalne opisy produktów.
- Anchor text – treść w postaci linka, który za pomocą hiperłącza zostaje załączony do zwykłego tekstu lub też przybiera formę adresu URL. Anchor text przenosi odbiorcę do podstrony w domenie wewnętrznej lub też do innej, zewnętrznej witryny. Stosowanie anchorów jest korzystne zarówno dla czytelnika, jak i wyszukiwarki. Przekierowanie do powiązanej treści za pomocą jednego kliknięcia jest dla odbiorcy ułatwieniem w szukaniu pożądanych informacji. Natomiast algorytmy Google dzięki anchorom uznają witrynę za silniejszą i lepiej zbudowaną, przez co pozycjonują ją wyżej.
- H1, H2, H3, itd. – oznaczenia nagłówków, które pozwalają na utworzenie określonej hierarchii tekstu. Nagłówek sformatowany jako H1 nosi nazwę „headline” i ma największą wartość. Każda kolejna cyfra obniża znaczenie nagłówka w skali całej publikacji.
Określenia dotyczące czytelnika i sposobów komunikowania
W kwestii tworzenia tekstów nie należy skupiać się tylko i wyłącznie na tym, aby pisać zgodnie z zasadami SEO. Copywriter musi również pamiętać, że treści powinny spełniać założenia sprzedażowe lub wizerunkowe. Dodatkowo teksty powinny być dopasowane do potencjalnego odbiorcy oraz jego sposobu komunikowania. Każdy klient może mieć inne cele oraz grupy odbiorców. Dlatego też w briefie do tekstu powinien zamieścić wytyczne, w których może użyć sformułowań takich jak:
- Persona lub grupa docelowa – profil odbiorców, których marka chce przyciągnąć za pomocą oferty produktowej bądź usługowej. Grupa docelowa powinna zostać stworzona na podstawie analizy tendencji społecznych i konsumenckich. Do persony marki należy dopasować język oraz całościowy sposób komunikowania. Stosowanie się do wytycznych dotyczących grupy docelowej jest kluczowe, ponieważ umożliwia skuteczne trafienie do pożądanej publiczności;
- Język korzyści – zabieg polegający na przedstawieniu produktu lub usługi w taki sposób, aby oferta odpowiadała na rzeczywiste potrzeby klienta. Ten styl komunikacji nie skupia się na samym opisie przedmiotu czy jego cechach. Zamiast tego podkreśla korzyści płynące z zakupu i późniejszego użytkowania.