fbpx
biuro@upcontent.eu

Optymalizacja treści zamieszczanych na stronie internetowej

Spis treści

Optymalizacja treści, które zamieszczamy na naszej stronie internetowej to bardzo ważny element jej prowadzenia. Bardzo często dodawany content możemy optymalizować pod kątem SEO, ale także user experience czy innych celów które chcemy osiągnąć. W tym tekście podpowiadamy w jaki sposób możemy ulepszać i optymalizować treści dodawane na stronę i o jakich elementach, warto pamiętać, aby treści były skuteczne i efektywne.

Contadu

Pierwszym narzędziem, jakie możemy wykorzystać do optymalizacji tekstów, które chcemy dodać na naszej stronie internetowej jest Contadu. Jest to jedno z wielu narzędzi tego typu, jedno z najbardziej popularnych, a także najbardziej zaawansowanych. Pomaga ono otworzyć treści od podstaw wskazując jaką długość powinien mieć dany tekst, jakie nagłówki musi posiadać, a także jakie słowa kluczowe powinien zawierać. Narzędzi to będzie przydatne jeśli chcemy dopiero tworzyć treści i zależy nam na optymalizacji pod kątem SEO. W narzędziu tym otrzymamy również licznik optymalizacji wyświetlający wynik w czasie rzeczywistym, który będzie pokazywał, jak bardzo nasza treść jest dostosowana do wyszukiwarki Google.

Zaletą używania takich narzędzi przede wszystkim jest prostota. Wbrew wielu obawom korzystać z nich mogą osoby nieznające się na marketingu internetowym czy SEO. Przy pomocy tych narzędzi możemy korzystać z określania słów kluczowych dla danej tematyki, tworząc przede wszystkim efektywne i skuteczne teksty, które będziemy dodawali na naszą stronę internetową. Narzędzie tego typu są również przeważnie dostępna w darmowych wersjach. Tworzone treści przy ich pomocy będą w większości przypadków lepsze od treści naszych bezpośrednich konkurentów i pozwoli to lepiej pozycjonować naszą witrynę, a także szybciej rozwijać projekt.

Samo użytkowanie narzędzi tego typu jest bardzo proste. Wystarczy określić temat i główne słowo kluczowe dla danej treści, a w odpowiedzi otrzymamy propozycje nagłówków, a także fraz z ich ilościami, które powinniśmy zamieścić w tekście. Treści możemy tworzyć we wbudowanym edytorze, na bieżąco sprawdzając czy nasz tekst spełnia wszystkie wymagania i zalecenia.

Yoast

Yoast to narzędzie które przyda nam się podczas tworzenia treści na naszą stronę internetową i dodawania ich na serwisie. Jest to nieco inne narzędzie będące alternatywą dla programów takich jak Contadu. Yoast potrafię analizować przygotowane już treści, które np. kupiliśmy lub posiadamy na naszej stronie. Możemy korzystać z tego narzędzia darmowo na stronie internetowej bez rejestracji. Po przekopiowaniu tekstu otrzymamy informację czy nagłówki i konkretne zdania nie są zbyt długie, czy tekst czyta się komfortowo, a także jaki poziom optymalizacji SEO posiada tekst. Otrzymamy również wiele innych informacji odnośnie używania fraz, nagłówków czy konstrukcji tekstu. Wszystkie elementy mające istotny wpływ na optymalizację tekstu pod kątem SEO będą wyszczególnione i będą posiadały zieloną, żółtą bądź czerwoną ocenę. Elementy zaznaczone na zielono są poprawnymi i nie musimy przy nich wykonywać żadnych zmian. Żółty elementy należy poprawić, aby lepiej zoptymalizować tekst. Czerwony kolor przy danym elemencie będzie z kolei oznaczał natychmiastową i bezwzględną konieczność poprawy danego elementu.

Tworzenie i dodawanie treści samodzielnie bez sprawdzenia ich optymalizacji pod kątem SEO, przeważnie będzie bardzo nieefektywne. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie zweryfikować czy dana treść spełnia wszystkie warunki optymalizacji SEO w danej sytuacji, gdyż jest to indywidualna kwestia, a programy optymalizacyjne tego typu pomagają odpowiedzieć na to pytanie jasno, precyzyjnie i prosto.

Formatowanie treści

Jednym z najbardziej pomijanych czynników o których należy pamiętać gdy publikujemy treści na naszej stronie internetowej, jest ich formatowanie. Wiele osób bagatelizuje tę kwestię, a ma ona spory wpływ na optymalizację SEO i user experience. Sformatowane treści będą znacznie lepiej ocenione przez roboty indeksujące, a także pomogą w łatwiejszym zapoznawaniu się z treściami. Wpłyną także na wydłużenie czasu przebywania użytkowników na stronie, a także jej ogólną popularność. Użytkownicy znacznie chętniej będą powracali na strony, które są estetyczne i umożliwiają komfortowe uzyskiwanie informacji.

O czym zatem powinniśmy pamiętać, chcąc w formatować treści dodawane na stronie? Przede wszystkim powinniśmy podzielić je na sekcje, śródtytuły i akapity tak, aby nie były one zbyt długie, a cały tekst nie był blokiem treści. Następnie należy używać nagłówków h2, h3 itd., aby użytkownik poznał ogólną strukturę tekstu i istotność poszczególnych informacji. Kontekst przy czytaniu konkretnych treści jest bardzo ważny i pozwala lepiej zrozumieć dany artykuł. Kolejnym ważnym elementem formatowania treści jest pogrubienie najważniejszych słów kluczowych czy całych zdań i sentencji. Pomoże to zarówno podkreślić słowa kluczowe dla robotów pozycjonujących, a także szybciej dotrzeć do najważniejszych informacji użytkownikom. Mówiąc o formatowaniu treści, powinniśmy również dobrać odpowiedni rozmiar czcionki i samą czcionkę, aby czytanie treści było łatwe oraz komfortowe. W samym tekście warto również dodawać listy, wypunktowana czy tabele i umieszczać w nich informacje. Dla czytelników konkretne dane są bardzo przydatne i mile widziane.

Teksty umieszczone na naszej stronie internetowej powinny również zawierać jakościowe zdjęcia. Fotografie przed dodaniem warto optymalizować na specjalnych serwisach, które maksymalnie zmniejszają ich rozmiar, pozostawiając jak największą rozdzielczość. Jest to bardzo korzystne pod kątem optymalizacji SEO. Do tekstu możemy wplatać również inne elementy np. interaktywne takie jak zdjęcia 360 stopni, filmiki czy animacje i prezentacje. Tworząc treści powinniśmy pamiętać również, aby reklamy w ich sąsiedztwie nie przeszkadzały i nie utrudniały czytania artykułów.

Podpowiedź: W tekście możemy również używać kolorów i nadawać poszczególnym zwrotom właśnie “kolorowy charakter”. Warto robić to zwłaszcza na pogrubionej już czcionce i używać jednego koloru – barwy firmowej związane z głównym logiem naszej marki czy projektu. Wpłynie to też niezwykle pozytywnie na branding naszej marki.

Copyscape i programy antyplagiatowe

Przydatną grupą narzędzi z których warto korzystać gdy publikujemy treści na naszej stronie internetowej, są wszelkiego rodzaju programy antyplagiatowe. W sieci znajdziemy zarówno darmowe, jak i płatne serwisy umożliwiające sprawdzenie tekstu pod kątem unikalności. Dodanie plagiatu na naszą stronę internetową może mieć bardzo poważne konsekwencje. Przede wszystkim będą to konsekwencje związane z SEO. Wyszukiwarka Google posiada liczne algorytmy i stanowczo każe za zduplikowane treści. Jeśli zatem sugerujemy się innymi źródłami podczas tworzenia treści lub kupujemy je od agencji marketingowych czy copywriterów zawsze przed publikacją powinniśmy sprawdzić czy dana treść nie jest duplikatem. Plagiat wpłynie też bardzo negatywnie na dobre imię naszej marki i wiarygodność.

Sam proces sprawdzenia treści pod kątem duplikacji jest bardzo prosty. Wystarczy wejść do danego programu antyplagiatowego np. dostępnego w internecie na stronach www i przekopiować treści, które zamierzamy dodać. Następnie wystarczy włączyć analizę treści i poczekać kilkanaście sekund. W tym czasie program antyplagiatowy dokładnie zweryfikuje treści i wygeneruje raport. Będziemy najczęściej w nim mogli sprawdzić, w jakiej części treść jest plagiatem. Przyjmuje się umownie, iż wartości powyżej 70% – 80% unikalności są dobrym wynikiem. Należy również pamiętać, iż osiągnięcie np. 90% unikalności tekstu nie będzie związane z tym, iż copywriter lub agencja marketingowa skopiowała 10% treści z internetu. Spójność takiej ilości tekstu najczęściej jest wynikiem używania tych samych sformułowań branżowych, nazw czy ogólnych zdań, których nie można postawić inaczej, a które są powszechnie używane.

Dlaczego warto dbać o jakość treści?

Jeśli wiemy już, jak możemy optymalizować treści, które dodajemy na naszą stronę internetową, warto również powiedzieć, dlaczego powinniśmy to robić. Przede wszystkim optymalizacja treści ma na celu dostosowanie ich pod kątem SEO i wyszukiwarki strony internetowej. Content dodawany na stronie jest bardzo ważnym czynnikiem rankingowym, który w istotny sposób wpływa na ogólne pozycjonowanie naszej witryny internetowej. Jeśli zamieszczane przez nas treści będą wysokojakościowe, pozycjonowanie będzie postępowało szybciej i będziemy uzyskiwali lepsze wyniki.

Optymalizacja treści pod kątem SEO pozwala również wykorzystać pełny potencjał danego tekstu. Jeśli został on już stworzony lub go zamawiamy, warto poświęcić nieco więcej czasu, aby uzyskać często wielokrotnie większe profity pod kątem pozycjonowania. Dostosowany i dobrze zoptymalizowany tekst pod kątem SEO czy UX będzie dużo bardziej efektywny i będzie dawał dużo więcej korzyści aniżeli taki, który dodajemy bez optymalizacji — nawet jeśli będzie poprawny i merytoryczny. Jeśli zatem wydajemy już środki i już przeznaczamy czas na publikowanie contentu, powinniśmy zadbać aby przyniósł on nam jak najwięcej profitów.

Optymalizacja treści na naszej stronie internetowej to również pozytywny odbiór przez żywych czytelników. To właśnie głównie o nich powinniśmy myśleć, optymalizując treści, gdyż to właśnie czytelnicy – żywe osoby wchodzą na naszą stronę internetową, generują ruch, a także stają się klientami i odbiorcami naszej marki. Treści pozwalają zatem kreować pozytywny wizerunek naszej firmy, a także przywiązywać użytkowników do naszej marki i zwiększać sprzedaż. Budzą również zaufanie jeśli są starannie przygotowane i mogą w istotny sposób wpływać na ogólny rozwój naszej marki.

Samo formatowanie i optymalizacja treści nie jest trudnym zadaniem. Możemy wykonywać je również w takim stopniu, w jakim jest to możliwe, posiadając np. podstawowy czy średni zakres wiedzy. Jakiekolwiek zoptymalizowanie treści w dowolnym stopniu będzie lepsze od pozostawienia treści bez żadnych modyfikacji czy nawet prób dostosowania jej do wyszukiwarki. Ogólnie jest to dość proste zadanie, z którym powinna poradzić sobie każda osoba posiadająca własny serwis. Optymalizacja SEO i UX nie wymaga też dużych nakładów finansowych czy skomplikowanych współprac ze specjalistami, a w zamian daje bardzo wiele profitów – co również warto mieć na uwadze.

Zobacz inne