fbpx
biuro@upcontent.eu

Specjalista ds. contentu – jakie są jego obowiązki i kwalifikacje?

Spis treści

Branża marketingu internetowego nieustannie się rozwija i ewoluuje. Często powstają w niej nowe posady, którym trzeba nadać nazwy i określić przynależny do nich zakres obowiązków. Jednym z przykładów jest stanowisko content specialist, czyli specjalisty ds. contentu. To dość świeża rola w branży, która zyskuje na popularności. Czym zajmuje się taka osoba?

Specjalista ds. content marketingu – zakres obowiązków

Nie da się dokładnie sprecyzować uniwersalnego zakresu działań, jakie w codziennej pracy podejmuje specjalista od contentu. Obowiązki różnią się bowiem w zależności od firmy, dla której pracuje, a także branży, w jakiej ta funkcjonuje. Można jednak powiedzieć, że zajmuje się on szeroko pojętym zarządzeniem treściami. Często współpracuje z content managerem. Oto przykładowe obszary działań na tym stanowisku:

  • Tworzenie treści – specjalista od publikacji musi umieć je również tworzyć, dlatego często wspomaga zespół copywriterów w pisaniu, a także konstruuje zawartość np. postów w mediach społecznościowych.
  • Publikacja tekstów – osoba ta zajmuje się udostępnianiem treści w internecie, m.in. na blogu firmowym czy serwisach należących do agencji, w której pracuje.
  • Prowadzenie kanałów w social mediach – specjalista ds. contentu nierzadko tworzy posty na profile na Instagramie, Facebooku czy LinkedInie lub wspiera dział zajmujący się mediami społecznościowymi.
  • Planowanie contentu – osoba na tym stanowisku planuje strategie contentowe, tworzy briefy i śledzi trendy w wyszukiwarkach, aby np. efektywnie zarządzać funkcjonowaniem firmowego bloga.
  • Redakcja treści – niekiedy zdarza jej się również sprawdzać teksty copywriterów należących do teamu.
  • Wsparcie obowiązków content managera – content specialist często współpracuje z content managerem, dlatego do jego obowiązków może należeć również rozdzielanie zadań, kontakt z klientami czy wysyłanie gotowych zleceń.

Jakie kwalifikacje musi mieć content specialist?

Gdy przegląda się opisy stanowiska w różnych ofertach pracy, da się łatwo stwierdzić, że nie ma konkretnych wytycznych, aby zdobyć tę posadę. Każda firma ma nieco inne oczekiwania względem umiejętności, doświadczenia czy wykształcenia. Do pozytywnych cech kandydata należą zdecydowanie:

  • doświadczenie w copywritingu,
  • znajomość narzędzi do planowania i tworzenia contentu,
  • umiejętność publikowania treści na stronach internetowych,
  • znajomość zasad SEO,
  • wykształcenie związane z marketingiem i tworzeniem tekstów,
  • kreatywność i komunikatywność.

Specjalista ds. contentu – jak znaleźć zatrudnienie?

Aby zdobyć pracę content specjalisty, trzeba mieć przede wszystkim doświadczenie w branży. Umiejętność pracy z tekstem i znajomość działu marketingu to podstawa. Stanowiska nie uzyskają osoby, które szukają swojego pierwszego zatrudnienia. Warto mieć wykształcenie związane z kreacją treści i być osobą odpowiedzialną oraz kreatywną.

Content to nie tylko tekst, ale i obraz czy wideo. Dysponowanie doświadczeniem z zakresu tworzenia reelsów, zdjęć czy filmów na YouTube również może podnieść szanse na zdobycie pracy. Przydatna okazuje się niekiedy znajomość branży e-commerce, a także organizowania i monitorowania kampanii marketingowych.

Content specialist a copywriter – obowiązki zawodowe

Jak wygląda praca specjalisty ds. contentu w porównaniu z zadaniami copywritera? Zakres obowiązków na tym stanowisku jest znacznie szerszy i w o wiele mniejszym stopniu obejmuje samo pisanie. Choć w zawodzie przydaje się umiejętność tworzenia treści, to jednak osoba z taką posadą podejmuje na co dzień bardziej zróżnicowane zadania.

W niektórych agencjach copywriterzy mają szansę awansować na content specjalistów, ponieważ jest to jeden z możliwych dalszych kroków rozwoju dla tej branży. Warto sprawdzić oferty różnych pracodawców, aby zapoznać się z wymaganiami w co najmniej kilku firmach. Tak łatwiej będzie zaplanować swoją ścieżkę kariery.

Zobacz inne

Jak tworzyć treści z myślą o pokoleniu Z?

Przygotowanie dobrze skondensowanych i angażujących treści to wyzwanie każdego content creatora. Jak zaistnieć w świecie, w którym sekunda jest na wagę złota, a wszelka informacja