fbpx
biuro@upcontent.eu

SEO copywriting – zasady, które powinieneś znać w 2022 roku

Spis treści

SEO nie jest rzeczą stałą i ciągle ulega zmianom. Konkurencja szaleje i coraz trudniej jest osiągnąć pierwsze miejsca w wyszukiwarce dla swojej strony. Aby móc osiągać zadowalające wyniki w kwestii pozycjonowania, trzeba znać aktualną analizę algorytmów i wymagań od Google. Jak wygląda SEO copywriting w 2022 roku? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Wyszukiwanie głosowe

Klienci są niecierpliwi, a często także leniwi. Dlatego też przeważnie nie mają ochoty wpisywać skomplikowanych fraz w wyszukiwarkę. Wybierają zatem łatwiejsze rozwiązanie – włączają wyszukiwanie głosowe i dyktują pytanie. Sprawia to, że coraz rzadziej wpisują frazy w bezokolicznikach, a za to korzystają z fraz z długiego ogona i długich pytań, na które oczekują konkretnej, wyczerpującej odpowiedzi. Jeśli się do tego dostosujesz, istnieją duże szanse, że Twoja strona znajdzie się na pierwszej stronie Google. Jednak jest to dopiero początek drogi.

Liczy się intencja użytkownika

Warto pamiętać, że Google zostało stworzone dla internautów, a nie dla właścicieli stron. Głównym zadaniem wyszukiwarki jest więc pomoc odbiorcom w szukaniu informacji czy robieniu zakupów. Celem giganta jest zatem wyświetlanie najbardziej użytecznych stron pod kątem tego, czego użytkownik akurat poszukuje.

Każde słowo kluczowe ma swoją funkcję. Niektóre frazy są stricte informacyjne, a odbiorcy oczekują po nich uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie. Inne sformułowania to porównania, opinie innych użytkowników czy frazy sprzedażowe. Twoim zadaniem jest określić, do którego grona należą Twoje słowa kluczowe. Następnie na podstawie zrozumienia intencji użytkowników musisz stworzyć treści.

Pamiętaj również, że często sama wyszukiwarka umieszcza odpowiedzi w opisach witryny, tzw. meta description. Tworząc ciekawy opis, masz więc szansę zaciekawić odbiorcę i zachęcić go do wejścia na Twoją stronę.

Aspekty wizualne

Mówi się, że ludzie czytają coraz mniej i dlatego SEO copywriting musi ulegać zmianom. Dużo większe wrażenie na użytkownikach robią części graficzne niż sam tekst. Obrazki, filmy video, webinary czy infografiki są bardziej przystępne i łatwiejsze w odbiorze.

Weź tę tendencję pod uwagę podczas planowania swojej strategii pozycjonowania w 2022 roku. Możesz np. dużo częściej dodawać infografiki do tekstów blogowych czy tworzyć mini video w mediach społecznościowych. Pamiętaj jednak, aby przy tym nie rezygnować z contentu.

Content wysokiej jakości

Poruszając na swoim blogu temat, który wykorzystywany był już wiele razy przez innych, tracisz szansę na zdobycie uwagi czytelników. Wszystko dlatego, że wyszukiwarka może w ogóle nie zindeksować Twojego wpisu. Dzieje się tak w momencie, gdy Google stwierdzi, że w sieci jest już wiele podobnych wpisów, a Twój prawdopodobnie nie wnosi nic nowego.

Twórz więc treści unikatowe, czyli takie, które wykorzystują precyzyjne tematy. Im dokładniejsza lub bardziej niszowa tematyka, tym większa szansa, że nie była wcześniej poruszana. To zwiększa szanse wyświetlenia się wpisu wysoko w Google, a dodatkowo przyspiesza proces indeksacji danej strony.

Linki ze sprawdzonych źródeł

Odnośniki z wartościowych serwisów w 2022 roku coraz mocniej wychodzą na prowadzenie w SEO copywritingu. Ich zdobywanie wymaga jednak sporej ilości pracy. Warto na bieżąco przeszukiwać miejsca w podobnych branżach, a także analizować te, które wykorzystała już konkurencja. Dobre zaplecze linkowe mówi wyszukiwarce, że strona jest ważna w sieci. Kilka mocnych linków potrafi więc błyskawicznie podnieść pozycję witryny.

Zobacz inne