Wiele osób utożsamia copywriting z pisaniem tekstów i choć sama definicja jest słuszna, to pojęcie to jest znacznie bardziej rozległe. Dotyczy ono kompetencji, które są ściśle związane z kreowaniem treści, ale także budowaniem strategii marketingu internetowego. Zacznijmy od początku!
Historia copywritingu
Cofnijmy się do 1605 r., kiedy dzięki rozwojowi maszyn drukarskich pojawiły się pierwsze gazety. Wówczas rola prasy znacznie wzrosła zarówno na świecie, jak i w Polsce, gdzie w 1661 r. wydawano Merkuriusz Polski Ordynaryjny. Biznesmeni wykorzystywali wtedy czasopisma, jako medium do promocji dóbr oraz usług.
Za pierwszego copywritera uchodzi freelancer z USA – Emory Powers. Jest on nazywany ojcem reklamy kreatywnej, ponieważ już w 1866 roku zapoczątkował tworzenie marketingowych przekazów prasowych. Innym pionierem sztuki budowania skutecznych ofert sprzedażowych był Claude C. Hopkins, który w pisaniu tekstów wykorzystał analizę psychologiczną. Początki storytellingu to zasługa Bruce’a Fairchilda Bartona.
Natomiast na rodzimym podwórku odnotować należy postać wybitnego literata – Melchiora Wańkowicza. Nie każdy wie, że jest on autorem najbardziej znanego sloganu reklamowego. Mowa oczywiście o haśle „Cukier Krzepi!”, które przeszło do historii w okresie międzywojennym.
Po erze prasy nastała epoka komputerów i internetu, czyli rewolucja w marketingu. Dzięki nowym środkom przekazu copywriting zaczął królować w sferze cyfrowej. Choć sposób i format publikowania, a także przyswajania informacji uległ zmianie, to psychologiczne mechanizmy rządzące marketingiem po dziś dzień są takie same!
Copywriting – definicja
W odróżnieniu od pisarza, krytyka, poety, scenarzysty, czy publicysty – copywriter pisze w celach komercyjnych. Jego intencją jest osiągnięcie zamierzonych efektów, które przedkłada nad wyrażanie własnej opinii na dany temat.
Angielska nazwa „copywriting” składa się dwóch członów – copy – kopiować i writing – pisanie. Wbrew pozorom copywriter nie zajmuje się jednak kalkowaniem innych tekstów. W sztuce tworzenia treści liczy się bowiem oryginalność. Jest ona ważna nie tylko ze względu na czytelnika, ale i na algorytmy Google, które cenią jedynie niepowtarzalne artykuły. Wobec tego copywriter nie kopiuje, a przetwarza przeczytany tekst i opiera swoją pracę o własną wiedzę.
Często copywriting jest mylony z copyrightem, choć oba te wyrazy mają ze sobą niewiele wspólnego. Według definicji copyright to system prawa autorskiego.
Copywriter, czyli kto?
Osoba nazywana mianem copywritera przygotowuje tekst, ale nie tylko. Copywriter w agencji marketingowej odpowiada także za kreowanie marki, wymyślanie nazw, budowanie komunikacji wizerunkowej, a niekiedy zajmuje się również tworzeniem scenariuszy filmów. Freelancerzy tworzą teksty na strony www, opisy produktów dla branży e-commerce, oferty sprzedażowe, slogany i wiele innych.
Zadaniem copywritera nie jest jedynie przedstawienie wiedzy, ale również nakłonienie użytkownika do konkretnych działań, zwykle związanych ze sprzedażą. Jego pracę, podobnie jak stworzenie tego tekstu, poprzedza research. Polega on na znalezieniu i zweryfikowaniu informacji potrzebnych do stworzenia rzetelnej treści. Copywriter przed napisaniem artykułu określa także słowa kluczowe i dba o wszystkie aspekty pozycjonowania. Wszystko po to, aby wpisy pojawiały się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania.
Warto też wspomnieć o tym, że copywriting jest częścią content marketingu, czyli strategii sprzedażowej. Polega ona na dostarczaniu użytkownikom przydatnych treści. Jak widać, omawiane pojęcie jest szerokie i nie da się go opisać w kilku słowach.
Ile kosztuje tekst? Poznaj stawki w branży
Jeśli chodzi o ceny, na rynku jest duża rozbieżność. Precle to teksty niskiej jakości, które tworzone są na potrzeby pozycjonowania. Ich ceny mogą sięgać kilku złotych. Niska stawka wynika z tego, że stworzyć je może praktycznie każdy. Z kolei cena oferty sprzedażowej dla dużej firmy może być warta nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Głównym kryterium przy określaniu ceny tekstu jest potencjalna wartość, jaką może on przynieść nabywcy. Zazwyczaj za teksty rozlicza się w formie ustalonej stawki za 1000 znaków bez spacji. Nie ma to oczywiście sensu w przypadku wymyślania nazw i sloganów, które są czasochłonne, ale także bardzo krótkie.
Kto może zostać copywriterem?
Trzeba przyznać, że zawód copywritera nie jest wymagający pod kątem sprzętowym. Maszynę do pisania zamieniono na komputer, tak więc laptop z pakietem MS Office i dostępem do internetu wystarczą, aby pracować. Czy to oznacza, że copywriting jest zawodem dla każdego? Otóż nie do końca.
Rynek pracy stawia dużo większe wymagania niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Freelancerzy i pracownicy etatowi muszą wykazać się wieloma kompetencjami. Po pierwsze copywriter powinien bezbłędnie władać językiem polskim lub zagranicznym, jeśli to w nim tworzy teksty. Co więcej, musi umieć też wciągać czytelnika w lekturę, pisać perswazyjnie i mieć to coś, co zwykło się nazywać „lekkim piórem”.
Praktyka pokazuje, że w budowaniu ofert sprzedażowych najbardziej liczy się umiejętność przekonywania. Profesjonalne reklamy copywriterów bardziej przypominają programowanie neurolingwistyczne niż wypracowania na język polski. Nie bez znaczenia pozostaje kreatywność, znajomość trendów nowoczesnej sprzedaży czy wiedza na temat SEO. Dużą rolę w pracy copywritera odgrywa też umiejętność budowania doświadczeń i nawiązywania współpracy z klientami.
Dobrze rokujący copywriter to humanista, który lubi pisać, a także zna social media i umiejętnie posługuje się językiem korzyści. Nie jest to jednak jedyna persona, która może odnaleźć się na omawianym stanowisku. Często w roli copywritera spełniają się choćby handlowcy. Warto pamiętać, że niekiedy współpraca z klientami jest równie ważna, co jakość napisanego tekstu.
Copywriting to wymagająca praca, której nie sprosta każdy. Jednak praktyka czyni mistrza, więc warto rozwijać się w wymarzonej branży!