Błędy zdarzają się każdemu, kto pisze teksty. Wszystkie artykuły da się jakoś udoskonalić. Dobry copywriter to osoba o dużej świadomości językowej i znajomości zasad z zakresu ortografii, interpunkcji czy stylistyki. Nawet najlepsi popełniają jednak błędy, których mogliby się wystrzegać. Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę?
Najczęstsze błędy w copywritingu – interpunkcja
Odpowiednio postawione przecinki nadają tekstowi rytm i sprawiają, że czytelnik prawidłowo go odbiera. Czasami błędnie postawiona kreseczka lub jej brak całkowicie zmieniają znaczenie zdania. Klasyczny przykład tego zjawiska to:
- Jedzmy dzieci!
- Jedzmy, dzieci!
W pierwszym przypadku zdanie nabiera brutalnego znaczenia, ale w drugim zachęca maluchy do wspólnego posiłku. W tekstach SEO często spotyka się nieprawidłowo podzielone przecinkami zdania złożone. Trzeba pamiętać, że każda część z orzeczeniem powinna być wydzielona kreseczkami.
Przecinek stawia się m.in. przed powtórzonym spójnikiem:
- Poszłam i do sklepu, i do szkoły.
- Albo idziesz ze mną, albo zostajesz w domu.
Musi znaleźć się także przed słowami wprowadzającymi wyliczenie kilku rzeczy:
- Kupiłem sporo książek, na przykład o roślinach, zwierzętach, Warszawie i samolotach.
- Nie lubię warzyw, takich jak marchewka, kalafior i pomidor.
Przecinek nie powinien natomiast rozdzielać wyrażeń, które występują jako nierozłączne, np. „chyba że”, „mimo że”. W takich sytuacjach kreskę stawia się przed „chyba” i przed „mimo”. Nierzadko w sieci widać jednak błędnie umiejscowiony przecinek przed „że”.
Jeśli mowa o wyrażeniach, które zawsze występują razem, to warto wspomnieć o „zarówno” i „jak i”. Nie powinno się używać „zarówno” bez drugiego członu, który zawsze ma być poprzedzony przecinkiem. Jak to wygląda w praktyce?
- Zarówno książka, jak i serial bardzo mi się podobały.
Najczęstsze błędy copywriterów dotykają również półpauz czy cudzysłowów. W pierwszym przypadku dochodzi do mylnego stosowania łącznika (-) zamiast półpauzy (–) czy myślnika (—). Łącznik służy jedynie do zespajania ze sobą dwóch wyrazów np. biało-czerwona.
Pozostałe znaki stosuje się do wyodrębniania wtrąceń czy tworzenia tytułów i nagłówków np. „Błędy w content marketingu – co warto wiedzieć?”. W tekstach copywriterów często łącznik pojawia się w zdaniach wydzielony spacjami, ale jego miejsce w takich sytuacjach powinny zajmować półpauza lub pauza (myślnik).
Nierzadko spotyka się także błędne cudzysłowy, które wyglądają “w ten sposób”. W języku polskim należy stosować polski cudzysłów apostrofowy, który „prezentuje się tak”.
Błędy językowe w tekstach copywriterów
Na jakość treści wpływają też pomyłki językowe, które zdarzają się nawet w merytorycznych artykułach czy opisach kategorii. Należą do nich m.in.:
- Pleonazmy typu „okres czasu”, „tydzień czasu”, gdzie słowo „czasu” jest zbędne.
- Mylenie „także” z „tak że”. „Także” oznacza „również”, więc może pojawić się w zdaniu „Lubię nie tylko pizzę, ale także makaron”. „Tak że” oznacza „tak więc”, zatem sprawdzi się w wyrażeniu „Wyszłam za późno, tak że się spóźnię”.
- Stosowanie zamiennie „bynajmniej” i „przynajmniej”. Pierwsze z nich to przeczenie, więc nie sprawdzi się w zdaniu „Mamy bynajmniej chleb, więc zrobimy kanapki”.
- „Ilość” i „liczba” to kolejne słowa, których nie powinien mylić doświadczony copywriter. Ilość określa coś, czego nie da się policzyć, np. ilość wody, piasku czy powietrza. Liczba odnosi się do rzeczowników policzalnych, np. liczba gości, znaków ze spacjami czy krzeseł.
Błędy ortograficzne w artykułach
Jednym z rażących błędów ze względu na swoją częstotliwość jest stosowanie cząstki „super” ze spacją. Każdy wie, że „superbohater” to jeden wyraz, ale „superpomysł” czy „supernowoczesny” zwykle widuje się zapisane oddzielnie. Często jednak stosuje się ten przedrostek jako osobny wyraz, kiedy chce się wyrazić coś pozytywnego o czymś np. „Super był ten film!”.
Tego typu błędy dotyczą też „mega”. O ile można napisać, że „Mega mi się to podoba!”, to jednak gdy łączymy ten przedrostek z np. przymiotnikiem, to zdanie będzie wyglądać następująco: „Samochód był megaszybki”.
Copywriter powinien zadbać o unikanie następujących pomyłek:
- dzień dzisiejszy (dzisiaj),
- na codzień (na co dzień),
- na prawdę (naprawdę).
Nierzadko zdarzają się błędnie odmienione wyrazy obce. Osoby tworzące treści często używają apostrofu, kiedy nie jest on konieczny. Oto popularne przykłady:
- „Facebook” należy odmieniać w dopełniaczu jako „Facebooka”. Nie stawia się apostrofu, ponieważ wymawia się ostatnią literę mianownikowej wersji wyrazu.
- „YouTube” powinno się zatem odmieniać jako „YouTube’a”, ponieważ „e” się nie wypowiada. W narzędniku trzeba więc ponowić „e” i poprawy zapis wygląda tak – „YouTube’em”.
Co powinien robić dobry copywriter?
Każdy copywriter po napisaniu swojego tekstu powinien go kilka razy przeczytać. Najlepiej zrobić to chwilę po zakończeniu pracy nad nim, aby jeszcze skuteczniej wyłapać wszelkie nieprawidłowości, a jeśli pozwala na to czas, to nawet drugiego dnia.
Warto też stosować narzędzia pomagające wychwycić błędy. Wobec tego można zainstalować wtyczki, które szybko wskazują niewłaściwe frazy czy brakujące przecinki.
Zaletą zamawiania kreatywnych treści w agencjach contentowych jest fakt, że teksty dodatkowo sprawdzają korektorzy. To dzięki nim w zdaniach wielokrotnie złożonych nie brakuje żadnych znaków interpunkcyjnych, a wszelkie błędy gramatyczne czy stylistyczne są poprawiane przed wysłaniem zamówienia do klienta.
Co ważne, copywriter powinien interesować się zagadnieniami związanymi z poprawną polszczyzną. Dobry sposób na ciągłe udoskonalanie swojej wiedzy stanowi obserwowanie profili poświęconych językowi w social mediach. W ten sposób łatwo chłonie się treści o najczęstszych błędach popełnianych w sieci i nie tylko.
Warto rozwiewać swoje wątpliwości dzięki poradni PWN, gdzie językoznawcy i językoznawczynie tłumaczą w zrozumiały sposób zawiłości polszczyzny. Wyszukiwarka docenia poprawne teksty, a przy okazji są one bardziej wartościowe dla czytającego.
W SEO copywritingu za błędy uważa się także ściany tekstu bez odpowiedniego podziału na akapity. Zbyt często lub zbyt rzadko stosowane pogrubienia również wpływają na odbiór treści przez użytkownika. Dodatkowo podczas pisania powinno się wykonywać dobry research nie tylko pod względem merytorycznym, ale i poprawnościowym.