fbpx

Jakie jest znaczenie umieszczania video w treściach pisanych?

Spis treści

Video w treściach pisanych występuje zazwyczaj w formie zagnieżdżonego elementu, który można odtworzyć bez potrzeby przerywania czytania. Takie rozwiązanie udostępniają popularne serwisy, m.in. YouTube lub Vimeo. Filmy w takiej formie da się zauważyć zwłaszcza w rozbudowanych tekstach eksperckich, a niekiedy w krótkich artykułach prasowych. Jakie jest więc właściwe znaczenie umieszczania video w treściach pisanych? Kiedy warto to robić oraz jakich błędów unikać?

Czym właściwie są treści pisane?

Treści pisane to ogólne określenie na content, który tworzy się w formie tekstowej. Są one publikowane na różnego rodzaju stronach internetowych – od serwisów informacyjnych, poprzez blogi, a kończąc na mediach społecznościowych.

Obecnie coraz częściej używa się w nich prostego języka. Tym samym coraz mniejsze znaczenie mają skomplikowane elaboraty eksperckie, które trafiają jedynie do wąskiego grona odbiorców.

Mimo to w treściach pisanych nieodzownym elementem są aspekty wizualne w postaci różnego rodzaju zdjęć, grafik i wykresów, a także video. Umiejętne stosowanie tych dodatków może poprawić jakość odbioru czytanego artykułu. Nic więc dziwnego, że obecnie bywają one integralną częścią tekstów tworzonych w internecie.

Jak duże jest znaczenie video w treściach pisanych?

Nawet krótkie materiały video dołączone do treści pisanych uatrakcyjniają tekst oraz przyciągają uwagę czytelników, a przede wszystkim bardziej ich angażują. Dźwięk, obraz oraz ruch sprawiają, że przekazywana informacja staje się bardziej zrozumiała i klarowna. Ma to znaczenie np. podczas prezentacji produktów lub usług, które chcemy wyróżnić na tle konkurencji.

Materiały video są niezwykle istotnym elementem także w przypadku treści edukacyjnych i szkoleniowych. Wizualizacja informacji ułatwia zrozumienie nawet najbardziej trudnych i skomplikowanych kwestii. Mowa tutaj głównie o poszczególnych procesach związanych z użytkowaniem konkretnego produktu lub postępowaniem w przypadku problemu i awarii.

Warto zauważyć, że video, na którym prezentowany jest sposób działania lub naprawy produktu, może być uniwersalne językowo. Co oznacza, że odpowiednia wizualizacja przy użyciu uniwersalnych gestów i symboli pozwala lepiej zrozumieć cały kontekst.

Warto także wspomnieć o aspekcie SEO. Umieszczanie video w treściach ma duży wpływ na ich pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych. Szczególne znaczenie mają algorytmy Google, które kompleksowo analizują wszelkie artykuły również pod tym kątem. Istotną kwestią z punktu widzenia SEO jest to, aby dołączone video było istotną wartością. Musi być też zgodne np. z tematem blogowym.

Jakich błędów unikać przy dodawaniu video do treści?

Video w treści pisanej praktycznie zawsze wpływa na pozytywny odbiór artykułu. Jednak głównym błędem popełnianym przy jego dodawaniu jest brak zachowania odpowiedniego kontekstu. Video zawsze powinno dopełniać istniejący tekst. 

Kluczowy jest tutaj spójny tok myślenia. Obie formy przekazywania wiadomości powinny się wzajemnie uzupełniać. Jeśli video zawiera dezorientujące informacje lub należy do konkurencji, to czytelnik może w takim momencie być zdezorientowany.

Niebagatelna kwestia to format dołączonego do artykułu video. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rozmiar zagnieżdżonego w tekście odtwarzacza, szybkość jego wczytywania oraz na dostępną jakość nagrania

Powinno się także zrezygnować z automatycznego odtwarzania video. Dlaczego? Nagłe wywołanie odtwarzania zmusza niejako czytelnika do obejrzenia załączonego filmu, co zazwyczaj może wywołać irytację i utrudniać płynny odbiór. 

Czytelnik zawsze musi mieć pełną kontrolę nad odtwarzaniem. Komfortowe sterowanie głośnością za pomocą suwaka oraz przełącznik wyciszenia to kolejne funkcje, które powinny być obowiązkowym dodatkiem. 

Trzeba też mieć świadomość, że nie każda osoba korzysta z treści video. Wiele osób, przeglądając artykuł, oczekuje jedynie tekstu.

Jakie video umieścić w artykule?

Najpopularniejszym rodzajem video dodawanych do różnorakich artykułów są te, które zawierają konkretne instrukcje i porady. Film instruktażowy może w znaczący sposób ułatwić zrozumienie poszczególnych procedur oraz zasad działania określonego produktu lub usługi prezentowanej przez firmę. 

Czytelnik otrzymuje tym samym kompletną wiedzę zarówno w postaci tekstowej, jak i wskazówki w formie wizualnej. Nie musi być to koniecznie wysokobudżetowa produkcja. Nawet proste, ruchome grafiki, animacje na slajdach prezentacji lub dynamiczne ilustracje mogą ułatwić zrozumienie abstrakcyjnych i skomplikowanych pojęć.

Popularnym rozwiązaniem są proste prezentacje określonego produktu wraz z krótkim komentarzem eksperta. Stanowią one doskonałe uzupełnienie treści skupionych na konkretnych produktach lub usługach. Ciekawym pomysłem może być także krótki wywiad z osobą, która ma dużą wiedzę na temat związany z tematem danego artykułu. Wypowiedź osoby, która sprawia wrażenie autorytetu w danej dziedzinie, w ogromnym stopniu zwiększa wiarygodność całego przekazu.

Video dołączone do tekstu pełni wiele istotnych funkcji. Ważne jest jednak zrozumienie, że nie będzie tak w każdym przypadku. Często sama treść bywa na tyle klarowna, że nie ma konieczności odwracania uwagi czytelnika od istoty przekazu pisanego.

Jeśli jednak już zdecydujemy się na dobór materiału filmowego, to ta decyzja powinna być dobrze przemyślana. Starannie wyselekcjonowane video sprawi, że artykuł stanie się atrakcyjniejszy, bardziej kompleksowy i lepiej dopasowany do preferencji różnych czytelników.

Zobacz inne