fbpx

Jaki powinien być dobry copywriter?

Jaki powinien być dobry copywriter?

Spis treści

Copywriting wydaje się dziedziną, do której dość łatwo wejść, ale już nie tak prosto się utrzymać. Rosnące grono osób zajmujących się tworzeniem contentu sprawia, że konkurencja jest coraz większa. Aby otrzymywać ciekawe i opłacalne zlecenia, trzeba wiedzieć, jakie cechy powinien mieć kreator treści i nadążać za wymagającym rynkiem. Jakie są podstawy w zawodzie copywritera?

Znajomość zasad poprawnej polszczyzny

Niezależnie od rodzaju tworzonych tekstów copywriter musi wykazywać doskonałą znajomość zasad ortografii czy interpunkcji. Istotna jest także wiedza językowa, która pozwala unikać często pojawiających się w mowie potocznej błędów. Osoba pisząca musi mieć zaawansowaną wiedzę na temat stylistyki czy konstrukcji składniowych.

Profesjonalny copywriter wie, że temat bierze się „na tapet”, „na co dzień” to trzy słowa, a znaki ze spacjami podaje się zleceniodawcy w liczbie, a nie w ilości. Takie językowe smaczki sprawdzają się również, kiedy chce się użyć związków frazeologicznych lub powiedzeń.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że mówi się „Bogiem a prawdą” (bez „między”) i trzeba pilnować, aby „nie zasypiać gruszek w popiele”, a nie „nie zasypywać”. Wyszukiwarki cenią poprawnie napisane treści, więc warto dbać o swoją świadomość językową.

Dobry copywriter wie, że liczy się jak najprostszy język. Im krótsze zdania, tym lepiej. Łatwiej zatrzymać czytelnika, kiedy tworzy się konkretne i nieskomplikowane treści. Umiejętność sprawnego i logicznego pisania bez błędów w postaci źle postawionych przecinków to klucz do zrozumiałego contentu. Poza tym ważne są jeszcze:

  • wyliczenia,
  • krótkie bloki tekstowe,
  • nagłówki,
  • logiczny układ treści.

Kreatywność i lekkie pióro

Cechą dobrego copywritera jest nie tylko znajomość reguł poprawnej polszczyzny (lub innego języka, w którym tworzy), ale także sprawne posługiwanie się słowem. Szczególnie w tekstach reklamowych liczy się kreatywność i nieszablonowość. Kolejne wpisy nie mogą wyglądać jak kopie. Unikatowość to jeden z fundamentalnych elementów w pozycjonowaniu.

Lekkie pióro to umiejętność tworzenia nietrudnych do przyswojenia treści. Zarówno teksty sprzedażowe, jak i blogowe powinny być łatwe w odbiorze. Dobry copywriter potrafi dopasować styl do odbiorcy, nie stosuje niezrozumiałych słów i nie buduje zbyt długich zdań. Takie zdolności doceni i robot wyszukiwarki, i czytelnik. Nie ma mowy o laniu wody.

Dobry copywriter a pisanie pod SEO

Sprawne posługiwanie się językiem nie przyniesie oczekiwanych rezultatów bez znajomości zasad SEO. Każdy copywriter powinien znać przynajmniej podstawy pozycjonowania, aby wiedzieć, co w jego tekstach liczy się dla Google’a. Wyszkolony i ciągle aktualizujący swoją wiedzę twórca może realnie wpłynąć na ruch na stronie, a także na pozycję w wyszukiwarce.

Profesjonalista powinien znać narzędzia do analizy słów kluczowych i pisania tekstów. Dobrze, gdyby wiedział, jak samodzielnie zbudować brief, ponieważ zleceniodawca nie zawsze dostarcza gotowe szablony do obudowania treścią. Dodatkowymi atutami są certyfikaty i udział w wydarzeniach branżowych, na których copywriter poszerza swój zasób informacji.

copywriter

Wiedza z zakresu marketingu

Wśród potrzebnych umiejętności twórcy, szczególnie tego zajmującego się tekstami sprzedażowymi, znajduje się znajomość podstaw marketingu internetowego. Copywriter musi być w stanie tak przedstawić produkt, aby konsument chciał go kupić. Powinien wiedzieć, jak wzbudzić w użytkowniku potrzebę posiadania.

Pojęcie na temat technik sprzedażowych i znajomość psychologii konsumentów to klucze do konstruowania opisów, które przeradzają się w zysk. Dobry twórca potrafi dopasować swój tekst do różnych kanałów komunikacji – sklepów internetowych, blogów, ulotek czy opakowań produktów. Przy tym powinien mieć na uwadze etykę pracy i nie wprowadzać swoich odbiorców w błąd.

Terminowość i rzetelność

Copywriter musi wywiązywać się z umów na czas. Nawet zadowalające portfolio nie ma znaczenia, kiedy teksty nie są gotowe w terminie. Dobra organizacja pracy to podstawa i jeśli ktoś chce tworzyć treści dla profesjonalnych klientów, musi mieć to na uwadze. Poza tym liczy się także sprawna komunikacja pomiędzy zleceniodawcą a copywriterem lub agencją (w zależności od formy współpracy).

Aby content był na jak najwyższym poziomie, twórca musi wykonać odpowiedni research. Sprawdzone źródła i potwierdzona wiedza to niezbędne elementy rzetelnego podejścia do zadań. Przed podjęciem współpracy z agencją lub freelancerem warto zasięgnąć opinii osób i firm, które już korzystały z ich usług.

Po czym poznać dobrego copywritera do współpracy?

Znalezienie osoby odpowiedniej na stanowisko twórcy treści nie zawsze jest proste. Na rynku działają osoby na różnych poziomach i trzeba wiedzieć, jak sprawdzić ich umiejętności. Czynnikiem decydującym nie powinna być cena za liczbę znaków ze spacjami. W doświadczonych copywriterów, którzy wpływają na wizerunek firmy i sprzedaż, warto zainwestować.

Należy zapoznać się z portfolio kandydata, zasięgnąć opinii jego innych klientów, a także przeprowadzić rozmowę weryfikującą znajomość technik sprzedażowych czy zasad SEO. Napisanie tekstu na potrzeby zleceniodawcy nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Zobacz inne