fbpx
biuro@upcontent.eu

Agencja content marketingowa – dlaczego warto nawiązać z nią współpracę?

Spis treści

Agencje content marketingowe z biegiem lat cieszą się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorstw ze wszystkich branż. Znana im niełatwa sztuka reklamowania usług i produktów w internecie pozwala osiągnąć założony cel biznesowy skuteczniej, niż ma to miejsce w przypadku polegania wyłącznie na własnych pomysłach. Co dla swojego klienta może zrobić agencja content marketingowa? Dlaczego warto powierzyć jej opracowanie strategii?

Co wpływa na efektywność tradycyjnych form reklamy?

Ogromna konkurencja panująca w każdej branży współczesnego wolnego rynku to wyzwanie dla każdego przedsiębiorstwa. Oferowanie swoich produktów i usług wymaga dziś nie lada wiedzy o tym, jak i gdzie zaprezentować je potencjalnym klientom. Dominująca przez wiele lat reklama perswazyjna traci dziś na skuteczności. Dotyczy to m.in. kosztownych kampanii promocyjnych wykorzystujących stacjonarne banery oraz spotów emitowanych w stacjach telewizyjnych i rozgłośniach radiowych.

Duża ilość ulicznych reklam powoduje, że pojedynczy billboard niknie w tłumie szyldów konkurencyjnych marek. Spoty telewizyjne są zaś coraz częściej całkowicie niezauważalne dla konsumentów. Wpływ na to ma nie tylko ich ignorowanie. Niebagatelne znaczenie ma również coraz większa popularność płatnego, pozbawionego treści sponsorowanych streamingu filmów. Dynamiczny rozwój portali strumieniujących muzykę i podcasty sprawił z kolei, że na efektywności straciła reklama radiowa.

Nie inaczej jest również w internecie. Pojawiające się znienacka krzykliwe grafiki i odtwarzające się automatycznie filmy budzą dziś w internautach raczej niechęć niż zainteresowanie. Odpowiedzią na agresywne, a przy tym wnoszące niewiele informacji treści marketingowe stały się rozszerzenia do przeglądarek, które je blokują. Wydane przez reklamodawcę pieniądze na kampanię są tym samym w znacznej części zmarnowane.

Ryzyko wydania środków finansowych na nieskuteczne przedsięwzięcie można jednak zminimalizować. W tym celu potencjalnemu konsumentowi warto zaprezentować różnorodne, a przy tym wartościowe treści. Zawarta w nich reklama pozwoli zbudować pozytywny wizerunek marki jako podmiotu dostarczającego internaucie informacji, których naprawdę poszukuje w sieci. Pozytywnie nastawiony odbiorca staje się bardziej skłonny do skorzystania z oferty reklamodawcy. W ten sposób osiąga on założony cel biznesowy.

Czym zajmuje się agencja content marketingowa?

W redukcji ryzyka niepowodzenia kampanii reklamowej pomaga właśnie agencja content marketingowa. Jest to przedsiębiorstwo specjalizujące się w tworzeniu różnorodnych materiałów promujących produkty lub usługi firmy/klienta. Sam termin content marketing oznacza bowiem reklamowanie się przy pomocy treści. Dwoma podstawowymi zadaniami tego typu agencji jest poprawa i utrzymanie widoczności biznesu klienta w internecie poprzez tworzenie angażujących internautę materiałów. Te zaś wpływają na budowę pozytywnego wizerunku jego marki, co przekłada się na dalsze zwiększenie sprzedaży.

Agencja content marketingowa zajmuje się m.in. pisaniem tekstów, w których zawarta jest treść reklamowa. Są nimi np. artykuły sponsorowane, poradnikowe, eksperckie i newslettery. Do zadań należy też niekiedy prowadzenie firmowego bloga zleceniodawcy. Klient może zamówić również teksty będące bezpośrednią formą promocji, takie jak opisy produktów i kategorii. Pracownicy agencji mogą również stworzyć krótkie hasło reklamowe kojarzące się jednoznacznie z promowaną marką.

Na materiałach pisanych nie kończą się jednak zadania agencji contentowej. Wiele z nich realizuje również produkcję filmów, webinarów i podcastów. Uzupełnieniem działań marketingowych jest tworzenie infografik i folderów reklamowych.

Wiele odmiennych zadań, które realizuje agencja content marketingu, wymaga zatrudnienia specjalistów zajmujących się daną formą promocji. Teksty reklamowe piszą copywriterzy. Za właściwą optymalizację treści i stron internetowych odpowiadają specjaliści SEO. Projektowaniem materiałów łączących treść i obraz zajmują się graficy.

Na czym polega kampania content marketingowa?

Kampania content marketingowa złożona jest z czterech kroków. Pierwszym z nich jest określenie grupy docelowej. Następnie można przejść do wyboru metod komunikacji z potencjalnymi konsumentami. To z kolei pozwala dostosować przekaz w taki sposób, by pokrywał się z oczekiwaną przez firmę/klienta wizją tożsamości marki. Całość należy zebrać, tworząc kalendarz publikacji treści na różnych witrynach internetowych.

Krok 1 – kim jest mój klient?

Punktem wyjścia jest właśnie znalezienie odpowiedzi na pytanie, do jakiego klienta kierowane są dane produkty lub usługi. Niewykluczone bowiem, że przekaz był do tej pory kierowany do osób zupełnie niezainteresowanych ofertą firmy/klienta.

Jako przykład posłużyć może koncern mający problem ze sprzedażą usługi wsparcia technicznego laptopów biznesowych. Jaki typ firm przekonać może taka oferta? W zdecydowanej większości sektor małych i średnich przedsiębiorstw. W przeciwieństwie do dużych podmiotów gospodarczych często nie zatrudniają one własnego zespołu IT.

Krok 2 – jak chcę dotrzeć do mojego klienta?

Wiemy już, że nasz przykładowy klient źle określił grupę docelową. Nie były nią duże, lecz małe i średnie firmy. Przestawienie komunikacji na konsumentów z tego sektora wymaga jednak dotarcia do nich z ofertą. Konieczny staje się więc wybór miejsc, w których publikowane będą materiały marketingowe podkreślające zaletę skorzystania akurat z tej usługi. W tym przypadku będą to np. portale branżowe skierowane do przedsiębiorców i specjalistyczne blogi. Niekoniecznie jednak sprawdzą się portale z newsami o technologii i recenzjami urządzeń.

Ważny jest też dobór właściwych form komunikacji. W reklamie takiej usługi należy położyć nacisk na fachowość i szybkość obsługi. Skuteczne będzie także uwypuklenie korzyści z tytułu korzystania z wygodnych form abonamentowych. Potencjalnego klienta nie zachęci za to np. podkreślanie poprawy parametrów technicznych sprzętu. Można bowiem założyć, że przed jego zakupem lub skorzystaniem z oferty leasingu specyfikacja została już wzięta pod uwagę.

Krok 3 – jak chcę się przedstawić mojemu klientowi?

Sam wybór właściwych witryn to jednak dopiero połowa drogi. Klient powinien czuć, że jego przyszły partner biznesowy zaoferuje mu naprawdę fachowe wsparcie. W efektywnym dotarciu do potencjalnych usługobiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw pomogą więc artykuły sponsorowane i poradnikowe.

W tych pierwszych zawrzeć należy kompleksowy opis reklamowanej oferty. Warto przy tym uchylić rąbka tajemnicy i dogłębnie zaprezentować proces naprawy od przekazania zgłoszenia o awarii urządzenia, poprzez jego serwis, aż do zwrotu do siedziby klienta. W tekstach poradnikowych można skupić się na ogólnych opisach usług wsparcia technicznego dla firm. W treść należy nienachalnie wpleść informację o proponowanej ofercie.

Rzeczowa prezentacja oferty to sposób na pokazanie potencjalnemu klientowi, że jego przyszły usługodawca zatrudnia ekspertów w dziedzinie serwisu firmowego sprzętu komputerowego. Do stworzenia takiego wizerunku marki potrzebne będą wysokiej jakości treści przygotowane przez SEO copywriterów. Zbyt proste teksty wykreują obraz firmy jako nieprofesjonalnej i niegodnej zaufania.

Krok 4 – kiedy chcę pokazać klientowi moją ofertę?

Nawet najlepsze teksty promujące doskonały produkt lub usługę nie zdadzą się na nic, jeśli nie będą publikowane regularnie. Jednorazowa akcja reklamowa przyniesie jedynie krótkotrwały efekt. Nie wszyscy potencjalni klienci mogą jednak być zdecydowani od razu. Nie jest też wykluczone, że po przeczytaniu tekstu zapomnieli o nim.

Cykliczna publikacja treści pozwoli przypomnieć się osobom, które wstępnie zaciekawił dany tekst. Jest to też sposób na systematyczne zdobywanie kolejnych usługobiorców. Co więcej, zbyt duże nagromadzenie artykułów i innych treści sponsorowanych będzie przeciwskuteczne z punktu widzenia robotów Google. Promujące wyniki organiczne algorytmy wyszukiwarki mogą doprowadzić do ich depozycjonowania.

Czy warto korzystać z usług agencji contentowych?

Rozwój internetu doprowadził do wzrostu znaczenia słowa pisanego i nowych metod wykorzystania innych form audiowizualnych, takich jak grafika i wideo. W połączeniu z coraz większą konkurencją, obojętnością konsumentów wobec reklam i streamingiem, samodzielne stworzenie skutecznej strategii marketingowej jest trudne. Nie bez znaczenia jest również dążenie Google do prezentacji organicznych wyników wyszukiwania, które eliminuje proste sposoby zdobycia widoczności w sieci.

Agencje contentowe znają sposoby na trafienie w gusta zmęczonych tradycyjnymi formami reklamy internautów. Co więcej, tworzone dla nich interesujące treści przygotowywane są zgodnie z zasadami SEO. Dzięki temu są w stanie zapewnić stały, długotrwały i pozytywny rezultat kampanii marketingowej. Współpraca z agencją contentową to jednak nie tylko bieżące zyski, ale również szansa na stworzenie społeczności lojalnych klientów. Od tego już tylko krok do polecania usług lub produktów danej firmy kolejnym osobom i budowanie coraz większego grona konsumentów.

Trudności, jakie we współczesnym świecie przysparza efektywne reklamowanie swojej oferty, niełatwo jest pokonać. W ich przezwyciężeniu pomagają na szczęście wyspecjalizowane agencje content marketingu. Korzystanie z ich usług to najlepszy sposób na poprawę widoczności w internecie i wizerunku swojej marki.

Zobacz inne