fbpx
biuro@upcontent.eu

Cechy dobrego briefu, czyli jak pomóc copywriterowi w pracy

Cechy dobrego briefu, czyli jak pomóc copywriterowi w pracy

Spis treści

Aby tworzyć skuteczny content sprzedażowy, blogowy czy na social media, kluczowe jest ustalenie pewnych zasad i celów, jakie chce się osiągnąć. Nawet dobry copywriter może nie wpisać się w oczekiwania klienta i grupy docelowej, kiedy nie wie, na czym zależy zleceniodawcy. Trzeba zadbać o to, aby przed rozpoczęciem zlecenia dostarczyć twórcy odpowiednie wytyczne. Co powinien zawierać brief?

Czym jest brief?

Brief to podstawowy dokument w pracy copywritera. Zawiera wszelkie informacje wpływające na to, jak mają wyglądać tworzone przez niego treści. Dobry brief marketingowy powinni konstruować specjaliści zleceniodawcy, który zamawia teksty na swoją witrynę. To oni wiedzą najlepiej, na czym zależy im w komunikacji i znają odbiorców marki.

SEO copywriting bazuje na słowach i frazach kluczowych, które również mają znaczenie w procesie tworzenia briefu. Dokument powinien być wyczerpujący, ale stworzony w jak najbardziej zwięzły sposób. Im bardziej jest przejrzysty i zrozumiały, tym lepiej.

Co powinien zawierać brief SEO dla copywritera?

Każdy brief może wyglądać inaczej w zależności od specyfiki zlecenia i indywidualnych ustaleń z copywriterem czy agencją. Gdy mowa o tworzeniu tekstów sprzedażowych, to brief powinien mieć po części charakter marketingowy. Musi zawierać informacje na temat specyfiki firmy, charakterystykę oferty, główne założenia, grupę docelową czy nomenklaturę.

Poza tym liczy się część językowa briefu. Trzeba określić takie kwestie jak:

  • zwroty do czytelnika;
  • styl tekstu (ton of voice);
  • osobę, która ma być nadawcą treści.

Czasami warto umieścić w briefie źródła, z jakich ma korzystać copywriter. To znaczące szczególnie w przypadku treści eksperckich, kiedy fakty powinno się poprzeć badaniami. Profesjonalny copywriter potrafi posługiwać się narzędziami do tworzenia szablonów tekstów. Klient może mieć jednak określone wymagania, dlatego w briefie często widnieją:

  • układ nagłówków;
  • frazy i słowa kluczowe;
  • długość tekstu.

Zleceniodawca może dzielić frazy na te konieczne do wykorzystania i opcjonalne. Poza tym wolno mu zalecić, w którym miejscu w tekście powinny się one znaleźć i czy copywriter ma je odmieniać, czy nie. Istotnym elementem briefu mogą być linki, jakie twórca treści musi umiejscowić pomiędzy słowami.

Informacje dotyczące stylu językowego, specyfiki firmy czy celów, jakie mają osiągać treści, cechuje charakter długofalowy. Zwykle nie różnią się od siebie w kolejnych tekstach, chyba że klient decyduje się np. na uruchomienie nowego bloga, w którym content ma obrać inny kierunek.

dobry brief

 

Wzór briefu – jak powinien wyglądać?

Nie ma jednego uniwersalnego wzoru briefu do realizacji zlecenia. Każdy dokument ma odpowiadać indywidualnym potrzebom klienta i specyfice zamówienia. To zleceniodawca decyduje, co jest dla niego ważne i jak bardzo da copywriterowi wolną rękę. Istotne, aby znajdowały się w nim wszystkie najważniejsze informacje, które umożliwiają tworzenie skutecznych tekstów na stronę internetową.

Dlaczego brief jest tak ważny w copywritingu?

Konstruowanie briefów usprawnia współpracę z copywriterem i zapobiega nieporozumieniom. Przyspiesza pracę twórcy i pozwala mu pisać dobre teksty, które spełniają oczekiwania zarówno klienta, jak i czytelników. Specjalista potrafi połączyć wytyczne z kreatywnością i budować treści nieszablonowe, nawet gdy powstają one według pewnych schematów.

Zbudowanie briefu to sposób na zachowanie spójności treści i komunikacji. Nawet gdy współpracuje się z wieloma copywriterami, wszystkie opisy mogą być utrzymane w jednakowym stylu. To zaś przekłada się na budowanie wizerunku i pozycji biznesu. Zamiast powielać informacje ogólne o marce czy stylu wypowiedzi w każdym dokumencie, warto stworzyć dwa osobne briefy.

Pierwszy z nich powinien zawierać informacje dotyczące wszystkich tekstów i stanowić bazę, do której trzeba się odnosić przy tworzeniu każdej treści. Natomiast do poszczególnych zleceń copywriterskich można przygotowywać zwięzłe wytyczne do konkretnych artykułów czy opisów produktów. Jeśli przygotowanie szablonu tekstu należy do zadań piszącego, to w briefie wystarczy niekiedy umieścić jedynie temat, jaki ma on opracować.

Poza tym liczy się także feedback i sprawna komunikacja. Klient powinien zgłaszać swoje uwagi piszącemu, aby w przyszłości błędów czy niedopowiedzeń było jak najmniej. Ważne kwestie należy umieszczać w briefie, który może się rozbudowywać w trakcie trwania współpracy.

Zobacz inne