fbpx
biuro@upcontent.eu

Jak skutecznie określić grupę docelową?

Spis treści

Grupa docelowa to zbiór osób podobnych do siebie pod określonymi względami, do których dana firma kieruje swoje produkty lub usługi. Stanowi ona bazę klientów, do jakich zamierza trafiać konkretne przedsiębiorstwo. Co ważne, określenie profilu konsumentów jest kluczowe dla marketingu. Jak wyodrębnić swoją personę?

Określenie grupy docelowej – dlaczego jest ważne?

Scharakteryzowanie grupy docelowej pozwala lepiej i skuteczniej planować działania marketingowe. Poznanie potrzeb i preferencji klientów umożliwia dobór odpowiednich środków przekazu, a nawet dopasowanie stylu językowego, by lepiej trafiać do poszczególnych osób. Dzięki temu reklamy stają się skuteczniejsze, a to przekłada się na wzrost konwersji.

Znajomość swojej grupy docelowej pozwala na proponowanie spersonalizowanych ofert. Konsumenci lubią, kiedy traktuje się ich indywidualnie, dlatego przekłada się to na większą efektywność kampanii.

Ponadto wiedza na temat tego, do kogo powinno się kierować komunikaty, umożliwia optymalizację działań i oszczędność. Nie trzeba przepłacać za kampanie masowe, lecz precyzyjnie targetować jedynie te osoby, które naprawdę zechcą kupić określony produkt.

Poznanie tej grupy daje szansę na budowanie silniejszych relacji z konsumentami. Precyzyjne podejście do komunikacji może zwiększyć zaangażowanie klientów i pomóc w kreowaniu pozytywnego wizerunku marki. Dodatkowo działania przeprowadzane na konkretnych osobach dają szansę na dokładną analizę efektywności.

Jak precyzyjnie określić grupę odbiorców?

Żeby skutecznie określić grupę docelową, należy najpierw stworzyć tzw. personę, czyli wzór osoby, która odpowiada postaci idealnego klienta danej marki. Do tego potrzebne będzie rozważenie czterech podstawowych czynników:

  • geograficznych – ustalenie obszaru, na jakim żyją konsumenci (kraj, region, wielkość miejscowości);
  • demograficznych – określenie płci, wieku, wykształcenia, wysokości dochodów czy rodzaju wykonywanej pracy;
  • psychograficznych – ocenienie szansy na to, czy dane osoby będą skłonne do zakupów, na co może wpływać np. ich styl życia (ustatkowany, w podróży itd.);
  • behawioralnych – analiza zachowań persony, czyli tego, w jaki sposób korzysta z social mediów (i jakich), skąd czerpie informacje o produktach, a także jak mogłaby skorzystać z oferty danego sklepu.

Ustalenie persony powinno być jak najbardziej precyzyjne, ponieważ jej dokładna charakterystyka pomoże w planowaniu wszystkich działań marketingowych. To, jak ważne jest scharakteryzowanie grupy docelowej, widać doskonale, kiedy tworzy się kampanię płatną w social mediach, np. na LinkedInie, Facebooku czy Instagramie.

Żeby wystartować z reklamami płatnymi, należy sprecyzować, do kogo mają one trafiać. Narzędzia reklamowe w sieci pozwalają na wybieranie wielu szczegółów dotyczących klienta, w tym nawet tego, z jakiej marki urządzenia korzysta do przeglądania internetu. Dzięki wielu precyzyjnym parametrom da się dostosować kampanię do specyfiki nie tylko odbiorcy, ale i sprzedawanego produktu.

Grupa docelowa to nieco ogólniejsze spojrzenie na personę, która ma do ów grona należeć. Do persony podchodzi się jak do indywidualnego klienta i ocenia się wszelkie szczegóły dotyczące np. jego problemów konsumenckich, podczas gdy zbiór osób ma zrzeszać wiele podobnych do siebie ludzi.

Kiedy ma się ustalony obraz persony, łatwiej kształtować komunikaty językowe. Lepiej kreuje się spersonalizowany przekaz, gdy adresuje się go do konkretnej postaci.

Analiza grupy docelowej

Po ustaleniu konkretnej grupy i skierowaniu w jej stronę działań marketingowych należałoby przeprowadzić analizę wyników sprzedażowych. Warto powtarzać ją regularnie i sprawdzać, czy kampanie są zadowalająco efektywne. Jeśli nie, trzeba nieco zmienić swój target i spróbować nowych rozwiązań, ukierunkowanych na nieco inne osoby.

Analiza grupy docelowej pozwala udoskonalać działania marki. Zarówno asortyment firmy, jak i potrzeby konsumentów ulegają zmianom, więc trzeba być na nie gotowym i dopasować się do dynamicznego charakteru rynku e-commerce.

Zobacz inne