fbpx

Dlaczego Twoja firma potrzebuje podcastu? Wprowadzenie do contentu audio

Spis treści

Do tworzenia skutecznych kampanii marketingowych niezbędne jest nieustanne śledzenie trendów, jakie panują w świecie content marketingu. Trudno nie zauważyć rosnącej w ostatnim czasie popularności podcastów. Dowiedz się, jak przyciągnąć uwagę widzów treściami audio i dlaczego warto!

Tworzenie podcastu jako trend w content marketingu

Podcast to content w postaci audio, na który składa się nagrywanie, dystrybucja i odbiór treści do słuchania. Mogą to być m.in.:

  • rozmowy;
  • wywiady;
  • dyskusje;
  • opowieści.

Tematyka podcastów jest bardzo szeroka, więc każdy przedsiębiorca znajdzie coś, o czym może opowiadać w regularnie publikowanych odcinkach. Treści audio nierzadko mają charakter edukacyjny, rozrywkowy, biznesowy czy motywacyjny.

Odbiorcy w ostatnich latach bardzo chętnie słuchają podcastów, ponieważ mają one kilka kluczowych zalet:

  • łatwy dostęp i wygoda – treści można słuchać, m.in. w drodze do pracy, w trakcie treningu na siłowni czy podczas sprzątania;
  • różnorodność treści – każdy znajdzie audycje o interesującej go tematyce, a dużą popularnością cieszą się, np. podcasty kryminalne lub rozmowy z celebrytami;
  • bezpłatność – większość platform do słuchania odcinków pozwala odbierać treści za darmo lub rzadziej w ramach wykupionego abonamentu, zupełnie bez limitów;
  • regularność – odbiorcy przywiązują się do twórców, którzy publikują regularnie i czekają z niecierpliwością na kolejne odcinki.

Ze względu na to, że fragmenty podcastów i videocastów świetnie sprawdzają się jako rolki w social mediach, taki content idealnie wpisuje się w bieżące trendy. Wszystko wskazuje na to, że format audio jeszcze długo nie wyjdzie z marketingowej mody i zdecydowanie warto stworzyć coś swojego.

Content audio – jakie niesie korzyści?

Tworzenie podcastów przez firmy pomaga w kreowaniu wizerunku marki jako eksperta w branży. Dzięki dostarczaniu klientom wartościowych i angażujących treści społeczność staje się bardziej lojalna, przywiązana i zainteresowana działalnością przedsiębiorstwa.

Nagrania audio są idealnym narzędziem do edukowania odbiorców na temat własnych usług czy produktów. Przekazywanie swojej wiedzy i doświadczenia może pomóc konsumentom w lepszym zapoznaniu się z ofertą firmy, a także przekonać ich do skorzystania z asortymentu.

Content audio zwiększa zainteresowanie marką i poprawia jej pozycję w wyszukiwarce. Odpowiednio opisane z użyciem słów kluczowych wartościowe podcasty są skutecznym elementem działań współczesnego SEO. Tworzenie treści daje szansę na potencjalne współprace z innymi markami, przez co można nie tylko przyciągać uwagę nowych odbiorców, ale i wzajemnie promować swoje usługi.

Podcasty dostarczają także cenne dane analityczne dotyczące słuchaczy jak m.in. liczba odsłuchań, miejsce i czas odtwarzania czy zachowanie użytkowników po wysłuchaniu treści. Informacje mogą pomóc firmie w lepszym zrozumieniu swojej publiczności i dostosowaniu audio czy video do potrzeb docelowych klientów.

Jak zacząć nagrywać własny podcast?

Gdy chcesz zacząć nagrywać podcast Twojej marki, nie musisz od razu inwestować w drogie kamery, mikrofony czy wynajem przestrzeni na prywatne studio. W wielu miastach działają już studia nagraniowe, w których można wykupić usługę zarówno zarejestrowania treści, jak i profesjonalnego montażu.

Jeśli mieszkasz w Warszawie, koniecznie zapoznaj się z ofertą OMG Prime Studio, czyli studia w samym sercu Saskiej Kępy. Możesz nagrać tam treści audio i wideo, skorzystać z obróbki materiałów przez fachowców, a także spersonalizować przestrzeń, by wyglądała dokładnie tak, jak chcesz.

Warto skorzystać z pomocy profesjonalnych studiów nagraniowych, by móc zająć się w pełni merytorycznym przygotowaniem do nagrywek. Na początku trzeba określić tematykę kanału podcastowego i ustalić charakter oraz ton treści. Następnie można przejść do planowania tematów konkretnych odcinków i częstotliwości publikacji.

Żeby lepiej poznać potrzeby swoich odbiorców, warto przeprowadzić np. badanie w mediach społecznościowych dotyczące tego, jakie treści interesują klientów lub z jakimi osobami rozmowy chcieliby wysłuchać. Przed początkowymi nagrywkami najlepiej przećwiczyć sobie wszystko w domowym zaciszu, a także stworzyć scenariusz odcinka. W tym ostatnim chętnie pomożemy!

Gdzie publikować podcasty? Popularne platformy

Żeby budować zaangażowanie odbiorców, trzeba dać im łatwy dostęp do tworzonych treści. Najlepiej publikować podcast na znanych platformach, do których należą:

  • Spotify;
  • YouTube;
  • Apple Podcasts;
  • Google Podcasts.

Dzięki zróżnicowanym kanałom przekazu każdy słuchacz znajdzie serwis odpowiadający jego potrzebom. Trzeba też pamiętać o promowaniu odcinków w social mediach.

Pamiętaj, że nagrywanie podcastu to proces, który wymaga cierpliwości, pracy i zaangażowania. Satysfakcjonujące efekty rzadko przychodzą od razu. Ważne, aby być konsekwentnym i trzymać się swojej wizji oraz strategii, by za jakiś czas cieszyć się ogromnym sukcesem marketingowym.

Zobacz inne