fbpx
biuro@upcontent.eu

Czym zajmuje się content manager?

Spis treści

Czym zajmuje się content manager?

Dobry content manager to obowiązkowy element każdej agencji contentowej. Zakres jego obowiązków jest dość duży, o czym można się przekonać podczas przeglądania przykładowych ofert pracy. Czym najczęściej zajmuje się osoba na tym stanowisku i jak otrzymać taką posadę? Wyjaśniamy!

Content manager – zakres obowiązków

Content manager to osoba zajmująca się zarządzaniem treściami. Obowiązków, które do niej należą, nie da się jednak zamknąć w jednym zdaniu. Wiele zależy też od specyfiki firmy, w jakiej działa i panującym w niej podziale zadań. Oto co może robić content manager:

  • Zarządzanie zespołem – człon „manager” wiąże się z tym, że dana osoba odpowiada za funkcjonowanie zespołu. Manager rozdziela zadania pomiędzy pracownikami, planuje ich pracę, a także kontroluje, czy wszystkie treści powstają na czas.
  • Komunikacja z klientami – osoba na tym stanowisku odpowiada za kontakt z klientami, którzy zamawiają teksty z agencji contentowej. Nadzoruje przepływ informacji pomiędzy zleceniodawcą a copywriterami, przekazuje feedback, a także wysyła gotowe teksty przy zachowaniu obowiązujących terminów.
  • Tworzenie i redakcja treści – content manager ma zwykle doświadczenie w pisaniu i redakcji, dlatego niekiedy może wspomagać swój team w realizacji zamówień.
  • Śledzenie newsów w branży – osoba odpowiedzialna za zespół w agencji musi być na bieżąco z tym, co dzieje się w dziedzinie content marketingu, SEO czy social mediów. Pomaga to w planowaniu skutecznych działań agencji, a także przydaje się podczas rozmów z członkami zespołu.
  • Współpraca z innymi działami – w rozbudowanych agencjach kreatywnych manager współpracuje także z pracownikami innych działów, odpowiedzialnymi np. za tworzenie grafik, publikację treści czy sprzedaż. Swoje działania raportuje również osobom na wyższych szczeblach, w tym CEO.

To tylko kilka obszarów, którymi może zajmować się content manager. Niekiedy wśród jego obowiązków znajduje się także publikowanie tekstów na określonych portalach, planowanie treści na social media firmy czy przygotowywanie raportów z wykonywanej przez zespół pracy.

Stanowisko content managera wiąże się również z odpowiedzialnością za skuteczne działanie teamu i relacje w nim panujące. Aby zespół pracował efektywnie, musi cechować się sprawną komunikacją, zrozumieniem i jasnym definiowaniem zadań. Specjalista powinien zapoznać się np. z zainteresowaniami i specjalnościami copywriterów, aby przydzielać im dopasowane do ich umiejętności zadania.

W wielu agencjach manager spotyka się z członkami zespołu na comiesięcznych rozmowach indywidualnych. Każda osoba otrzymuje feedback na temat swojej pracy, a także omawia inne sprawy bieżące. W ten sposób znacznie poprawia się jakość komunikacji w firmie.

Jak zostać content managerem?

Aby zdobyć pracę na takim stanowisku, trzeba mieć przede wszystkim doświadczenie w pracy z contentem lub w zarządzaniu zespołem. Często managerowie na początku swojej drogi byli copywriterami i wraz z poszerzaniem swojej wiedzy na tematy SEO czy marketingu wspinali się po kolejnych szczeblach zawodowych.

Nie ma specjalnych studiów, które przygotują precyzyjnie do tej roli, ale warto mieć wykształcenie w obszarach powiązanych z marketingiem, dziennikarstwem, redakcją czy zarządzaniem. Content manager musi znać się na tworzeniu treści, ponieważ to właśnie tym zajmuje się jego zespół.

Kandydat na to stanowisko powinien znać podstawowe narzędzia niezbędne w pracy, w tym m.in. te do planowania zadań (np. Asana, Bitrix24), SEO (Ahrefs, Google Search Console) czy zarządzania treściami (WordPress). Musi też umieć działać pod presją czasu i wykazywać zdolność do prowadzenia teamu.

Praca content managera – plusy i minusy

Praca content managera jest dość różnorodna i dynamiczna, dlatego trudno o zmęczenie monotonią obowiązków. To doskonałe zajęcie dla humanistów oraz osób kreatywnych i otwartych. Posada pozwala na działanie w dynamicznie rozwijającej się branży, pełnej nowinek i dającej szerokie pole do nauki kolejnych umiejętności.

Content manager często pracuje w pełni zdalnie, ale istnieją także zespoły stawiające na spotkania stacjonarne. Zwolennicy obu rozwiązań znajdą zatem coś dla siebie. Dla niektórych minusem może być ciążąca na tym stanowisku odpowiedzialność – za zespół, komunikację z klientami czy pilnowanie licznych deadline’ów.

Zobacz inne

Rola infografik w strategii content marketingowej

O nieustannie rosnącej roli visual contentu chyba nikogo nie trzeba już przekonywać. Jednym z elementów komunikacji graficznej bywają infografiki. Sprawdź więc, jaką funkcję pełnią one