fbpx
biuro@upcontent.eu

Agencja content marketingu – jak wybrać najlepszą?

Spis treści

Wybór odpowiedniej agencji content marketingowej ma ogromne znaczenie w realizacji strategii promocyjnej i rozwojowej marki. Odpowiada ona bowiem za treści, jakie pojawiają się na stronie czy social mediach firmy, która ją zatrudnia. Te zaś wpływają na cały wizerunek brandu. Jak wybrać najlepszą agencję contentową?

Czym zajmuje się agencja content marketingowa?

Agencja content marketingowa składa się z różnego rodzaju specjalistów, do których należą najczęściej:

  • copywriterzy,
  • korektorzy,
  • content managerowie,
  • graficy,
  • specjaliści od social mediów,
  • twórcy treści audio i wideo.

Do zadań agencji należą: planowanie, tworzenie, a niekiedy również publikowanie contentu, czyli treści. Content może mieć formę tekstu, ale nie tylko. Zaliczają się do niego również materiały wizualne i audiowizualne, czyli grafiki, videocasty, rolki na social media itd. Niektóre firmy zajmują się tylko częścią tych zadań np. samą kreacją tekstów (artykułów, opisów produktów i kategorii, treści blogowych).

Przedsiębiorstwa decydują się na korzystanie z usług agencji contentowych w różnych celach. Często treści mają pomóc im w optymalizacji ich stron zgodnie z zasadami SEO. Innym razem zależy im na budowaniu wizerunku eksperta, a najczęściej głównym motywatorem jest zdobywanie nowych klientów i rozwijanie swojej działalności.

Współpraca z agencją w dzisiejszych czasach bywa konieczna, szczególnie gdy prowadzi się biznes na szeroką skalę i chce się dbać o wartościowy przekaz we wszystkich możliwych kanałach – social mediach, blogu czy na stronie. Gdzie znaleźć ciekawe oferty i jak wybrać agencję spełniającą oczekiwania?

Agencja content marketingu – gdzie szukać?

W poszukiwaniu oferty dla siebie pomagają media społecznościowe. Warto dołączyć do grup na Facebooku, które skupiają się na marketingu i tworzeniu treści. Najpopularniejsze zrzeszają nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Tam umieszcza się ogłoszenia dotyczące własnych potrzeb i oczekiwań, a przedstawiciele agencji zgłaszają się w komentarzach czy wysyłają e-maile. Dobre miejsce do poszukiwań stanowi jeszcze LinkedIn.

Usługi agencji content marketingowej można znaleźć także przez wyszukiwarkę. Wystarczy wpisać frazę „agencja contentowa” lub „agencja content marketingowa” i dodać np. nazwę swojego miasta. Nie jest to co prawda konieczne, ponieważ wiele z nich działa w pełni zdalnie i wszystko da się załatwić online. Zaletą Google’a są także łatwo dostępne opinie o markach.

Warto wybrać się również na wydarzenia branżowe np. konferencje, podczas których różne agencje prezentują swoje usługi i opowiadają o nich przy stoiskach. Kolejna opcja to zapytanie przedstawicieli innych brandów, czy mogą polecić czyjeś działania. W ten sposób można od razu pozyskać cenną opinię.

Jak wybrać dobrą agencję contentową?

Zanim nawiąże się współpracę z wybraną agencją, najlepiej dokładnie zapoznać się z jej portfolio. Marka, która nie chce zaprezentować swoich treści, powinna wzbudzić podejrzenia. Warto poprosić także o wykaz wyników, jakie przynoszą zaplanowane przez nią strategie i przykłady stron internetowych, które zaopatrzyła w wartościowe treści.

Przed podpisaniem umowy należy przeprowadzić długą, dokładną rozmowę na temat celów do osiągnięcia i warunków współpracy. Kontakt z content managerem powinien być łatwy i przebiegać w pozytywnej atmosferze. Następnie zaleca się jeszcze poszukać opinii innych klientów agencji, czy aby na pewno działa ona tak, jak prezentuje to w ramach swojej promocji.

Nie można zapominać również o dopasowaniu zakresu usług agencji do swoich potrzeb. Niektóre firmy skupiają się jedynie na treściach pisanych, a inne oferują dodatkowo np. studio nagraniowe. Warto móc załatwić wszystko w jednym miejscu. Trzeba jasno rozmawiać o kwestiach finansowych, żeby warunki odpowiadały obu stronom.

Marketing treści to dziś podstawa do wyróżnienia się na tle konkurencji i szansa na wzmożenie ruchu na stronie Twojej firmy. Wybór doświadczonej agencji CM to klucz do realizacji efektywnych kampanii reklamowych i kształtowania profesjonalnego wizerunku. Jeśli szukasz oferty, koniecznie się do nas odezwij. Chętnie dowiemy się, czego potrzebujesz!

Zobacz inne