fbpx
biuro@upcontent.eu

Sztuka korekty tekstów – dlaczego warto oddać treści w ręce korektora?

Spis treści

Każdy tekst, który napiszesz, a potem upublicznisz, staje się Twoją wizytówką lub Twojej firmy. Właśnie dlatego tak ważne jest, by przed tym decydującym momentem, oddać artykuł czy książkę w ręce korektora. Ten zadba o to, aby treść wyróżniała się brakiem błędów merytorycznych i gramatycznych, klarownością języka oraz przejrzystym przekazem. Co możesz zyskać na współpracy z korektorem? I dlaczego warto się jej podjąć?

Współpraca z korektorem – co warto wiedzieć?

Współpraca z korektorem to coś więcej niż zwykłe zlecenie poprawy tekstu. Można to przyrównać do pewnej relacji, w ramach której potrzeba zaufania i ciągłego dialogu. Korektor ma być Twoim przyjacielem, więc polegaj na jego wiedzy i doświadczeniu.

Zwracając się po pomoc bezpośrednio do profesjonalisty lub agencji marketingowej, musisz wiedzieć, ile znaków ze spacjami ma Twój tekst. Poza tym warto określić jego rodzaj – w tym przypadku liczy się to, czy jesteś autorem np. książek fantasy albo artykułu lub e-booka związanego z konkretną branżą. Korektor powinien mieć świadomość tego, z czym będzie musiał pracować i czy temu podoła.

Zazwyczaj też, oddając tekst korektorowi, otrzymasz plik w dwóch wersjach w Wordzie: z trybem śledzenia zmian i po ich akceptacji. W pierwszym przypadku będziesz mógł prześledzić proces korekty i zobaczyć popełnione błędy językowe i nie tylko. Otwarty tryb śledzenia zmian daje Ci szansę, byś ocenił, czy Twoje oczekiwania względem redaktora zostały spełnione. Jeśli chodzi o plik po akceptacji zmian, otrzymujesz od korektora czysty tekst.

Co ważne, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś poprosił agencję marketingową, z którą współpracujesz, o wgląd w historię zmian, jeśli ta udostępnia Ci plik w Dokumentach Google. W ten sposób zapoznasz się z pracą korektora, który naniósł poprawki, i być może odwołasz się do niektórych z nich, jeśli te będą Twoim zdaniem nieodpowiednie.

Bywa, że poprawek będzie więcej, niż zakładałeś. Czy to źle? Nie, jeśli widzisz, że tekst zyskał na jakości. Współpraca z korektorem to więc szansa, by Twoje treści stały się lepsze. Przy czym nie bój się pytać o wprowadzone zmiany, szczególnie jeśli masz jakieś wątpliwości. W ten sposób również się uczysz.

W trakcie współpracy z korektorem możesz też spodziewać się feedbacku. Moim zdaniem jest to niezwykle wartościowe, szczególnie jeśli redaktor w ten sposób ma wpływ na poprawę Twojego tekstu. Możesz wiele zyskać, jeśli otworzysz się na konstruktywną krytykę czy sugestie. Pamiętaj, że osoba sprawdzająca Twoją książkę lub napisany artykuł nigdy nie uderza w Ciebie personalnie, nie wyśmiewa ani nie komentuje Twojej pracy w złośliwy sposób. 

Szukaj korektora, który ma wiedzę, doświadczenie i jest zaangażowany. Od siebie mogę dodać, że w trakcie sprawdzania tekstów niezwykle ważną rolę odgrywa komunikacja. Jest ona kluczowa szczególnie przy treściach, nad którymi pracuje się dłużej, np. książkami czy e-bookami, albo takimi, do których jest wiele wytycznych ze strony klienta. Wtedy poprawek jest najwięcej. Bywa też, że pojawiają się zmiany w zakresie struktury całego tekstu, dlatego warto nawiązać z korektorem dobry kontakt i widzieć w nim swojego przyjaciela.

Korektor w agencji marketingowej

Praca korektora w agencji marketingowej jest wyjątkowa, przynajmniej moim zdaniem. To coś zupełnie innego niż korekta konkretnej powieści czy e-booka, choć przecież zawsze chodzi o poprawność językową. Treści, które sprawdzam, jako specjalistka ds. korekty i jakości języka, mają innych charakter. Są bardziej skondensowane, informacyjne, bogate w opisy i przede wszystkim uwzględniają SEO.

Dlatego tak ważny jest brief od klienta, szczególnie jeśli ten oczekuje, aby w tekście pojawiły się, np. konkretne linki, informacje czy słowa kluczowe. Rolą korektora jest więc sprawdzenie, czy wszystkie te prośby zostały spełnione.

Nie obawiaj się też, że korektor agencyjny nie będzie wiedział, jak sprawdzać teksty, które zlecisz. Przez prawie dwa lata pracy w UpContent miałam przyjemność poprawiać treści z różnych branż – bankowej, IT, kurierskiej, budowlanej, aptecznej, drogeryjnej itd. Robiąc korektę artykułów z konkretnego sektora, zaznajamiam się z jego specyfiką, szukam informacji i pogłębiam swoją wiedzę, by finalnie oddać tekst w jego najlepszej formie. 

Pamiętaj, że specjalista wykorzystuje w trakcie korekty swoje doświadczenie w tekstach blogowych, marketingowych i innych. Wie, gdzie powinny znaleźć się słowa kluczowe, aby brzmiały one naturalnie, zoptymalizuje też nagłówki oraz zadba o unikalną i wartościową treść.

W UpContent dbamy o to, aby pisane przez nas teksty każdorazowo były weryfikowane przez specjalistów językowych. Uważamy, że to kluczowy etap realizacji zamówienia, który pozwala wyeliminować błędy i dopasować się do wytycznych, które otrzymujemy. Jako nasz klient zyskujesz gwarancję jakościowych treści, zaoszczędzisz też czas i energię, które poświęciłbyś na samodzielne poprawki, oraz otrzymasz kompleksowe wsparcie dla swojego contentu.

Poprawność językowa i prosty przekaz – co powinien zaproponować Ci korektor? 

Obecnie poprawność językowa i prosty przekaz są niezwykle ważne, szczególnie w przypadku tekstów, które chce się szerzej publikować. Korektor, jako Twój osobisty strażnik, może pomóc podnieść jakość pisanych przez Ciebie treści. Czego powinieneś się spodziewać, współpracując ze specjalistą językowym? Przede wszystkim:

  • eliminacji błędów – rozprawianie się z błędami to podstawowe zadanie korektora. Tekst, który ma błędy ortograficzne czy gramatyczne, nie jest przyjemny w odbiorze i generuje negatywny stosunek czytelnika do autora. Nawet najlepszy artykuł osoby z wszechstronnym wykształceniem zostanie źle odebrany, jeśli znajdą się w nim usterki językowe; 
  • spójności językowej – korektor zadba o to, aby to, co chcesz przekazać, było precyzyjne i jasne. Kiedy tekst jest spójny, odbiorca jest w stanie zrozumieć Twój komunikat. W ten sposób unikniesz nieporozumień czy nadinterpretacji; 
  • dbałości w zakresie użytych terminów i fachowych wyrażeń – jeśli działasz w konkretnej branży, używanie fachowego języka powinno być dla Ciebie priorytetem. Teksty, które oddasz korektorowi, zostaną sprawdzone pod kątem właściwej terminologii. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie opublikujesz czegoś, co zaszkodziłoby Twojej reputacji jako eksperta;
  • optymalizacji tekstu – dobry korektor wie, jak podzielić tekst, by ten był przyjazny w odbiorze. Długie akapity i skomplikowane zdania nie są czymś, co przyciąga czytelników, a raczej odrzuca;
  • korekty tekstu pod SEO – obecnie optymalizacja treści pod kątem wyszukiwarek internetowych jest niezwykle ważna, bo pozwala to budować swoją obecność w sieci. Z tym też może Ci pomóc korektor, który zadba o odpowiednią długość tekstu, akapity, słowa kluczowe czy linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne;
  • zachowania indywidualnego stylu autora – specjalista językowy ma świadomość tego, jak ważne jest, by sprawdzając tekst, zachować manierę pisarską twórcy.

 

Osoba sprawdzająca teksty jest nie tylko przyjacielem Twojego contentu, ale także kimś, kto sprosta Twoim wymaganiom. Dlatego, jeśli szukasz kogoś, kto nada Twoim treściom skrzydeł, w UpContent oferujemy taką usługę, bo wiemy, jak ważne są jakościowe, bezbłędne treści.

Jak praca korektora może uchronić Twój biznes przed wtopami wizerunkowymi?

Niezależnie od tego, czy jesteś autorem książek, social managerem, pracownikiem korporacji czy prezesem, to, co publikujesz w sieci, a co jest związane z Twoim nazwiskiem, powinno być jakościowe. W końcu w ten sposób budujesz zarówno swoją markę osobistą, jak i firmy, którą zarządzasz. Warto więc zatroszczyć się np. o bezbłędne wpisy na social mediach, które będą się wyróżniać dobrym rytmem, przejrzystymi akapitami i jasnym przekazem.

Korektor jest w tym przypadku Twoją tarczą ochronną, dzięki której nie zaliczysz koszmarnej wtopy językowej wśród obserwatorów i klientów. Często bywa tak, że pierwsze wrażenie o marce odbiorca wyrabia sobie poprzez treści, które publikuje firma.

Korektor zadba więc o:

  • brak błędów w tworzonych przez Ciebie wpisach, artykułach czy tekstach blogowych – usterki językowe uważane są za niechlujstwo piszącego, co negatywnie odbija się na postrzeganiu marki. Klienci często zwracają uwagę na detale, dlatego tak ważne jest, by treści, które publikujesz i oferujesz, były bezbłędne;
  • fachowe słownictwo – w każdej branży pojawiają się wyrażenia i zwroty, które są dla niej charakterystyczne. Korektor dostosowuje więc tekst do danego sektora, by spełnić konkretne standardy. To szczególnie ważne, gdy budujesz swój wizerunek jako eksperta, bo używając języka odpowiadającego konkretnej usłudze, dbasz o swoją wiarygodność;
  • teksty na grafikach – błędy gramatyczne czy ortograficzne, które pojawiają się na obrazkach, mogą skutecznie zaszkodzić wizerunkowi firmy, dlatego warto przed ich publikacją poprosić korektora o rzucenie na nie okiem;
  • odpowiedni ton publikowanych treści – niepoprawne sformułowania czy brak wrażliwości w trudnych tematach często prowadzą do niepotrzebnych kontrowersji. Korektor pomoże wychwycić zwroty, które mogą być przyczyną problemów wizerunkowych i negatywnych reakcji ze strony odbiorców;
  • jasne komunikaty treści marketingowych – bywa, że nieścisłości w tekście generują nieporozumienia lub napięcia. Korekta tekstu zapewnia więc precyzyjną komunikację w social mediach i sprawia, że komunikat jest bardziej atrakcyjny dla innych;
  • dostosowanie tekstów do odpowiedniej grupy odbiorców – korektor stara się dopasować styl opublikowanego wpisu do konkretnych czytelników, co daje Ci szansę na efektywną komunikację z klientami oraz partnerami.

 

Współpraca z korektorem to niejako gwarancja tego, że uchronisz się przed wpadkami, które mogłyby zaszkodzić reputacji Twojej firmy, a dzięki profesjonalnej korekcie budowanie trwałego i pozytywnego wizerunku w branży nie będzie trudne.

Jak bardzo korektor może ingerować w Twój tekst?

Każdy autor ma swój niepowtarzalny styl. To właśnie on nadaje tekstowi charakteru i pewnej wyjątkowości. Niezależnie od tego, co chcesz przekazać i w jakiej formie to zrobisz, kreowana przez Ciebie treść, to coś, z czym dzielisz się innymi. W ten sposób wyrażasz swoje emocje i myśli. Nie ma więc drugiego podobnego do Twojego stylu pisania – jesteś pod tym względem wyjątkowy.

Czy więc korektor może swobodnie ingerować w Twój tekst? Osoba, która sprawdza tekst, nie powinna przekraczać pewnych granic. Przede wszystkim, jeśli czujesz, że po korekcie Twój artykuł czy książka nie mają duszy i serca, które włożyłeś w swoje dzieło, to pierwszy sygnał, że coś poszło nie tak. Jestem pewna, że szybko wychwycisz tę różnicę. 

Korektor powinien skonsultować z Tobą większe zmiany i uzasadnić sugestie, które proponuje. Nie bój się więc dopytywać czy prosić o argumentację, jeśli jakaś poprawka wyda Ci się nielogiczna lub za bardzo ingerująca w Twój styl.

Warto jednak wziąć pod uwagę wartościowy feedback od korektora, szczególnie jeśli ten zostawia komentarze do fragmentów Twojego tekstu. To moment, w którym możesz zastanowić się swoim artykułem i wprowadzić dobre zmiany. 

Korektor nie może więc ingerować w Twój tekst, prowadząc do utraty tego, do czego dążyłeś jako autor. Poprawki nie powinny też wpływać na wydźwięk artykułu, który chcesz opublikować. Zazwyczaj specjalista językowy koryguje błędy gramatyczne, stylistyczne czy ortograficzne i poprawia spójność oraz czytelność tworzonych przez piszącego treści. Może, oczywiście, zasugerować większe zmiany, ale powinny być to sugestie, a nie ingerencja, której autor by sobie nie życzył.

Ja, jako korektorka, jestem po to, aby pomóc wydobyć z Twojego dzieła jego pełny potencjał. Szukam błędów, płynę z narracją stworzoną przez autora, zachwycam się, poddaję tekst analizie, powątpiewam i chcę dodawać każdemu tekstowi skrzydeł.

Zobacz inne