Praca z tekstem, wyłapywanie literówek i sprawdzanie merytorycznego aspektu treści – to w dużym skrócie opis codziennej pracy korektora. Jak zacząć karierę w tym zawodzie? Potrzebne jest wykształcenie, a może wystarczą tylko kursy branżowe? I przede wszystkim – jakie cechy są wymagane w tej pracy?
Zawód korektor – na czym to polega?
Korektor czy korektorka to osoba, która specjalizuje się w sprawdzaniu treści pod względem poprawnościowym i merytorycznym. Poprawia wszelkie niedociągnięcia, błędy składniowe i logiczne oraz przede wszystkim interpunkcyjne i ortograficzne.
Dotyczy to różnego rodzaju publikacji – zarówno powieści, artykułów blogowych oraz naukowych, jak i treści internetowych pisanych w głównej mierze pod kątem SEO czy potrzeb użytkownika. W zasadzie praca korektora jest potrzebna wszędzie, gdzie ma się do czynienia z językiem i tekstem.
Jakie wykształcenie przydaje się w pracy korektora?
To pytanie może pojawić się u wielu początkujących osób oraz u tych, którzy dopiero rozważają pracę w zawodzie korektora. Co prawda niektórzy faktycznie ukończyli studia powiązane z tą pracą, ale nie jest to żelazna zasada.
W obecnych czasach istnieje wiele innych form zdobywania wiedzy, nie tylko na uczelnianym kampusie. Można zdecydować się na różnego rodzaju kursy branżowe oferowane przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Niektóre z nich prowadzone są online.
Jeśli jednak pragnie się uzyskać wykształcenie kierunkowe, to dobrym wyborem będzie mi.n. polonistyka, edytorstwo, a także dziennikarstwo i inne pokrewne kierunki związane z humanistyką i językiem.
Szukanie pracy jako korektor – jakie są formy zatrudnienia?
Jedną z form zatrudnienia jako korektor jest prowadzenie własnej, jednoosobowej działalności. Warto wtedy zdobywać referencje od zadowolonych klientów. W ten sposób można budować markę osobistą i łatwiej pozyskiwać nowe zlecenia.
Alternatywą dla freelancingu jest praca w wydawnictwie lub agencji marketingowej. W takim przypadku przeważnie nie trzeba się martwić o szukanie zleceń, ponieważ zajmuje się tym dział sprzedaży. Jednak wynagrodzenie według średnich stawek jest mniej atrakcyjne.
Jak więc można się domyślić, każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, dlatego najlepiej dopasować ją do własnych możliwości i oczekiwań.
Istnieją także dwie drogi rozwoju korektora. Można zajmować się różnorodnymi treściami lub się wyspecjalizować. Jeśli posiada się wykształcenie kierunkowe, np. medyczne, biologiczne czy techniczne, to warto szukać zleceń w czasopismach naukowych lub konkretnie u firm w danej branży. Klienci coraz częściej są w stanie zapłacić wysokie stawki, aby ich teksty były konkurencyjne.
Dobry korektor – kluczowe cechy
Jak do każdego zawodu, także do sprawdzania treści trzeba mieć odpowiednie predyspozycje. Jakimi cechami powinna się wykazywać osoba, która chce zacząć pracę w korekcie?
- Bardzo dobra znajomość zasad poprawności językowej – to właściwie najważniejszy wymóg tej pracy;
- Skrupulatność – korekta tekstu to niekiedy żmudne i czasochłonne zajęcie. Ważne jest więc samozaparcie i umiejętność samodzielnego zarządzania swoim czasem tak, aby wyrobić się ze wszystkimi zleceniami w terminie;
- Oko do detali – korektor nie może jedynie przeskanować wzrokiem tekstu. Musi dokładnie przeczytać go od deski do deski i przy tym wyłapać nawet drobne literówki czy niedociągnięcia;
- Ciągłe poszerzanie wiedzy – zasady poprawności językowej być może nie zmieniają się tak dynamicznie, jak rozwiązania technologiczne w branży IT, jednak również ewoluują. Dlatego korektor powinien być na bieżąco z nowościami i uzupełniać swoją wiedzę;
- Odrobina pokory – dotyczy to skłonności do perfekcjonizmu. Czasami trzeba sobie uzmysłowić, że żaden tekst nie będzie w pełni idealny, a my jesteśmy tylko ludźmi – nawet najwprawniejsze oko może coś przeoczyć.
Jak zdobywać wiedzę o języku?
Skoro w pracy korektora wymagane jest ciągłe doskonalenie się i aktualizowanie językowej wiedzy, to trzeba znać rzetelne źródła informacji. Zalicza się do nich m.in.:
- Słowniki branżowe – wydaje się oczywistym, że stosik kilku różnych słowników to „must have” w pracy korektorskiej. Najlepiej zaopatrzyć się w te wydawane przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Alternatywą są także publikacje branżowe;
- Internetowe słowniki i poradnie językowe – czasami niektóre przypadki wydają się tak skomplikowane, że warto też posiłkować się wiedzą z internetowych źródeł. Są one przydatne w momencie, gdy trzeba szybko znaleźć konkretną informację;
- Konferencje językoznawcze – to dobre źródło zaznajamiania się z nowinkami językowymi. Niektóre z nich organizowane są również w formie online, co zdecydowanie ułatwia uczestnictwo osobom z różnych miast w Polsce;
- Media społecznościowe i blogi – zalicza się do tego wartościowe kanały na YouTubie oraz konta na Instagramie. W tym przypadku trzeba jednak zachować czujność i nie sugerować się wszystkimi informacjami, które publikują różni twórcy;
- Podcasty – to alternatywa dla tych, którzy wolą słuchać o poradach językowych. Można odtworzyć nagranie podczas podróży samochodem, tramwajem lub nawet podczas przygotowywania obiadu.
Praca korektora wymaga zamiłowania do języka i tekstu, a także wprawnego oka do wyłapywania literówek. Należy stale poszerzać swoją wiedzę, korzystając m.in. z kursów doszkalających czy innych źródeł informacji.