Język korzyści – jak opanować go do perfekcji?
Każdy copywriter powinien nieustannie udoskonalać swój warsztat pisarski. Zasady SEO, trendy w komunikacji czy potrzeby klientów ciągle się zmieniają. Jednak jedną z umiejętności twórcy, którą ten wykorzystuje w tekstach, wciąż stanowi język korzyści. Czym jest ten styl, jak z niego czerpać i w jaki sposób się go uczyć? Podpowiadamy!
Język korzyści – co to takiego?
Język korzyści to pojęcie, które nie może być obce żadnemu copywriterowi, a w szczególności temu zajmującemu się treściami sprzedażowymi. Oznacza ono posługiwanie się słowami w taki sposób, aby pokazać odbiorcy pozytywy, jakich doświadczy, gdy zakupi daną rzecz.
Taki język stanowi nieodłączny element marketingu online i nie tylko. Skupia się na przedstawianiu klientowi korzyści zamiast opisu samych cech produktu. Polega na przekonywaniu do zakupu poprzez skupienie się na potrzebach potencjalnego konsumenta i rozwiązywaniu jego problemów.
Jak pisać językiem korzyści?
Aby dobrze zrozumieć zasady posługiwania się językiem korzyści, należy zapoznać się z modelem cecha – zaleta – korzyść. Trzeba więc znać różnicę pomiędzy zaletą produktu a korzyścią, która z niej płynie. Oto przykład:
- cecha: Koszulę uszyto z lnu;
- zaleta: Ubranie dzięki zastosowanemu materiałowi pozwala skórze oddychać;
- korzyść: Tkanina sprawi, że klient nie spoci się w trakcie upalnego dnia.
Dobry opis jasno komunikuje, co dobrego czeka użytkownika po zakupie konkretnego towaru. W języku korzyści sprawdzają się bezpośrednie zwroty do odbiorcy. Warto stosować takie wyrażenia jak m.in. zyskasz, zdobędziesz, ułatwi Ci to, otrzymasz itd.
Ważną rolę odgrywa też storytelling, który pozwala odnosić się do emocji konsumentów. Przykład to:
- Pamiętasz zapach ciasta, które piekła Ci babcia? Z naszym robotem kuchennym powrócisz wspomnieniami do dziecięcych lat i zachwycisz gości idealną szarlotką.
Skuteczne teksty nie powinny być zbyt długie. Najlepiej sprzedają treści, które zawierają tylko kluczowe dane, bez zbędnego tzw. lania wody. Dodatkowo opis produktu musi być właściwie zbudowany i przejrzysty. Najlepiej, gdy zawiera wyliczenia, pogrubienia i krótkie akapity.
Język korzyści musi bazować jedynie na prawdziwych informacjach. Nie można wymyślać zalet, których produkt nie ma. Oto kilka przykładów na to, jak cechę danej rzeczy przekształcić w pożytek dla konsumenta:
- Pasek do spodni powstał ze skóry. –> Pasek będzie Ci służył przez lata, a na dodatek urozmaici różnorodne stylizacje.
- Telefon ma wytrzymałą baterię. –> Możesz zapomnieć o powerbankach i częstym ładowaniu, ponieważ bateria wystarczy Ci na cały dzień.
- Internet światłowodowy o prędkości 1 GB/s. – Dzięki temu pakietowi w kilka chwil pobierzesz duże pliki, obejrzysz filmy w najwyższej rozdzielczości i zagrasz w grę online bez żadnych opóźnień.
Warto uzmysłowić sobie także potrzeby klientów, do których kieruje się przekaz. Należałoby się zastanowić, czego może oczekiwać określona grupa od opisywanego towaru, a następnie pokazać, że dana rzecz jest w stanie to spełnić.
Copywriting sprzedażowy – jak się go uczyć?
Nauka języka korzyści polega przede wszystkim na zdobywaniu doświadczenia. Oto kilka metod na zwiększanie swoich umiejętności:
- Praktyka czyni mistrza – aby nauczyć się tworzenia skutecznych opisów, należy konstruować ich coraz więcej. Następnie warto analizować samodzielnie lub z kimś plusy i minusy gotowych treści. Ciekawą opcję stanowi także zapoznawanie się z artykułami autorstwa innych copywriterów, które już trafiły do sieci. W tym przypadku powinno się sprawdzać, jakie techniki stosują twórcy i oszacować, czy są one skuteczne.
- Sprawdzanie wyników – w najlepszej sytuacji znajdują się osoby, które mogą zaznajomić się z wynikami sprzedaży opisanych przez nie produktów. Mają wtedy szansę przeanalizować różne strategie treści i ocenić, jak one działają.
- Kursy i szkolenia – kolejna metoda nauki to czerpanie wiedzy od profesjonalistów. W sieci znajduje się sporo webinarów, podczas których można zdobyć wiele cennych informacji na temat języka korzyści. Copywriterzy powinni regularnie brać udział w takich spotkaniach.
Aby opanować do perfekcji język sprzedażowy i przyciągnąć uwagę klientów, trzeba nieustannie zdobywać nowe doświadczenia i śledzić zmiany w content marketingu. Ważne też, by dopasować styl do grupy docelowej i tone of voice marki, dla której się tworzy.