fbpx
biuro@upcontent.eu

Jak tworzyć treści SEO-friendly bez utraty jakości i naturalności języka?

Spis treści

W sieci łatwo znaleźć artykuły przesycone słowami kluczowymi, które brzmią nienaturalnie i trudno wyciągnąć z nich esencję informacji. Wynika to z przestarzałych form tworzenia treści, czyli umieszczania jak największej liczby fraz wspierających pozycjonowanie. Jak pisać SEO-friendly, ale z zachowaniem naturalności języka?

Optymalizacja treści pod kątem SEO – czego wymaga?

Optymalizacja SEO treści, by te pojawiały się w wynikach wyszukiwania Google’a, wymaga stosowania słów kluczowych. Nie da się uciec od analiz trendujących aktualnie fraz i tworzenia na ich podstawie briefów. Należy jednak zrozumieć, że nie liczy się tylko liczba wykorzystanych popularnych wyrazów, ale także ich umiejscowienie i inne parametry techniczne.

Ogromne znaczenie w efektywnym pozycjonowaniu strony ma unikalność treści, na którą powinno się zwrócić większą uwagę, niż na samo użycie słów kluczowych. Artykuły mają być pomocne i wartościowe dla użytkowników, by w pełni odpowiadać na ich pytania. Nawet najlepiej nasycony frazami tekst nie osiągnie pożądanych wyników, jeśli będzie plagiatem.

Optymalizacja pod kątem SEO wymaga także odpowiedniego dopasowania długości tekstu. Nie warto na siłę rozbudowywać artykułu nieistotnymi informacjami, ponieważ liczy się głównie jakość przekazywanych komunikatów. Zarówno czytelnicy, jak i wyszukiwarki nie cierpią tzw. lania wody.

Wpływ na widoczność w wynikach wyszukiwania mają też takie czynniki jak:

  • prędkość ładowania strony;
  • optymalizacja obrazów;
  • dostępność na różnych urządzeniach;
  • indeksowanie treści;
  • linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne;
  • opisy i tytuły meta.

Warto zatem zwrócić uwagę, że nie tylko copywriter ma wpływ na SEO. Jego zadaniem powinno być tworzenie wysokiej jakości treści, które trafią na odpowiednio przystosowaną do tego witrynę.

Treści SEO-friendly a naturalność języka – wyzwania

Nieustannym problemem w kontekście SEO jest nadmierne stosowanie słów kluczowych. Trzeba zrozumieć, że zarówno wpisy na bloga, jak i opisy produktów w sklepie internetowym, nie mogą składać się w całości z trendujących fraz.

Dobry copywriter musi znaleźć balans między liczbą słów przyjaznych dla SEO a przystępnym stylem, który nie odrzuca grupy docelowej. Niekiedy wyzwaniem podczas pisania wartościowych treści jest również zachowanie logicznej struktury. Kiedy tworzy się nagłówki jedynie na bazie najpopularniejszych fraz kluczowych, zamysł tekstu może się rozmyć.

Działania SEO czasami zaburzają także styl artykułu, jaki chce się utrzymać. Spójność w tonie wypowiedzi to klucz do przyjemnych w odbiorze komunikatów.

Jak tworzyć wysokiej jakości teksty z uwzględnieniem SEO?

Kluczowe dla SEO jest wykorzystanie odpowiednich słów i fraz kluczowych. Należy pamiętać, że wszystkie te wyrażenia można odmieniać. To ważna kwestia w zachowaniu naturalności języka. Oto kilka przykładów, jak poprawić brzmienie wypowiedzi:

  • fryzjer Warszawa – fryzjer w Warszawie;
  • Kraków restauracja włoska – restauracja włoska w Krakowie;
  • cera sucha pielęgnacja – zasady pielęgnacji cery suchej.

Nie warto przesadzać z nasyceniem słów kluczowych w obrębie jednego tekstu. Unikalne i przydatne treści powinny być poprawne pod kątem językowym, a zatem najlepiej dążyć do minimalizacji zbędnych powtórzeń. Niekiedy powiedzenie, że mniej znaczy więcej, ma zastosowanie również w strategii SEO.

Zanim zacznie się pisać, trzeba zastanowić się, jakie pytania i problemy mają użytkownicy, którzy szukają informacji na dany temat. Treści powinny przede wszystkim dostarczać wartościowych odpowiedzi. Nagromadzenie słów kluczowych nie może przysłaniać wydźwięku tekstu. Przydatne artykuły mają większą szansę powodzenia w algorytmach Google’a.

Dobrze zoptymalizowany pod kątem SEO tekst, który jednocześnie zachowuje naturalność, musi mieć odpowiednią strukturę. Zaliczają się do niej:

  • krótkie akapity;
  • nagłówki;
  • wyliczenia;
  • pogrubienia.

Ściana tekstu przepełnionego nieodmienionymi frazami to jeden z błędów SEO, który przekreśla swobodny odbiór treści przez czytelników. Nagłówki to idealne miejsca do zlokalizowania znaczących słów kluczowych. Warto umieszczać najważniejsze frazy właśnie w H2 czy H3, a także wyróżniać je np. za pomocą pogrubień.

Niezależnie od tego, na jaki temat się pisze, trzeba dbać o poprawność językową komunikatu. Copywriterzy powinni unikać błędów gramatycznych, ortograficznych, stylistycznych czy interpunkcyjnych. Źle skonstruowany artykuł pełen błędów zabija naturalność przekazu językowego.

Praktyki SEO a naturalność treści – podsumowanie

  • Słowa kluczowe trzeba stosować z umiarem.
  • Przekaz powinien być przede wszystkim wartościowy i unikalny.
  • Artykuł musi odpowiadać na zapytania czytelników.
  • Lepiej zrezygnować z frazy kluczowej, która nie pasuje do tekstu, niż dodawać ją na siłę.

Warto obserwować działania konkurencji i mieć świadomość, jakie techniki sprawdzają się w danym czasie. Wśród przydatnych narzędzi SEO znajduje się np. Google Search Console, które pozwala zweryfikować, na podstawie jakich zapytań użytkownicy trafiają na konkretne strony. Ważne, by pisać takie treści, jakie samemu chciałoby się czytać.

Zobacz inne

Jak tworzyć treści z myślą o pokoleniu Z?

Przygotowanie dobrze skondensowanych i angażujących treści to wyzwanie każdego content creatora. Jak zaistnieć w świecie, w którym sekunda jest na wagę złota, a wszelka informacja