fbpx
biuro@upcontent.eu

Influencer marketing w strategii content marketingu – jak to robić dobrze w 2024 roku?

Spis treści

Influencer marketing w strategiach marketingowych marek cieszy się popularnością nie od dziś, ale żeby był skuteczny, trzeba być na bieżąco z trendami. Promocja za pośrednictwem influencerów to dynamiczne narzędzie, na które wpływa m.in. rozwój sztucznej inteligencji. Sprawdź, jak je odpowiednio wykorzystać w 2024 roku!

Autentyczność kluczem efektywnego influencer marketingu

O rosnącej roli autentyczności mówi się nie od dziś, ale ta staje się coraz istotniejsza. Ma to związek m.in. z tym że wiele firm decyduje się na influencer marketing i inwestuje swoje pieniądze.

Wskaźnikiem autentyczności danego influencera może być współczynnik zaangażowania jego odbiorców. Im spójniejszy i wiarygodniejszy wizerunek osoba buduje w sieci, tym chętniej grupa docelowa bierze udział w dyskusjach, korzysta z poleceń i reaguje na publikacje.

Influencerzy o autentycznym wizerunku ciężko na niego pracują. Nierzadko takie postrzeganie przez odbiorców to skutek lat intensywnej działalności w mediach społecznościowych. Osoby postrzegane jako wiarygodne źródła poleceń są kluczowe dla efektywnych kampanii.

Rosnąca świadomość odbiorców sprawia, że coraz łatwiej jest im odróżniać szczere polecenia od masowych reklam przez znane osoby. Autentyczność kampanii influencer marketingowej to wynik spójności pomiędzy wartościami marki a wybranego influencera.

Jak wynika z raportu 2023 Marketing Agency Benchmarks Survey, influencer marketing jest najbardziej obiecującym kanałem promocji. Za nim znajdują się, m.in.:

  • social media;
  • telewizja;
  • kampanie PPC (pay per click);
  • e-mailing.

Warto zatem wykorzystywać drzemiący w influencer marketingu potencjał. Niezależnie od branży na popularności zyskują długotrwałe kampanie.

Długofalowe współprace z influencerami

Długoterminowe współprace pomiędzy markami a influencerami wzmacniają wiarygodność przekazu. Kiedy społeczność regularnie widzi, że twórca korzysta z określonych usług czy produktów, zwiększa się szansa na to, że sama skusi się na zakup.

Trwałe kampanie pomagają budować zaufanie, utrwalają świadomość o brandzie i pozwalają w pełni wykorzystać potencjał storytellingu. Influencerzy mogą opowiadać o produktach nieco dyskretniej i pokazywać ich realne zastosowanie w codziennym życiu. Istnieje na to nawet specjalne określenie, czyli ambasadorzy i ambasadorki marek.

Długofalowe współprace z ambasadorami można zaobserwować w takich branżach jak:

  • moda;
  • podróże;
  • nowe technologie.

Ambasadorzy firm z takich obszarów rynku regularnie prezentują się w ubraniach określonych marek, latają na wakacje w ramach ofert konkretnych biur podróży czy korzystają ze smartfonów i innych urządzeń danych producentów. Wobec tego konsument ma poczuć potrzebę czerpania z dokładnie tych samych usług i produktów.

Kreatywny content video w 2024 roku

Platformy społecznościowe, takie jak Instagram, TikTok czy nawet Facebook, skupiają się aktualnie w głównej mierze na contencie video. Rolki w social mediach cieszą się nieustannie rosnącą popularnością, ale trzeba też zauważyć, że zwiększają się również związane z nimi oczekiwania.

W ramach współprac influencerzy rzadko nagrywają tego typu filmy samodzielnie. Coraz częściej angażują do tego profesjonalnych operatorów i montażystów. W przyszłości w takich formatach z pewnością dużą rolę odegra AI – nie tyle do generowania, ile do montażu czy personalizacji treści.

Umacniającą się pozycję contentu video można obserwować zarówno w kampaniach reklamowych, jak i budowaniu marki osobistej. Wysokiej jakości filmy wpływają na miejsce influencera na rynku. Sprawiają, że twórca staje się atrakcyjniejszy w oczach potencjalnych reklamodawców.

Duże zaangażowanie u niedużych influencerów

Trendy w influencer marketingu bazują na zwiększaniu zaangażowania publiczności. Okazuje się, że nieco łatwiej dopasować się do potrzeb i preferencji odbiorców mikro- i nanoinfluencerom. Ilu mają oni followersów?

  • Nanoinfluencerzy – od 1000 do 10 000 osób.
  • Mikroinfluencerzy – od 10 000 do 50 000 osób.

Mimo że nie mogą pochwalić się ogromnymi liczbami obserwujących, często osiągają wysoki wskaźnik zaangażowania. Pod ich postami widać liczne komentarze i polubienia, co przekłada się na umiejętność przekonania do zakupu. Firmy coraz częściej stawiają na mniejszych twórców, ponieważ cechują się oni wyższą skutecznością, a to celowe w tworzeniu treści reklamowych.

Trend marketingu inkluzywnego w kampaniach

Trendy w marketingu, nie tylko tym związanym z influencerami, dotyczą różnorodności. Liczy się zarówno język inkluzywny, jak i różnorodna reprezentacja danych marek. To kluczowe, by żaden konsument nie czuł się wyłączony z grona potencjalnych odbiorców przedsiębiorstwa.

Marki przed nawiązaniem współpracy muszą zainteresować się podejściem influencera w social mediach do mniejszości, w tym np. społeczności LGBTQIAP+. Sama firma również powinna komunikować swoją otwartość i tolerancję. Wiąże się to chociażby z odpowiednim językiem czy angażem różnorodnych osób do swoich kampanii.

Więcej o moich prognozach na 2024 rok w copywritingu można przeczytać w innym artykule. Influencer marketing to niezwykle mocne narzędzie sprzedażowe, które stale rośnie w siłę. W połączeniu z narzędziami AI w przyszłości będzie coraz ważniejsze w działaniach reklamowych. Warto więc być na bieżąco!

Zobacz inne

Jak tworzyć treści z myślą o pokoleniu Z?

Przygotowanie dobrze skondensowanych i angażujących treści to wyzwanie każdego content creatora. Jak zaistnieć w świecie, w którym sekunda jest na wagę złota, a wszelka informacja