fbpx
biuro@upcontent.eu

Green content marketing. Jak go wdrożyć i tworzyć treści wspierające zrównoważony rozwój?

Spis treści

Ekologia, zrównoważony rozwój, dbanie o środowisko i podobne hasła pojawiają się w mediach każdego dnia. Wiele firm nie poprzestaje na nich, lecz wdraża działania potwierdzające ich deklaracje. Czy może je zainicjować także agencja marketingowa? Jak najbardziej, a potwierdzają to wybrane przez nas przykłady.

Założenia green marketingu

Green marketing, zwany też marketingiem ekologicznym, to zbiór działań podejmowanych przez organizacje publiczne i prywatne, których celem jest zmniejszenie ingerencji człowieka w środowisko naturalne. Metody prowadzące do osiągnięcia tego zamierzenia zależą od firmowej branży.

Słownikowe wyjaśnienie ułatwia zrozumienie, czym jest zielony marketing. Lepiej od definicji przemawiają jednak przykłady. Jednym z nich jest wymiana floty samochodów spalinowych na elektryczne. Takie działania ekomarketingowe wdrażają m.in. firmy kurierskie. Inne, np. sklepy spożywcze, rezygnują z wydawania klientom jednorazowych foliówek na rzecz papierowych toreb wielokrotnego użytku.

Green marketing w agencji contentowej

Firmom z wielu branż dość łatwo wcielić w życie ekologiczne działania. Jednak co dla środowiska naturalnego może zrobić agencja contentowa? Okazuje się, że bardzo dużo i nie chodzi tylko o pisanie na ten temat.

Zbiórka

Dobrym pomysłem będzie organizacja zbiórki na działania służące ochronie przyrody. W tym celu najlepiej uruchomić akcję crowdfundingową w internecie. Środki przelane z budżetu firmy i datki od pracowników można następnie wpłacić na konto organizacji zajmującej się np. leczeniem rannych dzikich zwierząt.

Sprzątanie

Zielonym marketingiem bywają również drobne gesty takie jak porządkowanie okolicy. Innymi słowy, nie zaszkodzi wrócić do szkolnych czasów i niczym uczniowie w trakcie akcji Sprzątania świata pozbierać odpady w pobliskim parku. Co ważne, do tego nie jest potrzebne pozwolenie od zarządcy terenu.

Ograniczenie zużycia plastiku

Firma, która chce być bardziej eko, może zrezygnować lub zmniejszyć ilość używanych tworzyw sztucznych. Plastikowe słomki i talerzyki, dość częsty widok na imprezach służbowych, mają szansę odejść w zapomnienie. Lepszym wyjściem będzie kupienie słomek z papieru i wykorzystywanie porcelanowych naczyń.

Tworzenie eko treści

Green marketing i content jak najbardziej idą w parze. Firmy z tej branży mogą popularyzować ekologię poprzez treści na swoim blogu i profilach w mediach społecznościowych. Teksty nie muszą dotyczyć znanych od dekad zagadnień. Czytelników prędzej znajdą autorzy przepisów na ekopotrawy oraz porad na temat napraw i powtórnego wykorzystania różnych rzeczy.

Znaczenie green marketingu dla firm

Działania w duchu green marketingu nie muszą dużo kosztować, a przy tym przynoszą duże korzyści. Nie od razu efekty da się policzyć w złotówkach. Na początek poprawią one obraz firmy w oczach obecnych i potencjalnych klientów.

W przypadku agencji content marketingowej polepszenie wizerunku marki może zaowocować pozyskaniem klienta, który sam stawia na ekologię. Taka współpraca tylko uwiarygodni przekaz kierowany do jej odbiorców. W końcu do stworzenia treści reklamowych zostało wybrane przedsiębiorstwo, które samo stara się być eko.

Green marketing daje też szansę na zaoszczędzenie pieniędzy. Zakup nowych komputerów, które zużywają mniej prądu, pozwoli zachować dodatkowe środki w budżecie. Oprócz tego w obniżeniu wydatków może pomóc praca hybrydowa albo zdalna. Dzięki niej firma zacznie płacić za mniejsze biuro, a pracownicy ograniczą swój ślad węglowy.

Green content marketing a greenwashing

Postawienie na ekologię powinno być szczere, a nie wynikać wyłącznie z chęci podążania za tłumem. Nie wystarczy więc pisać o dbaniu o środowisko ani przeprowadzić pojedynczą akcję na jego rzecz. Takim działaniom blisko do greenwashingu, czyli kreowania fałszywego obrazu własnej organizacji w oczach odbiorców.

Green content marketing nie powinien również prowadzić do wzrostu konsumpcji nieekologicznych towarów. W proekologicznej agencji nie ma miejsca na pisanie treści reklamowych dla przedsiębiorstw powszechnie znanych z działań mających negatywny wpływ na przyrodę. Kreowanie ekowizerunku i obsługiwanie takich klientów to już ewidentny greenwashing.

Zobacz inne

Jak tworzyć treści z myślą o pokoleniu Z?

Przygotowanie dobrze skondensowanych i angażujących treści to wyzwanie każdego content creatora. Jak zaistnieć w świecie, w którym sekunda jest na wagę złota, a wszelka informacja