fbpx
biuro@upcontent.eu

Ewolucja content marketingu – jak marketing treści zmienił się przez ostatnie lata?

Spis treści

Content marketing w dzisiejszych czasach kojarzy się przede wszystkim z działalnością online. Nie zawsze tak jednak było. Początki zjawiska sięgają wielu lat wstecz. Jak wyglądała ewolucja marketingu treści i co czeka branżę w przyszłości?

Content marketing – początki zjawiska

Kiedy mowa o początkach content marketingu, nie można jeszcze myśleć o e-commerce. Zjawisko oddziaływania treści na odbiorców miało miejsce długo przed naszą erą, choć w czasach nowożytnych specjaliści wyróżniają jedno kluczowe wydarzenie.

Chodzi o magazyn „The Furrow”, który pojawił się na rynku wydawniczym pod koniec XIX wieku. Było to czasopismo dla rolników zainicjowane przez założyciela marki John Deere. Tytuł cieszył się ogromnym powodzeniem wśród grupy docelowej, przez co wstał się wzorem tego, jak skutecznie przekazywać wartościowe i przydatne treści.

Wraz z rozwojem nowych technologii, a w szczególności internetu, zaczął rodzić się content marketing, jaki znamy dziś. Pojawienie się stron WWW sprawiło, że twórcy, w tym głównie sprzedawcy, zaczęli umieszczać w sieci m.in. opisy swoich produktów. Z czasem rozwinęło się też pojęcie pozycjonowania, na co wpływ miały rosnąca konkurencja i nowe witryny.

Na początku XXI wieku czymś przełomowym okazało się np. wydanie darmowego e-booka dla internautów. Takie działania cieszyły się ogromną popularnością i pozwalały twórcom rozwijać się także poza internetem. Po kilku latach narodziły się również firmowe blogi, a start YouTube’a zapoczątkował coś, czego żniwa zbieramy do dziś – potęgę contentu wideo.

Zmiany w marketingu internetowym – SEO i nie tylko

Content marketing w pierwszych latach funkcjonowania internetu był znacznie mniej rozwinięty niż dziś. Można powiedzieć, że ledwo przypominał obszerność działań, jakie dziś określa się tym terminem. Trend tworzenia poradników na blogach zapoczątkowała witryna Channel9, zrobiona przez pracowników Microsoft. Powstała ona w celu wymiany zdań przez użytkowników, co dało początek m.in. popularnym później forom dyskusyjnym.

Kiedy w sieci zaczęło być coraz więcej treści, mocno rozwinęło się SEO. Termin ten pierwszy raz pojawił się pod koniec XX wieku, ale wtedy nie był jeszcze tak istotny. Rosnąca konkurencja w internecie sprawiła, że handlowcy i właściciele firm musieli podejmować konkretne działania, by wyróżnić się na tle innych i dotrzeć do docelowych konsumentów.

W pierwszej fazie rozwoju SEO stosowało się technikę Google bomb, która polegała na pozycjonowaniu na bazie anchorów. Nie była to jednak doskonała metoda, dlatego doszło do zmian, które sprawiły, że wyniki w wyszukiwarce pojawiały się na bazie aktualnych, najświeższych informacji.

Następnie doszło do powstania pozycjonowania, jakie mniej więcej znamy dziś, czyli na bazie słów kluczowych. Dawniej można było stosować takie triki jak chociażby umieszczanie licznych fraz w takim kolorze, by ten był niewidoczny na stronie, a także słów w ogromnym nasyceniu i w nieodmienionych wersjach. Takie nieczytelne i niefunkcjonalne dla użytkowników działania przynosiły skutek w postaci pozycji w Google’u, ale na szczęście dziś nie mają już zastosowania.

W dzisiejszym content marketingu liczą się nie tylko odpowiednio dopasowane słowa i frazy kluczowe. Żeby dobrze budować zoptymalizowane treści, trzeba zwrócić uwagę także na takie czynniki jak:

  • unikalność komunikatów;
  • odpowiednia konstrukcja strony;
  • właściwa struktura tekstów;
  • szybkie ładowanie witryny;
  • dostosowanie witryny do różnych urządzeń;
  • intuicyjne narzędzia sprzedażowe;
  • łatwy w obsłudze interfejs;
  • linki wewnętrzne i zewnętrzne;
  • przydatny i ekspercki charakter treści;
  • budowanie wizerunku w mediach społecznościowych;
  • kampanie płatne.

Współczesne działania content marketingowe wymagają analiz aktualnych trendów i konkurencji, odpowiednich strategii i personalizacji dla klientów. W każdej branży na znaczeniu zyskuje profesjonalny i autentyczny wizerunek. Ma to związek m.in. z dynamicznym rozwojem sztucznej inteligencji.

Najnowsze trendy wyraźnie pokazują, że efektywna sprzedaż to wynik działania w wielu obszarach. Trzeba zadbać zarówno o atrakcyjny produkt, jak i wizerunek w social mediach czy content stosowany w reklamach. Marka musi pokazywać się jako ekspert w danej dziedzinie, a to, co publikuje, powinno być przede wszystkim unikatowe i odpowiadające na zapytania użytkowników.

Trendy w content marketingu – przewidywania

Wraz z rozwojem technologii wideo na znaczeniu nieustannie zyskuje content wizualny. W dzisiejszych czasach należy dostarczać odbiorcom treści w postaci wideocastów czy rolek w mediach społecznościowych. YouTube, TikTok czy Instagram to narzędzia, przy pomocy których można docierać do milionów osób. Pozwalają także na interakcję pomiędzy klientem a marką czy twórcą.

Przewidywania dotyczące trendów w content marketingu dotyczą przede wszystkim formatu wideo. Cały czas rozwija się także influencer marketing, czyli promowanie produktów za pośrednictwem twórców internetowych. Kreatywne kampanie powinny iść w parze z troską o efektywną optymalizację pod SEO.

Wartościowe treści to nie wszystko, bo coraz bardziej na znaczeniu zyskuje sposób komunikacji z klientami. O inkluzywności języka w content marketingu pisałam już w artykule o moich przewidywaniach dotyczących copywritingu w 2024 roku. Ma to zastosowanie również w wideo marketingu online. Dbanie chociażby o napisy w rolkach i filmach minimalizuje zjawisko wykluczania np. osób niesłyszących.Content marketing to obszar, który jeszcze niejednokrotnie zaskoczy. Wpływ na to będzie miała z pewnością możliwość automatyzacji wielu procesów poprzez sztuczną inteligencję. Trzeba jednak pamiętać o potrzebie ciągłej obecności człowieka i autentyczności.

Zobacz inne

Jak tworzyć treści z myślą o pokoleniu Z?

Przygotowanie dobrze skondensowanych i angażujących treści to wyzwanie każdego content creatora. Jak zaistnieć w świecie, w którym sekunda jest na wagę złota, a wszelka informacja