fbpx
biuro@upcontent.eu

Tajniki skutecznej współpracy między copywriterem a grafikiem

Spis treści

Tajniki skutecznej współpracy między copywriterem a grafikiem

W agencji reklamowej często zdarza się, że copywriter i grafik wspólnie pracują nad tworzeniem contentu. Dobry tekst powinien być opakowany w estetyczny design, który przyciągnie uwagę czytelnika. Jak sprawić, aby taka współpraca była jak najbardziej efektywna? Oto kilka kluczowych zasad!

Copywriter a grafik – zakres odpowiedzialności

Copywriter to specjalista od treści. Jego zadaniem jest napisanie sprzedażowego bądź też poradnikowego tekstu, dzięki któremu czytelnik uzyska najważniejsze informacje i zdecyduje się na zakup produktu bądź usługi.

Z kolei grafik to osoba, która dba o warstwę wizualną przekazu. Dobiera kolorystykę, rodzaj fontów, projektuje poszczególne elementy grafik i tworzy atrakcyjną dla oka całość. We współczesnym marketingu współpraca między tymi dwoma specjalistami jest kluczowa. Już od dawna mówi się, że w internecie to obraz przyciąga uwagę czytelnika. Zatrzymać go jednak może wartościowe przesłanie.

Grafik i copywriter mogą więc wspólnie pracować nad tworzeniem różnego rodzaju treści – postów na social media, komunikacją e-mailową, projektowaniem strony internetowej czy też innych projektów marketingowych. Każda z tych osób powinna wykazywać się takimi cechami jak:

  • terminowość;
  • skrupulatność;
  • oko do detali;
  • znajomość danej niszy;
  • wysokie zdolności komunikacyjne.

Odpowiednia komunikacja – klucz do sukcesu

Komunikacja to najważniejszy aspekt efektywnej współpracy (nie tylko w branży kreatywnej). Polega ona nie tylko na bieżącym informowaniu o postępach w pracy, ale także na przekazywaniu informacji zwrotnej.

To, że grafik nie specjalizuje się w pisaniu tekstów, nie oznacza, że jego uwagi bądź wskazówki nie będą właściwie (i na odwrót). Warto nastawić się na krytykę – należy jednak pamiętać, aby przekazywać ją w konstruktywny sposób.

Wspólne ustalenie założeń projektu

Przed przystąpieniem do pracy konieczne jest zorganizowanie pierwszego spotkania wprowadzającego. Ma ono pomóc nie tylko w poznaniu się, ale też w określeniu najważniejszych (oraz czasem i tych bardziej szczegółowych) wytycznych.

Kluczowe ustalenia współpracy to:

  • cel projektu – to najważniejsze kwestia, bez której nie można ruszyć dalej. Obie strony powinny zdawać sobie sprawę, dlaczego tworzą zespół i co chcą uzyskać;
  • styl przekazu – na podstawie wcześniej określonego profilu docelowego odbiorcy. Wtedy można ustalić styl wypowiedzi (czy język ma być bardziej formalny, czy młodzieżowy) oraz typ umieszczanych grafik. Jeśli projekt ma być kierowany do marki premium z branży beaty, to i tekst, i grafika będą inaczej projektowane niż np. dla marki odzieżowej dla dzieci;
  • kolejność wykonywanych zadań – najpierw, tekst czy grafika? To oczywiście zależy od indywidualnych preferencji, jednak na samym początku współpracy warto zacząć od słowa pisanego. Copywriter tworzy strukturę tekstu, którą następnie grafik może wizualnie dopasować do zaprojektowanego szablonu;
  • długość przekazu – ten aspekt wydaje się ważniejszy dla copywritera, aby trzymał się ustalonego limitu znaków. Dzięki temu grafik nie będzie miał problemu z dopasowaniem treści do warstwy wizualnej.

Warto wspólnie opracować brief. Jest to podstawowy dokument, który zawiera kluczowe wytyczne przy tworzeniu kampanii reklamowych. Dzięki temu obie strony będą wiedziały, na czym bazować.

Określenie ram czasowych na wykonanie zadań

Po wspólnym omówieniu wytycznych dotyczących zlecenia należy przejść do określenia terminów na wykonanie poszczególnych prac. Zarówno grafik, jak i copywriter powinni oszacować, ile czasu potrzebują na dane zlecenie. Warto przy tym uwzględnić kolejność wykonywanych zadań, szczególnie w przypadku złożonych projektów. Niektóre mogą być zależne od siebie.

We współpracy copywritera z grafikiem ważne jest trzymanie się wspólnie ustalonych deadline’ów, a także wzajemne informowanie się o opóźnieniach. Najlepiej też ustalić plan na sytuacje kryzysowe jak choroba jednego ze współpracowników.

Jakie narzędzia przydadzą się w trakcie współpracy?

Pisanie artykułów i tworzenie grafik wymaga odpowiednich narzędzi. Istnieją też takie, które usprawnią współpracę między copywriterem a grafikiem. Do zarządzania projektem, planowania zadań i ustalania terminów przydadzą się takie aplikacje internetowe jak Trello czy Asana. Bazują one na wykorzystaniu tablic Kanban, które pomagają w śledzeniu postępów pracy.

Alternatywą dla tych dwóch rozwiązań jest oprogramowanie Jira. Z kolei przy zdalnej komunikacji sprawdzi się np. Slack.

Przy wspólnym tworzeniu projektów mogą pomóc takie narzędzia jak Canva, GoVisually bądź Approval Studio. Niektóre z nich są darmowe, inne wymagają wykupienia określonego pakietu. Można jednak skorzystać z darmowego okresu próbnego.

Dzięki takim narzędziom grafik projektuje szablon strony produktowej, infografiki lub nawet cały szablon aplikacji mobilnej czy witryny internetowej. Dzięki możliwości udostępniania i współdzielenia obie strony mogą ingerować w projekt, dodając komentarze.

Tworzenie contentu wysokiej jakości wymaga zaangażowania ze strony copywritera i grafika. Efektywna współpraca między tymi dwoma specjalistami przynosi zadowalające efekty. Powinna jednak opierać się na dobrej komunikacji i możliwości wyrażenia konstruktywnej krytyki.

Zobacz inne