fbpx

Dlaczego warto prowadzić blog firmowy?

Spis treści

Każda działalność musi zadbać o swoją rozpoznawalność. Skuteczny marketing to gwarancja osiągnięcia sukcesu w branży – zapewnia stały dopływ nowych klientów. Jednym ze skutecznych narzędzi, którego można użyć w tym celu, jest blog firmowy. Czego trzeba się o nim koniecznie dowiedzieć?

Blog firmowy – Twoja szansa na stanie się ekspertem w branży!

Blog firmowy to witryna sieciowa. Stanowi ona platformę do publikacji regularnych wpisów, zwłaszcza:

  • artykułów;
  • relacji;
  • ofert;
  • poradników.

Te są związane bezpośrednio z samą działalnością i dotyczą obszarów zainteresowania docelowej grupy odbiorców – w tym przypadku potencjalnych konsumentów, który mogliby być zainteresowani kupnem produktu lub skorzystaniem z pełnionej usługi.

To narzędzie komunikacyjne, które umożliwia firmie dzielenie się informacjami, opiniami, doświadczeniami oraz przydatną dla klientów wiedzą. Pozwala zaistnieć marce jako ekspert branżowy, służący zawsze dobrą radą.

Dlaczego warto prowadzić bloga firmowego? Potencjalne korzyści

Niektórzy przedsiębiorcy dochodzą do wniosku, że nie potrzebują prowadzić bloga firmowego. Powodów takiego zachowania istnieje kilka: zwykle dlatego, że nie prowadzą sprzedaży internetowej lub po prostu nie zależy im na dalszej ekspansji biznesu. To duży błąd! Ograniczają tym samym nie tylko potencjał marketingowy prowadzonej przez nich działalności, ale również ewentualny zarobek.

Ponad 85% ludności w Polsce korzysta z internetu (według danych GUS). To prawie wszyscy mieszkańcy kraju. Oznacza to, że jeżeli potrzebują jakiejś informacji, szukają jej prawdopodobnie tam – niezależnie od tego, czy chcą coś kupić, czy po prostu dowiedzieć się, gdzie można to nabyć. Tym samym firmy, które nie mają blogowych witryn sieciowych, są przegrane na samym starcie, ponieważ konsumenci nie będą nawet wiedzieć o ich istnieniu.

Prowadzenie bloga firmowego pełni kilka kluczowych funkcji:

  • umożliwia kontakt z klientami;
  • kreuje markę i wizerunek;
  • edukuje i informuje;
  • zwiększa współczynnik konwersji;
  • wzmacnia pozycję strony głównej w wynikach wyszukiwania (SEO).

Działa to w praktyce w następujący sposób: klient przeszukuje różnorodne witryny sieciowe, ponieważ poszukuje informacji odnośnie do zakupu wyselekcjonowanego już wcześniej produktu. Treści zawarte na blogu firmowym pozwalają mu uzmysłowić sobie, że preferowane przez niego rozwiązanie nie jest właściwe i optymalne. Dowiaduje się o istnieniu lepszej alternatywy, dostępnej w sklepie, do którego przekierowuje link – zawarty w przeczytanym tekście.

To oczywiście wyłącznie jeden przykład z wielu. Majsterkowicz amator, który korzysta z poradników przygotowywanych przez firmę XYZ, przypomni sobie o niej akurat wtedy, gdy będzie kupować nowy zestaw narzędzi. To dlatego, że marka wypracowała jego zaufanie, a jej rady dotychczas się sprawdzały. Bloga firmowego da się używać na wiele różnych sposobów – ich właścicieli ogranicza tak naprawdę jedynie wyobraźnia.

Współpraca z innymi firmami

Blogi firmowe są w stanie zarabiać na siebie same. Jeżeli witryna będzie generować ogromny ruch na stronie, może zostać to wykorzystane przez właściciela do gromadzenia dodatkowych środków finansowych. Inne firmy z chęcią zapłacą za to, aby opublikować coś na łamach popularnego serwisu; często wystarczy nawet sam link.

Należy uważać przy tym na to, aby nie zamieniać bloga w portal ogłoszeniowy! Roboty Google są w stanie określić, czy zawartość strony odpowiada jej tematyce. W przypadku, w którym okaże się, że nie – strona zostanie ukarana i spadnie jej widoczność w wyszukiwarce. 

Prowadzenie bloga firmowego – o czym pamiętać? Optymalizacja witryny

Prowadzenie bloga wymaga strategicznego podejścia i skrupulatnej organizacji. Zainteresowani muszą określić przede wszystkim, jaki cel chce osiągnąć firma. Zwiększyć współczynnik konwersji, czy może zdobyć sam rozgłos lub zadbać o wizerunek marki? Każdy zamiar wymaga odpowiedniego dostosowania planowanych działań.

To właśnie dlatego przydatne jest skorzystanie z usług agencji marketingowej. Zatrudniani przez nią specjaliści pomogą:

  • zdefiniować grupę docelową;
  • zadbają o regularność publikacji;
  • stworzą zróżnicowane teksty o dużej wartości dla czytelnika;
  • upewnią się, że zarówno strona, jak i content będą zoptymalizowane pod kątem SEO;
  • przeprowadzą analizę efektywności wszystkich posunięć.

Samodzielna optymalizacja działania strony internetowej bywa trudnym zadaniem, zwłaszcza dla laika. Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku tworzenia treści pisanych. Napisanie wartościowego tekstu to jedno, a zadbanie, żeby pozycjonował się w górnych wynikach to drugie – amator nie będzie w stanie m.in. nasycić artykułu potrzebną ilością słów kluczowych.

Jak często publikować treści na swoim firmowym blogu? Przemyślany content marketing

Wyszukiwarka Google lubi treści unikalne i wartościowe; szczególnie wtedy, gdy pojawiają się regularnie. Oznacza to, że właściciele swoich pierwszych blogów firmowych powinni zadbać o to, aby wpisy pojawiały się co najmniej 2 lub 3 razy w tygodniu.

Jeżeli jest to warunek niemożliwy do spełnienia (np. ze względu na ograniczone zasoby), to warto postawić na samą regularność. Nie ma sensu publikować kilkunastu artykułów jednego dnia tylko po to, żeby nie umieszczać nowych wpisów przez następne kilka miesięcy – w takiej sytuacji zalecamy dodawać jeden tygodniowo, ale dbając o systematyczność.

Samodzielne prowadzenie bloga firmowego – czy to możliwe?

Firmy szukają oszczędności. Dotyczy to przeważnie małych przedsiębiorstw, które dopiero rozpoczęły swoją działalność w branży. Z tego względu ich właściciele decydują się na samodzielne prowadzenie bloga firmowego – wolą inwestować kapitał w przydatniejsze elementy, pozwalające na dalszy rozwój biznesu.

To niekoniecznie dobre podejście. Działania marketingowe są kluczowe do osiągnięcia przewagi względem konkurencji na rynku. Próba zdobycia rozgłosu na własną rękę nie jest optymalna, może zapewnić efekt odwrotny do zamierzonego. Pracownicy firmy, zamiast zajmować się właściwą pracą, zmarnują czas na tworzenie contentu niskiej jakości i nie będą wydajni. Tym sposobem właściciel zapłaci za wszystko roboczogodzinami, które dałoby się spożytkować w inny, przynoszący dochód, sposób.

Jednakże trzeba powiedzieć wprost, że samodzielne prowadzenie bloga firmowego jest możliwe. Trzeba jednak wykazać się podstawową wiedzą i umiejętnościami, a zdobycie ich bywa czasochłonnym procesem.

Potrzebujesz zaufanej agencji marketingowej, która przygotuje na Twojego bloga content jakości premium? Skontaktuj się z nami!

Zobacz inne