fbpx
biuro@upcontent.eu

Czym jest marketing generacyjny? Jakie treści trafiają do osób z różnych pokoleń?

Spis treści

Czym jest marketing generacyjny? Jakie treści trafiają do osób z różnych pokoleń?

Projektowanie strategii marketingowej nie może mieć miejsca bez określenia grupy docelowej. Każdej marce zależy na tym, aby dotrzeć z komunikacją do odpowiednich odbiorców. Pomocny w tym zakresie okazuje się marketing generacyjny. Na czym to w praktyce polega? Jaki przekaz trafia do generacji baby boomers, pokolenia X, Y oraz Z?

Czym jest marketing generacyjny?

Marketing generacyjny dzieli odbiorców na poszczególne generacje, czyli osoby, które łączy dorastanie w podobnym czasie i warunkach. Przekłada się to na zbliżone sposoby postępowania, wybory i cechy charakterystyczne. Oczywiście jest to rodzaj generalizacji, ale projektowanie komunikatów na tej podstawie pomoże dotrzeć do konkretnego grona konsumentów. W marketingu generacyjnym zadajemy sobie pytania takie jak:

  • Jakie treści preferują dane grupy wiekowe?
  • Jakie są ich źródła informacji?
  • Jaki format przekazu najbardziej do nich przemawia?
  • W jaki sposób oceniają działania marek?

Na tej podstawie można dokładnie zaplanować szereg działań marketingowych. Na samym początku należy jednak dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne generacje?

Marketing generacyjny – z jakimi pokoleniami ma do czynienia?

  • Baby Boomers – to osoby urodzone w latach 1946-1964. Najstarsze pokolenie wśród konsumentów, przebywające już w głównej mierze na emeryturze. Dorastali w czasach powojennego wyżu demograficznego i niedostatku, co nie pozostaje bez wpływu na ich zachowania. Korzystają z internetu, ale głównie do przeglądania wiadomości. Słabo posługują się językami obcymi, a znaczny odsetek ma podstawowe wykształcenie;
  • Pokolenie X – to przedstawiciele roczników od 1965 do 1980. Wychowywali się w czasach recesji, co wpłynęło na ich podejście do oszczędnego wydawania pieniędzy. Są obeznani z siecią, ale raczej nie przepadają za innowacjami. To dość lojalna grupa konsumentów;
  • Pokolenie Y, czyli Millenialsi – to z kolei osoby, które urodziły się między 1981 a 1994/5 rokiem. Dorastali już w czasach, gdy pojawiały się nowe technologie. Idą więc z duchem czasu, a w przekazie marketingowym stawiają przede wszystkim na autentyczność marki. Są dobrze wykształceni i posługują się już swobodnie przynajmniej jednym językiem obcym;
  • Pokolenie Z – to osoby urodzone między 1994/5 a 2009 rokiem. Niektóre z nich jeszcze się uczą, inne już wchodzą na rynek pracy. Nie zmienia to faktu, że wszyscy dorastali wraz z nowymi technologiami. Według reprezentantów innych generacji, ci najmłodsi nie mogą odkleić się od swoich smartfonów i tabletów. Trzeba jednak przyznać, że są najbardziej obeznani z najnowszymi rozwiązaniami, szybko się adaptują do zmieniających się technologii i czują się swobodnie w cyfrowym świecie.

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się również o kolejnej generacji, czyli pokoleniu Alfa. Są to osoby urodzone po 2010 roku. Większość z nich to jeszcze dzieci, które nie powinny zbyt intensywnie przesiadywać w internecie. Poza tym nie mają jeszcze pełnych możliwości konsumenckich. Dlatego też w ich kontekście pojawiają się dopiero pierwsze opisy zachowań i prognozy.

Jak trafić do pokolenia baby boomers?

Baby boomers wciąż chętnie korzystają z zakupów stacjonarnych. Dla niektórych użytkowanie internetu jest poza zasięgiem możliwości. Nie należy jednak lekceważyć tej grupy odbiorców. W marketingu liczy się dla nich przede wszystkim rzetelność i prosty przekaz. Lepiej więc nie używać popularnych sloganów czy zwrotów zaczerpniętych z języka obcego.

Warto za to organizować cykliczne promocje i rabaty, zachęcając do kupowania tego, co już dla nich znane i sprawdzone. Jeśli zaś chodzi o kanały komunikacji, to w tym przypadku należy stawiać na media tradycyjne, czyli prasę, radio i telewizję.

Pokolenie X – jak zaprojektować przekaz marketingowy?

Przedstawiciele generacji X uczestniczą już w sieciowym świecie. Najczęściej korzystają z serwisów informacyjnych i portali sprzedażowych, lubią też wymieniać się opiniami na forach dyskusyjnych. Są niezwykle lojalnymi konsumentami – jeśli raz marka wzbudzi ich zaufanie, to są w stanie kupować jej produkty/usługi przez długi czas. Dlatego też warto wprowadzać dla nich programy lojalnościowe i karty stałego klienta.

W przypadku generacji X trzeba również pamiętać, że preferują oni content pisany. Szukają informacji na różnych blogach, dlatego też dobrą formą marketingu jest prowadzenie eksperckiego bloga z poradami dotyczącymi danej dziedziny.

Pokolenie Y, czyli Millenialisi – jaki content?

Millenialsi to kolejne pokolenie, które ceni sobie dobry content marketing. Mimo że są obecni na mediach społecznościowych, to wciąż lubią zaglądać na blogi. Chętnie korzystają z Facebooka czy Instagrama, ale raczej rzadko spotyka się ich na TikToku. Nie są oni już tak wierni markom, jak pokolenie X. Zwracają uwagę na rzetelny i autentyczny przekaz, a także na to, czy dana firma działa na rzecz ekologii i społecznej odpowiedzialności biznesu.

Pokolenie Y swobodnie korzysta z internetu. Ceni sobie kreatywny przekaz, dlatego można wykorzystać siłę storytellingu. W komunikacji lepiej jednak stawiać na doświadczenia i to, co konsumenci mogą wynieść z danego produktu/usługi. Dla Millenialsów jest to ważniejsze niż same jego właściwości. Sprawdzi się więc język korzyści.

Komunikacja z generacją Z – czy tylko poprzez social media?

Jaki content trafia do najmłodszych konsumentów? Przede wszystkim ten w formacie wideo! Nie ma co się oszukiwać – zetki coraz bardziej odchodzą od słowa pisanego. W ostatnim czasie pojawiają się raporty z doniesieniami, że dla nich to nie Google jest głównym źródłem informacji, a Tiktok. To właśnie tam szukają porad i ciekawych produktów. Bardzo szybko tracą uwagę, dlatego marketerzy mają niemałe wyzwanie – muszą tak zaprojektować przekaz, aby w pierwszych kilku sekundach skutecznie zachęcić do produktu.

Generacja Z lubi krótkie formy wideo, często kupuje online i nierzadko idzie za rekomendacjami influencerów. Dlatego też w ich przypadku najlepiej postawić na marketing w social mediach. Liczy się dla nich także kreatywność, zabawny dobór słów i odniesienia do popularnych trendów. One zaś zmieniają się dość dynamicznie, co również jest niemałym wyzwaniem dla marketingowców.

Dobrze zaprojektowana kampania reklamowa powinna trafiać do docelowej grupy odbiorców. Warto przy tym uwzględnić praktyki marketingu generacyjnego. Dzięki niemu można dowiedzieć się, jakie kanały komunikacji wykorzystać, jaki język stosować i jaką formę wybrać.

Zobacz inne