fbpx
biuro@upcontent.eu

Copywriting – typy i specjalizacje copywriterów – Udaj się do odpowiedniego copywritera i wybieraj świadomie!

Spis treści

Copywriting to pisanie tekstów na zamówienie, które często zlecają copywriterom właściciele serwisów czy marek samodzielnie niechcących tworzyć treści np. z uwagi na brak czasu. Rynek copywritingu jest jednak bardzo obszerny i posiada wiele kategorii czy specjalizacji. Przeważnie wybieramy copywriterów na podstawie ofert czy cen, a nie kategorii, w jakich są wyspecjalizowani copywriterzy, uważając że każdy copywriter potrafi świetnie pisać każdy rodzaj tekstu. Poniżej prezentujemy jednak różne typy copywritingu i podpowiadamy, czym wyróżnia się każdy z nich i dlaczego warto wybierać copywritera znającego się nadanej kategorii.

Copywriter

Copywriter w ogólnym pojęciu to osoba zajmująca się pisaniem tekstów na strony internetowe. Niegdyś nazywano tak osoby pracujące w agencjach marketingowych wymyślające hasła czy treści reklamowe. Obecnie profesja ta tyczy się przede wszystkim pisania tekstów w sieci np. na portale internetowe, blogi firmowe czy do e-sklepów. Zadaniem copywritera jest napisanie każdego rodzaju tekstu, który pojawia się na różnego rodzaju stronach www. Jedną z najliczniejszych grup copywriterów na rynku są Ci bez specjalizacji przyjmujący różnorodne zlecenia zarówno z uwagi na jakość, tematykę czy rodzaj tekstów. Nie są to źli copywriterzy a osoby zajmujące się pisaniem prostych i średnio zaawansowanych tekstów. Każdy copywriter w takiej formie potrafi napisać tekst nawet nieznający się na danej tematyce np. na podstawie researchu. Copywriterzy ogólni często piszą teksty na blogi, opisy produktów i kategorii do sklepów internetowych, wpisy marketingu szeptanego, posty czy teksty SEO. Nie są oni jednak wyspecjalizowani w danym typie tekstów. Ich mocną stroną jest kompleksowość działania a słabą brak specjalizacji w jakiejkolwiek kategorii.

SEO Copywriter

SEO Copywriting i copywriterzy specjalizujący się w tej kategorii to jedna z najpopularniejszych grup w naszym zestawieniu. SEO Copywriting jest obecnie tak bardzo ważny ze względu na pozycjonowanie stron internetowych. Obecnie to głównie z tego powodu właściciele serwisów zamawiają treści, które mają podnosić pozycję witryny w wyszukiwarce Google. Treści te muszą oprócz swojej merytorycznej — często średnio jakościowej treści spełniać też szereg wymagań technicznych. Teksty SEO muszą być ściśle dopasowane i wykonane w odpowiedni sposób, aby podnosiły ranking witryn w wyszukiwarce Google. Stąd też obecność tej kategorii na rynku i osób specjalizujący się w pisaniu tekstów SEO. Rzeczywiście, aby napisać dobry tekst SEO, należy posiadać sporą wiedzę i umiejętności — nie tylko pisarskie, ale też i z kategorii SEO czy IT. SEO Copywriterzy oprócz podstawowych umiejętności pisarskich wiedzą również, jak dany tekst ma być formatowany i tworzony oraz jakie elementy techniczne musi zawierać, aby Google uznawało go za jakościowy.

Copywriter Sprzedażowy

Kolejny typem copywritingu i copywriterów są copywriterzy sprzedażowi. Są to osoby, które specjalizują się wpisaniu treści sprzedażowych związanych z branżą e-commerce. Osoby takie używający jeżyka korzyści, mają świadomość pisania do osób — potencjalnych klientów oraz wykonują teksty mające w głównej mierze przekonać takie osoby do pozytywnej decyzji zakupowej. Są to teksty ofertowe, o danych markach i usługach, opisy produktów, opisy kategorii w sklepach internetowych czy teksty, które mają prezentować i bezpośrednio zachęcać do zakupienia danego przedmiotu. Copywriterzy sprzedażowi cechują się dobrym warsztatem, lekkim piórem i umiejętnością pisania w przystępnej formie. Często wymyślają też hasła reklamowe czy inne nietypowe krótkie treści mające wyróżniać daną markę na rynku np. motta lub wręcz cały content dotyczący kampanii reklamowych.

Copywriter ze specjalizacją

Na rynku istnieją również copywriterzy ze specjalizacją. Mogą być to osoby zajmujące się pisaniem jedynie tekstów o tematyce medycznej, sportowej lub publikacji naukowych. Są to osoby ściśle wyspecjalizowane w danej kategorii tematycznej o wysokich kompetencjach copywriterskich. Osoby takie często żądają najwyższej na rynku stawki i jest to uzasadnione żądanie. Jeśli więc zależy nam na treści, która będzie najwyższej jakości — tworzonej z pełnym zaangażowaniem, warto zwracać się właśnie do takich osób. Najczęściej copywriterzy ze specjalizacją tematyczną pracują zawodowo w danej branży i znają ją od podszewki, a pisaniem dorabiają sobie lub jest to ich druga działalność.

Social Media Ninja Copywriter

Coraz bardziej popularnym typem copywritera są osoby specjalizujące się w pisaniu postów na media społecznościowe. Osoby takie doskonale znają specyfikę social mediów oraz wiedzą jak pisać i zoptymalizowane treści oraz kiedy i jak je publikować. Często copywriterzy oferujący pisanie postów w social mediach posiadają szeroką wiedzę z tego zakresu oraz zajmują się samodzielnie prowadzeniem poszczególnych profili marek. Wbrew pozorom copywriting dla social mediów nie jest łatwym zajęciem. Należy posiadać wiedzę jak przekazywać treści poszczególnym grupom odbiorców, jakie warunki muszą spełnić posty, gdzie je publikować oraz wiele innych informacji.

Wybierz Copywritera świadomie

Jeśli wiemy już, jakie istnieją główne typy copywritingu i czym charakteryzuje się dany copywriter, warto wybierać osoby, które będą pisały dla nas teksty świadomie. Wybór taki nie jest trudne, a wymaga jedynie wyszukiwania na rynku odpowiednich osób. Z pewnością będziemy mieli łatwy dostęp do wszystkich typów copywriterów a stawki nie są szczególnie zróżnicowane dla każdego z rodzajów copywritingu. Wszystko to przemawia, aby decyzje o zleceniu napisania tekstów podejmować świadomie. Najważniejszym powodem, dla którego warto to zrobić, jest jakość tekstu. Nie istnieją copywriterzy piszący na najwyższym poziomie we wszystkich kategoriach. Wynika to z wiedzy i doświadczenia, jakie należy nabyć, aby stać się specjalistą w danej dziedzinie. Każdy copywriter czuje się też nieco lepiej w danym typie pisania treści. Zlecając zatem napisanie tekstu odpowiedniemu copywriterowi mamy szanse aby otrzymać jakościowy i najlepszy możliwy tekst.

Zobacz inne