fbpx
biuro@upcontent.eu

Content marketing na rynku lokalnym – jak go stosować?

Spis treści

Pierwsze na myśl w kwestii promowania lokalnego biznesu przychodzą wizytówki, ulotki i billboardy rozmieszczone w mieście czy regionie, na którego terenie działa firma. Okazuje się jednak, że wartościowy jest również content marketing i działania online, ponieważ sprawdzają się nie tylko w przypadku wielkich przedsiębiorstw. Jak tworzyć treści i gdzie je publikować?

Czym jest content marketing?

Content marketing to jedna ze strategii promocji, polegająca na produkowaniu i dystrybucji treści. W ramach tych działań można tworzyć zarówno artykuły blogowe, jak i filmy na YouTube czy podcasty. Wszystkie materiały opatrzone przekazem mogą przyciągnąć uwagę odbiorców. Dobrze, gdyby były wartościowe oraz spójne z marką i zasadami SEO.

Przykładowe cele działań content marketingowych to:

 • zwiększenie sprzedaży produktów lub usług;
 • docieranie do nowych potencjalnych klientów;
 • budowanie pozytywnego wizerunku marki;
 • wzmacnianie relacji z odbiorcami.

Każda firma może wyznaczać własne priorytety, które chce osiągać za sprawą contentu.

Marketing treści na rynku lokalnym – na czym polega?

Marketing treści na rynku lokalnym polega na dopasowaniu strategii promocyjnej do konkretnej społeczności lub regionu, w jakim się działa. Zazwyczaj jego głównymi celami są: budowanie świadomości marki wśród mieszkańców i wyróżnianie się na tle pobliskiej konkurencji. Choć chodzi o zaangażowanie lokalnej grupy docelowej, treści publikuje się w szerokim medium, jakim jest internet.

Ważny element content marketingu tego typu stanowi umiejętność dopasowania kanałów przekazu w taki sposób, aby treści docierały do odbiorców na określonym terenie. Jedną z wykorzystywanych wówczas metod jest przeprowadzanie płatnych kampanii np. w Google Ads ze wskazaniem lokalizacji, w jakiej mają się wyświetlać reklamy. Najpierw trzeba jednak zadbać o wartościowy content.

Jaki rodzaj treści stosować na rynku lokalnym?

Klucz do sukcesu w promocji lokalnej stanowi dobór odpowiednich form treści. Oto co może się sprawdzić w biznesach prowadzonych na ściśle określonym obszarze:

 • artykuły sponsorowane na lokalnych stronach internetowych – każdy region ma swój portal informacyjny, z którego mieszkańcy czerpią informacje na temat bieżących wydarzeń. Często na witrynach da się wykupić miejsce na własny wpis o dowolnej treści. W takim tekście należałoby nawiązać zarówno do działań firmy i jej wartości, jak i do powiązań z lokalną społecznością. Można opisać np. historię powstawania rodzinnego biznesu i jego związek z regionem;
 • blog firmowy – to działanie marketingowe, które sprawdza się także w przedsiębiorstwach działających globalnie. Warto regularnie publikować treści powiązane z brandem i branżą, w jakiej się działa. Pomaga to w kreowaniu wizerunku eksperta, a przy wykorzystaniu odpowiednich słów kluczowych sprzyja także optymalizacji i widoczności w wyszukiwarce;
 • social media – mnóstwo firm przekonało się już, że Instagram, TikTok czy Facebook bywają czasami najlepszym sposobem na zwiększenie konwersji. Powinno się prowadzić kanały w sieci, na których będzie się publikować ciekawe, chwytliwe posty opatrzone estetycznymi grafikami. Do tego dochodzą również możliwości contentu audio i wideo. Krótkie filmiki prezentujące działania przedsiębiorstwa na co dzień czy jego historię niekiedy sprawiają, że do lokali ustawiają się długie kolejki;
 • profil firmy w Google – to podstawa nie tylko do lepszego pozycjonowania, ale i zwiększania liczby osób, które będą w stanie wyszukać markę w sieci, a następnie wystawić opinię na temat jej działań. Należy umieścić tam zdjęcia, dane kontaktowe, dokładny adres, godziny otwarcia czy odnośniki do wszystkich kont w social mediach.

Format treści czy częstotliwość publikacji zależą od rodzaju działalności przedsiębiorstwa. Krótkie wideo sprawdzają się szczególnie w przypadku takich biznesów jak: restauracje, kawiarnie, kwiaciarnie czy usługi fotograficzne. Social media sprzyjają rozwijaniu biznesów skupionych na produkcji, ponieważ można tam łatwo pokazać kulisy pracy, co często interesuje odbiorców.

Warto też spróbować działań na lokalnych grupach na Facebooku, gdzie często mieszkańcy proszą o rady dotyczące np. poszukiwań najlepszego fryzjera czy dentysty w okolicy. Przy optymalizacji treści należy skupić się na korzystaniu ze słów kluczowych powiązanych z nazwą miejscowości, a nawet dzielnicy, ponieważ właśnie tak internauci często wyszukują poszczególne usługi. Przykładowe frazy to:

 • krawcowa Warszawa Wola;
 • fryzjer męski Złotoryja;
 • kawiarnia Nowy Sącz;
 • DJ na wesele Poznań;
 • kosmetyczka Gdynia Oksywie.

Jak zbudować strategię content marketingową dla lokalnego biznesu?

Zanim zacznie się promować swój lokalny biznes, należy stworzyć strategię marketingową. Nie powinno się zaczynać bez planu, ponieważ w dłuższej perspektywie prawdopodobnie doprowadzi się do chaosu komunikacyjnego. Niezależnie od tego, czy promocją zajmuje się sam przedsiębiorca, czy ma od tego specjalny team, określenie celów i sposobów ich osiągania jest kluczowe.

Opracowanie strategii promocji treści składa się z następujących etapów:

 • analiza konkurencji;
 • określenie grupy docelowej;
 • dobór kanałów dystrybucji treści;
 • audyt SEO;
 • ustalenie celów do osiągnięcia;
 • zaplanowanie budżetu;
 • ustalenie konkretnych typów i tematów publikacji.

Trzeba też pamiętać, że rynek podlega dynamicznym zmianom, co wymaga śledzenia na bieżąco trendów panujących w marketingu i dopasowywanie się do tych, które odpowiadają profilowi firmy. Warto też mierzyć efekty swoich działań, aby lepiej wiedzieć, co się sprawdza, a co niekoniecznie. Służą do tego m.in. narzędzia dla firm w social mediach, ale widać to także, chociażby, po efektach sprzedaży.

Tworzenie i dystrybucja wartościowych treści przez lokalne przedsiębiorstwa to jeden z najważniejszych elementów budowania pozycji na rynku. Jeśli jeszcze nie promujesz swojej marki w sieci, koniecznie zadbaj o content w różnych kanałach online. Pozwól nowym klientom się o Tobie dowiedzieć!

Zobacz inne