fbpx
biuro@upcontent.eu

Content marketing i korzyści płynące z treści

Spis treści

Content marketing to coraz bardziej popularna forma promowania własnych produktów i usług. Nie jest jednak nachalną reklamą, ponieważ stawia na długotrwałe relacje z klientem oraz docieranie do grupy docelowej. Opiera się przede wszystkim na treści, jednak nie oznacza to publikacji wyłącznie wpisów blogowych. Dowiedz się, czym są działania content marketingowe i jakie korzyści mogą przynieść Twojej firmie.

Content marketing – czym jest?

Content marketing to strategia promocyjna, która polega na darmowym udostępnianiu treści. Nie są to jednak pierwsze lepsze posty na firmowym blogu. Kluczową cechą jest w tym przypadku tworzenie merytorycznego i wartościowego contentu, który przyciągnie potencjalnych klientów. Nie opiera się na tradycyjnych reklamach, które jedynie zachwalają oferowane produkty bądź usługi. Zamiast tego udostępnia odbiorcom treści, których oni sami poszukują i potrzebują, a promocję swoich produktów delikatnie przemyca się w poradnikach czy artykułach eksperckich. Takie działanie sprawi, że klient najpierw zdobędzie wiedzę na dany temat, a później sam chętnie zdecyduje się na skorzystanie z usług firmy.

Czym więc różni się content marketing od zwykłego blogowania? Przede wszystkim tworzeniem treści dla dokładnie sprecyzowanej grupy odbiorców. Prywatna osoba, która prowadzi własnego bloga, może pisać o czymkolwiek: jednego dnia o pomysłach na spędzenie urlopu poza miastem, a następnego o najlepszych karmach dla rybek. W przypadku content marketingu takie działanie zwyczajnie mija się z postawionym celem. Poza tym skuteczny content to nie tylko dobór odpowiednich tematów, ale także formy przedstawiania treści.

Jakie rodzaje contentu wybrać?

Aby tworzyć wartościowe treści, należy przede wszystkim postawić na warstwę merytoryczną tekstów. Jednak w dobie internetu i sieciowego sposobu czytania, który polega właściwie na skanowaniu tekstu wzrokiem i przewadze obrazu nad słowem pisanym, niezwykle ważną rolę odgrywa także forma treści. Ją również należy dostosować do odbiorcy, a także do konkretnej branży. Dla przykładu, w firmie, która sprzedaje sprzęt elektroniczny, sprawdzą się filmiki instruktażowe na YouTube lub artykuły eksperckie. Z kolei branża beauty przyjmie e-booki lub krótkie filmiki czy posty na social mediach.

Niemniej, każdy rodzaj biznesu może zdecydować się na publikowanie treści w formie:

  • artykułów na bloga (poradniki, wpisy eksperckie),
  • grafik, zdjęć, infografik,
  • podcastów,
  • filmików na YouTube, TikToku czy innych social mediach (o treści instruktażowej, prezentacyjnej czy przeglądowej),
  • e-booków lub newsletterów.

Dobry content opiera się na zróżnicowanych formach. Niektóre z nich będą lepiej przyswajalne przez potencjalnych konsumentów. Uważa się, że filmiki czy podcasty potrafią efektywniej dotrzeć do klienta, ponieważ za ich pomocą nawiązuje się relacja między nadawcą a odbiorcą. Słuchanie czyjegoś głosu zdecydowanie bardziej przemawia do odbiorców niż zwykły tekst. Rodzaj contentu warto także dostosować do możliwości zespołu. Grupa copywriterów może zadbać o jakościowe treści na blogu, graficy o reklamę w formie wizualnej, a osoby związane z SEO o odpowiednie pozycjonowanie strony.

Jakie korzyści przynosi marketing treści?

Dzięki marketingowi treści można tworzyć nie tylko content, który będzie się podobał odbiorcom. W końcu chodzi tu o realne zwiększenie sprzedaży oraz zbudowanie i stopniowe poszerzanie stałego grona klientów. Warto jednak pamiętać, że internetowy content marketing opiera się na działaniach długofalowych, a jego efekty nie będą widoczne zaledwie po kilku dniach. Z tego powodu tę formę promocji uważa się raczej za inwestycję, która przynosi korzyści z upływem czasu.

Budowanie zaufania i wizerunku eksperta

Jedną z korzyści content marketingu, która z pozoru może nie wydawać się specjalnie istotną, jest zbudowanie zaufania swoich odbiorców. A jak tego dokonać? Między innymi poprzez tworzenie w sieci wizerunku eksperta w danej branży (w końcu ekspert od wszystkiego jest tak naprawdę ekspertem od niczego). Poprzez umieszczanie poradników, raportów z badań czy krótkich instruktaży, Twoja firma będzie potwierdzała wrażenie doświadczonej i zainteresowanej danymi tematami. Będzie jak nauczyciel lub przewodnik. Jeżeli więc prowadzisz sklep internetowy i udostępniasz poradnik „Na co zwracać uwagę przy zakupie nowego telewizora”, to zwiększasz szansę na to, że czytelnik właśnie u Ciebie zakupi nowy produkt. Takie działanie wiąże się ściśle z brandingiem lub PR-em, dzięki czemu wzbudzi zaufanie do danej marki i pozyska lojalnych klientów.

Podtrzymywanie relacji z klientami

Aby jednak zbudować tę siatkę wiernych, stałych klientów, nie wystarczy udostępnić na blogu jednego czy dwóch poradników. Content marketing działa długofalowo i oparty jest na ciągłym tworzeniu wartościowych treści. Tak naprawdę każdy klient potrzebuje trochę czasu, aby podjąć jakąkolwiek decyzję zakupową. Jeżeli dana marka zaprezentuje się z pozytywnej strony, a do tego będzie często o sobie przypominać, to zdecydowanie zwiększy szansę na sprzedaż. Przez to też content marketing może się wydawać nieco nachalną formą promocji, jednak zdecydowanie w mniejszym stopniu niż reklama. Jak można zachęcać do kupna? Na przykład poprzez tzw. technikę podgrzewania leadów. Polega na udostępnianiu nowych artykułów na blogu czy postów na social mediach lub wysyłaniu newslettera z ofertami wyprzedażowymi.

Pozytywny wpływ na pozycjonowanie

Content marketing to wierny przyjaciel działań SEO. Odpowiednio zaprojektowany, jest w stanie zwiększyć widoczność w wynikach wyszukiwania, a to prosta droga do generowania ruchu na stronie. Inwestycja w pozycjonowanie jest również długoterminowym działaniem, które wymaga dokładnego zrozumienia potrzeb klienta, a także znajomości sposobu działania botów Googla. Odpowiednie używanie słów kluczowych i jakościowa treść to klucz do sukcesu na tym polu. A im wyżej w wyszukiwarce będzie się wyświetlała dana witryna, tym więcej osób ją odwiedzi. I to nie tych przypadkowych, tylko potencjalnych klientów, którzy szukają odpowiedzi na konkretne pytania.

Oszczędność i zwiększona sprzedaż

Wartościowy content to również sposób na oszczędność w zakresie promowania. Jest zdecydowanie tańszą formą niż tradycyjna reklama w mediach typu prasa, radio czy telewizja. Co więcej, pozwala dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców – pieniądze zainwestowane w content marketing zwrócą się w postaci zwiększonego grona klientów. Tak naprawdę content marketing dzięki wysokiej jakości tekstów i merytorycznej warstwie, zachęca odbiorców do dzielenia się daną treścią z innymi. A jest to już zupełnie darmowa opcja na dotarcie do szerokich odmętów internetu.

Content marketing – dlaczego warto?

Popularność content marketingu stała się nieprzypadkowa. Jest to pasywny rodzaj promocji, który nie opiera się na jednorazowych efektach. Konieczna jest jednak systematyczność w publikowaniu, a także dbanie o jakość treści i stawianie się w pozycji eksperta. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w content marketing? Wysoka jakość treści przyciągnie nie tylko klientów, ale także zyska sympatię botów Googla, które po przeanalizowaniu tekstu, fraz kluczowych itd. odpowiednio wypozycjonują Twoją stronę w wynikach wyszukiwania. A większy ruch na blogu czy mediach społecznościowych, to zwiększona szansa na sprzedaż.

Forma publikowanych treści również ma ogromne znaczenie. Warto stawiać na różnorodność i dostosowanie do wybranej grupy docelowej. Content marketing może przybierać różne formy, a najlepiej sprawdzą się te, których oczekuje odbiorca i te, w których zespół odnajduje się najlepiej.

Zobacz inne