fbpx
biuro@upcontent.eu

Content marketing a social media – jakie strategie działają w 2024 roku?

Spis treści

Content marketing w social mediach w tym roku będzie jeszcze ważniejszy, niż miało to miejsce w poprzednich latach. Wszystko to za sprawą nowych trendów, w tym szybko rozwijającego się user generated content. Jakim strategiom warto się przyjrzeć, żeby skutecznie oddziaływać na klientów?

Trendy i RTM w social mediach w 2024 roku

Media społecznościowe to narzędzia, które pozwalają na zaskakujące zasięgi, szczególnie gdy sprawnie wykorzystuje się trendy i RTM (real time marketing). Użytkownicy chętnie klikają to, o czym akurat sporo się mówi

Ledwo zakończył się pierwszy kwartał 2024 roku, a w social mediach było już głośno m.in. o:

  • walce pomiędzy dwoma sklepami;
  • zwolnieniu pracownicy przez Skype’a;
  • spotkaniu Zendayi z Igą Świątek;
  • triumfie Oppenheimera na gali rozdania Oscarów.

Każde z tych wydarzeń sprawiło, że wiele firm wykorzystało je w swojej komunikacji np. do stworzenia mema czy nawiązania do swojej oferty. Jeśli chodzi o trendy, to w szczególności warto zwrócić uwagę na TikToka, gdzie nieustannie pojawiają się nowe formaty, które łatwo spersonalizować i użyć.

Dodatkowo aplikacje takie jak CupCut pozwalają szybko skorzystać z szablonu i wpisać się w najnowsze trendy w social mediach.

Autentyczność w content marketingu

Coraz więcej firm sięga po narzędzia AI do tworzenia treści, co nie zawsze spotyka się z zadowoleniem odbiorców. 2024 rok to najwyższy czas, by nauczyć się rozsądnego korzystania z dostępnych możliwości, aby nie utracić wiarygodnego i autentycznego wizerunku. W content marketingu trzeba pielęgnować odczucie, że za marką stoją prawdziwi ludzie.

W strategii marketingowej należałoby uwzględnić np. opowiadanie o wartościach, jakimi kieruje się firma czy przedstawianie specjalistów stojących za działalnością. Treści powinny angażować potencjalnych klientów i budować zaufanie pomiędzy nimi a przedsiębiorstwem. Sztuczna inteligencja nie może całkowicie zastąpić ludzkiej kreatywności i pomysłów.

Content video kluczem do sukcesu w social mediach

TikTok i Instagram pokazują, jak ważne w docieraniu do nowych odbiorców są nagrania video. Krótkie rolki wykorzystuje się m.in. w influencer marketingu, ale nie tylko. To doskonałe narzędzie do budowania wizerunku firmy, co można zaobserwować np. na profilu Rossmanna na TikToku.

Żartobliwe filmy i wpisywanie się w trendy platformy konstruują luźny tone of voice, który trafia do grup docelowych drogerii. Entuzjazm odbiorców widać chociażby w komentarzach pod viralowymi nagraniami.

Podcasty i videocasty w content marketingu w 2024 roku

Video to nie tylko trendy w social media marketingu polegające na nagrywaniu krótkich, kilkunastosekundowych filmików. W tym roku warto rozszerzyć swój content o podcasty lub videocasty. Pomagają one przede wszystkim w budowaniu wizerunku, ale także w docieraniu do nowych klientów i wspieraniu działań SEO.

Żeby zacząć przygodę z podcastem, wystarczy wynająć studio z usługą montażu. Nie trzeba inwestować w drogie kamery czy mikrofony ani aranżować własnej przestrzeni do nagrywek. Powstaje coraz więcej miejsc, w których da się skorzystać z pakietów wymagających jedynie przygotowania treści i np. zaproszenia gości z branży do rozmowy.

Podcasty warto publikować na platformach do tego przeznaczonych, np. Spotify, Apple Podcasts czy YouTube, ale nie tylko. Ciekawe urywki z filmów świetnie sprawdzą się na TikToku czy jako Instagram Reels, które zachęcają użytkowników do przesłuchania całej rozmowy. Dłuższe, wartościowe treści audio i audiowizualne kryją ogromny potencjał.

User generated content wśród najnowszych trendów

W świecie marketingu bardzo dynamicznie rozwija się także UGC (user generated content). To treści tworzone przez zwykłych użytkowników, które polegają np. na recenzowaniu produktów. Coraz więcej marek decyduje się na zamawianie takich materiałów u niszowych twórców, ponieważ stanowią wiarygodny sposób na reklamę w postaci kreatywnych, krótkich filmów.

UGC to zdecydowane przeciwieństwo treści generowanych przez AI i definicja autentyczności. Osoby zainteresowane tworzeniem contentu powinny właśnie teraz przemyśleć rozpoczęcie kariery w tym sektorze marketingu, póki konkurencja nie jest zbyt duża. Dla właścicieli marek to także idealny moment do wdrożenia UGC do swoich strategii.

Social media to przestrzeń do tworzenia interaktywnych treści, które powinny angażować odbiorców. W 2024 roku możemy się spodziewać wysokiej jakości video, dążenia do autentyczności i lawiny nowych, ciekawych podcastów. Nie warto pozostawać w tyle!

Zobacz inne