fbpx

Tworzenie treści dla branży medycznej – zasady i najlepsze praktyki

Spis treści

Marketing medyczny wymaga odpowiedniego podejścia, a to z uwagi na ograniczenia prawne, które obowiązują w Polsce. Sprawia to, że tworzenie treści reklamujących placówki medyczne i nie tylko może być niemałym wyzwaniem. O czym warto pamiętać, pisząc artykuły związane z tą branżą?

Dlaczego tworzenie treści dla branży medycznej jest wyzwaniem dla copywritera?

Tworzenie treści dla branży medycznej w Polsce wymaga od specjalisty do spraw marketingu czy copywritera nie tylko umiejętności redagowania wartościowych, zgodnych z oczekiwaniami klientów materiałów, ale również znajomości przepisów prawnych oraz regulacji w tym zakresie.

W 2023 roku weszły w życie zasady, które znacznie wpłynęły na wszelkie strategie marketingu medycznego. Są one związane zarówno ze wpisami blogowymi czy reklamą, jak i prowadzeniem social mediów takich placówek. Ich celem jest zwiększenie transparentności treści, a co za tym idzie, bezpieczeństwa pacjentów.

Jakie regulacje prawne formułują zasady marketingu medycznego w Polsce?

Wśród aktów prawnych, które warto poznać, aby móc tworzyć teksty medyczne zgodne z obowiązującymi przepisami, wymienia się:

  • ustawę o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 roku – zawiera ona nie tylko przepisy dotyczące prowadzenia działalności leczniczej, ale także zasady udzielania informacji pacjentom czy promocji świadczeń zdrowotnych;
  • ustawę z dnia 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne – jeśli tworzysz szeroko pojęte teksty dla branży medycznej, zapoznaj się również z tym dokumentem, ponieważ reguluje kwestie związane z reklamą produktów leczniczych. Zakazuje m.in. promowania leków dostępnych wyłącznie na receptę;
  • Kodeks Etyki Lekarskiej – zasady etyczne dotyczące prowadzenia działań reklamowych oraz promocyjnych przez lekarzy;
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 listopada 2008 r. w sprawie reklamy produktów leczniczych precyzuje ono warunki, jakie muszą spełniać tworzone materiały, które promują produkty lecznicze.

Prawne ograniczenia działań marketingowych w sektorze zdrowotnym

Prawo farmaceutyczne określa, w jaki sposób mogą być polecane produkty lecznicze. Ustawa przede wszystkim zakazuje reklamowania leków na receptę w mediach publicznych. Dopuszcza się jedynie ich promocję wśród lekarzy podczas wydarzeń branżowych czy w specjalistycznych czasopismach.

W przypadku preparatów dostępnych bez recepty, czyli suplementów diety i wyrobów medycznych, treści muszą być tworzone przede wszystkim zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Nie mogą więc wprowadzać grupy docelowej w błąd w związku z działaniem czy skutecznością opisywanych preparatów.

Informacje zawarte w materiałach reklamowych muszą być rzetelne i potwierdzone badaniami. Dodatkowo zabronione jest sugerowanie, że suplementy diety mają właściwości lecznicze. Są one wyłącznie produktem uzupełniającym codzienną dietę i w taki sposób trzeba je przedstawiać w swoich treściach.

Poza tym należy pamiętać, że każda forma reklamy produktów leczniczych musi zawierać ostrzeżenia dotyczące konieczności konsultacji z lekarzem czy farmaceutą. Warto również przypomnieć, że niewłaściwe stosowanie takich preparatów może być szkodliwe.

Etyczne ograniczenia a reklama usług medycznych online

Reklama w sektorze zdrowotnym musi być nie tylko zgodna z obowiązującymi przepisami, ale także uwzględniać kwestie etyczne. Oznacza to, że na stronie internetowej placówki medycznej, zamieszczając informacje o usługach, należy:

  • dbać o prywatność i bezpieczeństwo danych osobowych pacjentów;
  • przestrzegać zasad uczciwości i rzetelności w komunikacji z odbiorcami;
  • unikać wykorzystywania strachu czy niepokoju w celu zwiększenia popytu na usługi takiego miejsca;
  • tworzyć treści wyłącznie na podstawie dowodów naukowych;
  • stosować proste komunikaty;
  • stawiać na transparentność informacji oraz ich precyzję.

W promocji usług medycznych nie można również wykorzystywać wizerunku pacjenta w wersji „przed” i „po”, co przed wejściem w życie zmian w ustawie było częstą praktyką nie tylko w branży beauty, ale też chirurgii plastycznej i innych dziedzinach medycyny estetycznej.

Podstawowe zasady pisania treści dla branży medycznej

Aby teksty były zrozumiałe i odpowiadały wszelkim regulacjom, warto:

  • pisać w sposób dostosowany do grupy odbiorców;
  • skupić się wyłącznie na faktach;
  • unikać wartościowania i porównywania do konkurencji;
  • śledzić zmiany w prawie;
  • nie stosować sformułowań takich jak: szybko, tanio, skutecznie;
  • nigdy nie zapewniać odbiorców o skuteczności terapii;
  • formułować komunikaty w taki sposób, aby miały one charakter informacyjny lub by ich celem była promocja zdrowia.

W tekstach można umieszczać informacje o rodzajach zabiegów, charakterystyce chorób czy sposobie radzenia sobie z nimi. Ustawodawca nakłada na placówki medyczne obowiązek podania do publicznej wiadomości danych dotyczących zakresu i rodzaju udzielanych świadczeń zdrowotnych. To z kolei jest świetną okazją do działań marketingowych. Należy jednak pamiętać, że treść i forma takich informacji nie mogą mieć charakteru reklamy.

Skąd czerpać wiarygodne informacje, by tworzyć wartościowe treści dla branży medycznej?

Tworząc teksty opisujące produkty medyczne czy usługi lekarskie, warto korzystać z danych:

  • Europejskiej Agencji Leków (EMA);
  • Światowej Organizacji Zdrowia (WHO);
  • Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA);
  • umieszczonych w recenzowanych czasopismach medycznych, które są dostępne np. w PubMed czy MEDLINE;
  • zawartych w aktach prawnych związanych z ochroną zdrowia lub raportach instytucji takich jak Narodowy Fundusz Zdrowia.

Opracowywanie treści dla branży medycznej wymaga nie tylko umiejętności pisarskich, ale również znajomości zasad i obowiązujących przepisów. Te aspekty są niezwykle kluczowe, by publikowane artykuły były rzetelne i etyczne.

Zobacz inne