fbpx
biuro@upcontent.eu

Słowa kluczowe – czym są i jak je wyszukiwać?

Spis treści

Słowa kluczowe – czym są i jak je wyszukiwać?

Aby treści online były widoczne w wynikach wyszukiwania, trzeba wiedzieć, jak je tworzyć. W pozycjonowaniu stron internetowych ważną rolę odgrywają słowa kluczowe. Czym one tak naprawdę są i skąd wiedzieć, jakich fraz użyć w danym tekście? Podpowiadamy!|

Czym są słowa kluczowe?

Słowa kluczowe to określenie pochodzące od angielskiego wyrażenia keywords. Odnosi się do wyrazów, które użytkownicy wykorzystują do wyszukiwania pożądanych informacji w sieci. Określenia te stanowią kluczowy czynnik w tworzeniu treści mających szanse na wysokie pozycje w wyszukiwarce.

Słowa kluczowe to nie tylko pojedyncze wyrazy, ale również frazy i grupy określeń. Im popularniejszy jest dany keyword, tym trudniej dostać się do pierwszych miejsc w Google’u, ponieważ panuje większa konkurencja.

Znacznie łatwiej buduje się dobrze zoptymalizowany content dla niszowych branż. Trzeba się jednak liczyć z tym, że potencjalni klienci będą rzadziej wyszukiwać powiązane z nimi wyrazy.

Oto kilka przykładów słów i fraz kluczowych:

 • buty sportowe męskie;
 • fryzjer Warszawa Praga;
 • ciasto na pizzę przepis;
 • co ile kosić trawę;
 • telewizor 65 cali;
 • COVID objawy;
 • SEO co to jest.

Jak widać, słowa kluczowe nie zawsze brzmią najlepiej pod względem gramatycznym, dlatego ważne, by umieć naturalnie umieścić je w treści artykułu czy opisu kategorii na stronie.

Rodzaje słów kluczowych

Wpisywane w wyszukiwarkę przez użytkowników słowa kluczowe da się podzielić na kilka rodzajów. Pierwsza klasyfikacja polega na rozróżnieniu tzw. short-tail keywords i long-tail keywords. W tłumaczeniu na polski oznacza to po prostu krótkie i długie frazy. Oto kilka przykładów:

 • short-tail keywords spodenki damskie, tanie loty, content marketing, szkolenia IT itp.;
 • long-tail keywords – sukienki maxi na wesele czerwone, proste przepisy na obiad bez glutenu, buty sportowe czarne męskie do 200 zł itp.

Poza tym można wyróżnić także kilka rodzajów fraz ze względu na to, jak są zbudowane:

 • brandowetelewizory Samsung, iPhone 15 opinie, torebki Chanel ceny, UpContent oferta;
 • lokalne kino Warszawa Ursynów, weterynarz Wrocław Krzyki, sushi Gdańsk centrum;
 • pytająceco ile robić badanie wzroku, ile gotować jajko na miękko, jak pisać pod SEO, gdzie kupić zestaw do szycia.

Warto też pamiętać o tym, że niektóre frazy kluczowe są tzw. evergreenami, czyli ich popularność utrzymuje się na takim samym lub podobnym poziomie mimo upływu lat, np. przepisy na śniadania, jak szybko schudnąć czy sposoby na ból brzucha. Druga grupa to słowa, które cieszą się wysokimi wskaźnikami wyszukiwań, ale tylko przez określony czas, m.in. Beyoncé Warszawa bilety, Euro 2024 czy iPhone 15 premiera.

Narzędzia do wyszukiwania słów kluczowych

 • Google Trends – darmowe narzędzie od Google, które pozwala na sprawdzenie aktualnych trendów i zweryfikowanie, jakim zainteresowaniem cieszą się poszczególne frazy w danym okresie. Przydaje się głównie do kontrolowania bieżących zachowań użytkowników, a nie długofalowych analiz fraz.
 • Ahrefs – obowiązkowy serwis dla wszystkich specjalistów SEO, którzy zajmują się tą tematyką znacznie szerzej, nie tylko wyszukiwaniem keywordsów. To płatne narzędzie, które umożliwia planowanie contentu na bazie popularnych fraz i śledzenie ich powodzenia w czasie.
 • Semstorm – oferuje o wiele więcej niż samą wyszukiwarkę słów kluczowych. Pozwala m.in. na analizę konkurencji, a wyniki prezentuje na przejrzystych wykresach. Semstorm również jest płatne.
 • Senuto – bardzo szczegółowa wyszukiwarka z wieloma danymi, która prezentuje nie tylko chwytliwe frazy, ale i ich synonimy. Pomaga oszacować liczbę kliknięć i wymaga wykupienia abonamentu.
 • KWFinder – kolejne płatne narzędzie, które wyszukuje słowa kluczowe wraz z precyzyjną analizą każdego z nich. Umożliwia przewidzenie kosztów CPC i prezentuje pomocny wskaźnik SEO difficulty. Sugeruje on, jak trudno będzie się wybić na tle konkurencji, wykorzystując poszczególne frazy.

Wszystkie te narzędzia powstały z myślą o osobach zajmujących się doborem słów kluczowych, planujących kampanie marketingowe czy tworzących briefy. Copywriterzy, którzy trudnią się jedynie tworzeniem treści, mogą korzystać jeszcze z innych przydatnych narzędzi, jakimi są Contadu i Answer The Public.

Contadu to witryna do tworzenia treści, która po wprowadzeniu tytułu artykułu analizuje słowa i frazy kluczowe, a następnie podpowiada piszącemu, jak często i gdzie używać ich w tekście. To bardzo pomocne podczas tworzenia treści bez szczegółowych briefów np. na własnego czy firmowego bloga.

Answer The Public to zapytania wyświetlające się w wynikach wyszukiwania w Google. Po wprowadzeniu dowolnej frazy warto sprawdzić zakładkę „Więcej pytań”, gdzie znajdują się inne powiązane tematycznie frazy wprowadzane często przez użytkowników. To przydatne podczas researchu.

Jak wykorzystywać słowa kluczowe do pozycjonowania?

Podstawą efektywnego wykorzystania fraz jest ich odpowiednia selekcja, a także dopasowanie do swojego biznesu. Powinny się one znaleźć w treściach na stronie, której mają pomóc wspiąć się na wyżyny wyników wyszukiwania.

Co ważne, teksty nie mogą być zbytnio naładowane frazami, ponieważ Google dokładnie analizuje je pod względem ich oryginalności i wartości, jaką dają czytelnikom.

Opisy produktów i kategorii, zakładka „O nas”, artykuły blogowe czy treści sponsorowane powinny być przede wszystkim unikalne i niosące realną wiedzę dla użytkownika. Muszą zawierać naturalnie wplecione słowa kluczowe, w szczególności w nagłówkach. Content warto wspierać także linkowaniem wewnętrznym i zewnętrznym.

Bez odpowiedniej analizy słów kluczowych trudno uzyskać satysfakcjonujące efekty swojej strategii SEO. Frazy stanowią jeden z obowiązkowych elementów do zaistnienia zarówno w sieci, jak i w świadomości klientów. Odkryj słowa dla siebie i przekonaj się, jaką moc mają na stronie!

Zobacz inne