fbpx
biuro@upcontent.eu

Skąd brać pomysły na artykuły?

Spis treści

Prowadzenie firmowego bloga wymaga dużych pokładów kreatywności. Niezależnie od tego, w jakiej branży się działa, trzeba nieustannie przemierzać powiązane z nią obszary tematyczne i planować content na stronę. Sprawdź, skąd czerpać inspiracje na ciekawe treści!

Pomysł na artykuł – wykorzystaj doświadczenie

W social mediach i nie tylko uznanie łatwiej zyskują osoby autentyczne. Takie, które sprawiają wrażenie szczerych w tym, co robią. Podobnie działa to w biznesie. Kreowanie wizerunku marki jest nieco prostsze, kiedy ma ona własny charakter. Podczas planowania treści na stronę warto więc sięgać po swoje doświadczenia.

Można opisywać m.in.:

 • błędy, jakie się popełniło;
 • trudności, z jakimi mierzy się rynek;
 • własną drogę do otwarcia i prowadzenia biznesu;
 • pojęcia poznane w trakcie rozwoju marki;
 • biografie inspirujących osób z branży.

Takie treści sprawdzą się zarówno jako artykuły blogowe, jak i posty na media społecznościowe. Warto bazować na historii i indywidualności swojego brandu. Można także sięgać po doświadczenie innych osób i przeprowadzać z nimi inspirujące wywiady.

Skąd brać pomysły na content wpisujący się w trendy?

Jednym z kluczowych elementów content marketingu są trendy. Stanowią one również świetną kopalnię pomysłów. Co ważne, żeby tworzyć ciekawe artykuły na bloga firmowego, należy śledzić to, co dzieje się w danej branży. Nieustanne monitorowanie newsów, nowinek i odkryć pozwala znajdować interesujące zagadnienia.

Do poszukiwania modnych tematów przydają się np.:

 • obserwacja profili branżowych w social mediach;
 • uczestnictwo w konferencjach;
 • monitorowanie Google Trends;
 • czytanie newsletterów od specjalistów;
 • dołączenie do społeczności praktyków online;
 • inspirowanie się kulturą popularną.

Ważne, aby być elastycznym i gotowym dostosowywać się do zmieniających się trendów. Czasami lepiej przesunąć publikację innego artykułu na później, by móc dodać taki, który porusza zagadnienie, o którym akurat jest głośno.

Pomysły na wpisy blogowe – inne źródła inspiracji

Pomysłów na wpisy blogowe można szukać także na innych blogach. Warto śledzić to, o czym pisze konkurencja. Nie powinno się kopiować wszystkich tematów od innych, ale czerpać z nich inspirację i nauczyć się przedstawiać własny punkt widzenia.

Gdy masz rozbudowaną społeczność w social mediach, zapytaj swoich odbiorców za pomocą postu czy ankiety, jakie tematy ich interesują. Czasami spostrzeżenia osób z zewnątrz pozwalają znaleźć mnóstwo inspirujących zagadnień do poruszenia. Dla klientów ciekawe okazuje się to, co dla przedsiębiorcy jest oczywistością.

Można szukać także popularnych fraz w narzędziach SEO i na ich podstawie tworzyć bazę słów kluczowych i tematów, które warto poruszyć. Dużą podpowiedzią są również pytania w sekcji Answer The Public wyświetlane w wyszukiwarce Google.

Aktualnie bardzo pomocnym narzędziem do znajdowania tematów jest ChatGPT. To kopalnia inspiracji i mózg, który nigdy się nie męczy. Pytaj go o pomysły na różne sposoby, by wyciągać jak najwięcej przydatnych informacji. Na koniec pozostają już „jedynie” research, pisanie, optymalizacja i publikacja.

Zobacz inne