Feedback to kluczowy element w procesie rozwoju zawodowego. Wyczerpująca, rzetelna informacja zwrotna bywa istotna zwłaszcza w dziedzinach kreatywnych takich jak copywriting. Jaka jest jej rola w doskonaleniu umiejętności copywritera?
Czym jest feedback?
Feedback, czyli zarówno pozytywna, jak i negatywna informacja zwrotna, dotyczy pracy konkretnej jednostki czy zespołu. Tego typu komunikat jest obecnie niezbędnym narzędziem do realizacji celów biznesowych. Może przełożyć się na efekty pracy, a także wspierać pracowników w ich rozwoju.
Dlaczego feedback jest ważny dla copywritera?
W copywritingu często występuje problem związany z obiektywną oceną własnej pracy. Z tego powodu informacja zwrotna z zewnątrz może wpłynąć pozytywnie nie tylko na jakość tekstów, ale również budowanie relacji z klientem czy przełożonym.
W czym może pomóc Ci feedback? Przede wszystkim w:
- rozwoju umiejętności pisarskich – wskazówki dotyczące tego, jak pisać lepiej, mogą być pomocne w doskonaleniu warsztatu. Bazując na uwagach, jesteś w stanie skorygować swoje podejście i tworzyć lepsze, angażujące treści;
- weryfikacji przekazu – dzięki uwagom możesz upewnić się, że Twój tekst osiągnął założone cele;
- zrozumieniu odbiorcy – uwagi osób trzecich, niezależnie od tego, czy są to klienci, przełożeni czy czytelnicy, mogą pomóc Ci zweryfikować, jak Twoje teksty odbiera grupa docelowa. Pozwolą Ci one jeszcze lepiej zrozumieć oczekiwania odbiorców i dostosować swoją komunikację do ich potrzeb.
Otrzymywanie wskazówek i korzystanie z nich może przydać Ci się również w pracy w innych branżach, bo dzięki feedbackowi uczysz się, jak przyjmować informację zwrotną i reagować na różne sytuacje.
Dla copywritera feedback jest szczególnie istotny, ponieważ dzięki niemu wie on, czy tekst spełnił oczekiwania zleceniodawcy, a także czy powinien rezerwować sobie czas na poprawki.
Od kogo copywriter może otrzymać feedback?
Copywriter może otrzymać informację zwrotną dotyczącą swoich tekstów, haseł reklamowych oraz innych treści od:
- klienta – stanowi on najważniejsze źródło informacji zwrotnej. Dlatego warto zrozumieć jego perspektywę, oczekiwania i upodobania, aby dopasować swoje treści do podjętej strategii marketingowej czy stylu komunikacji marki oraz oczekiwań jej grupy docelowej;
- od przełożonego – jeśli nie pracujesz na własny rachunek i nie masz bezpośredniego kontaktu z klientami, wówczas najprawdopodobniej feedback otrzymujesz od menedżera. Doświadczenie i uwagi takiej osoby są bardzo często niezwykle cenne i pozwalają pracownikom nie tylko na rozwój warsztatu, ale i umiejętności researchu czy dopasowania treści do odbiorcy.
Poza tym feedback możesz otrzymać również od swoich współpracowników. Taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza w firmach, w których pracują również korektorzy.
Jak copywriter powinien reagować na feedback?
Bardzo często w branży kreatywnej pracownicy mają do czynienia nie tylko z pozytywnym feedbackiem, ale również tym negatywnym. Odpowiednie podejście do krytycznej informacji zwrotnej stanowi klucz do rozwoju zawodowego. Należy pamiętać, że takie uwagi nie są atakiem osobistym, lecz służą poprawie jakości Twojej pracy.
Otrzymując feedback:
- podejdź do niego z otwartością – zamiast obrażać się czy odbierać krytykę jako atak, potraktuj ją jako szansę, by się czegoś nauczyć;
- bądź spokojny i opanowany – niechęć do przyznania się do błędów czy też postawa defensywna u wielu osób są naturalnym odruchem na krytykę. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się w takiej sytuacji zachowywać spokój;
- wykorzystaj informację zwrotną do rozwoju – oddzielenie krytyki tekstu od własnej osoby na początku może być trudne, jednak kiedy się tego nauczysz, łatwiej Ci będzie wykorzystywać wszelkie uwagi, aby się rozwijać;
- zachowaj elastyczność – pamiętaj, że możesz spotkać się w swojej pracy z wieloma klientami, którzy często mają różne oczekiwania. Nawet jeżeli metody wykorzystywane w jednym projekcie wydawały Ci się sprawdzone i dobre, nie oznacza to, że będą one odpowiednie w kolejnym. Warto więc zachować elastyczność i gotowość do dostosowywania swoich treści do potrzeb zleceniodawcy. Stosowanie schematów zazwyczaj nie sprawdza się w branży kreatywnej;
- systematycznie wdrażaj uwagi – po otrzymaniu wskazówek trzeba wprowadzić poprawki nie tylko w treściach, które zostały już stworzone dla danego klienta, ale także pamiętać o nich przy przyszłych zleceniach.
Nawet jeżeli feedback wydaje się negatywny, należy zachować pozytywne podejście do klienta czy menedżera. Takie zachowanie buduje Twoją wiarygodność i profesjonalizm. W branży cenione są osoby, które pozostają otwarte na współpracę i potrafią wprowadzać poprawki, a także chcą, by ich teksty były jak najlepsze.
Feedback bywa niezwykle istotnym narzędziem, które może pozytywnie wpłynąć na jakość oferowanych przez copywritera tekstów. Jest on ważny nie tylko dla początkujących osób, ale także doświadczonych specjalistów, a sama informacja zwrotna, niezależnie od tego, czy pozytywna, czy negatywna, powinna być stosowana jako narzędzie do samodoskonalenia.