fbpx
biuro@upcontent.eu

Praca zdalna w branży kreatywnej – wyzwania i rozwiązania

Spis treści

Pandemia bez wątpienia wpłynęła na powszechność pracy zdalnej – nawet w branży kreatywnej, która żyje spotkaniami i różnymi wydarzeniami networkingowymi. Tryb home office przynosi wiele korzyści pracownikom i pracodawcom. Pozwala obniżyć koszty i zwiększyć elastyczność. Niesie jednak za sobą kilka wyzwań. Jak można im sprostać?

Praca zdalna – jakie korzyści przynosi?

Lockdown w trakcie pandemii koronawirusa niewątpliwie przyspieszył rozpowszechnianie pracy zdalnej. W branżach, w których było to możliwe, pracownicy przechodzili na tryb home office. Aktualnie niektóre firmy przy tym pozostały, a inne wdrożyły model hybrydowy. W ostatnim czasie pojawiły się w tym zakresie regulacje w Kodeksie pracy.

Ten model pracy, jak każdy inny, ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Do zasadniczych korzyści home office zalicza się m.in.:

  • większą elastyczność – pracując z domu, można szczegółowo zaplanować sobie dzień i np. odebrać paczkę lub umówić wizytę u lekarza. Jest to możliwe dzięki późniejszemu odrobieniu godzin w zdalnej formie;
  • oszczędność czasu – chodzi tu o dojazd do biura, przyrządzanie posiłków oraz przygotowywanie się do wyjścia (prasowanie koszul, poranna toaleta itp.);
  • oszczędność pieniędzy – szczególnie dotyczy to osób dojeżdżających do biura samochodem. Po przejściu na tryb home office można zaoszczędzić przede wszystkim na paliwie. Dodatkowo odejdzie koszt kupowania lunchu.

Wprowadzenie pracy zdalnej może przynieść korzyści nie tylko pracownikom, ale także pracodawcy. Dla niego to, oczywiście, w głównej mierze oszczędność kosztów na wynajmowaniu przestrzeni biurowej.

Jakie są minusy pracy z domu w branży kreatywnej? Główne wyzwania

Nie we wszystkich firmach efektywna praca zdalna jest możliwa. Mimo że branża kreatywna ma predyspozycje do efektywnego wykonywania zadań spoza biura, to i tak staje przed kilkoma wyzwaniami. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • utrudnioną komunikację i brak spotkań face to face – biznes kreatywny wymaga od pracowników wykazywania się innowacyjnymi pomysłami, które niekiedy są efektem wspólnej burzy mózgów. Przy pracy zdalnej konieczne jest korzystanie z internetowych komunikatorów z możliwością połączenia się w formie wideo. Jednak dla części osób to wciąż nie zastępuje spotkań w trybie stacjonarnym;
  • konieczność narzucenia samodyscypliny – zdania na temat produktywności podczas pracy w domu są podzielone. Niektórzy cenią sobie spokój i możliwość skupienia się na własnych obowiązkach. Inni z kolei narzekają na rozproszoną uwagę. Praca zdalna z pewnością wymusza na pracownikach konieczność narzucenia sobie pewnej samodyscypliny i oddzielania obowiązków domowych od zawodowych;
  • zaburzoną przestrzeń między pracą a życiem prywatnym – home office może też generować problem z zachowaniem równowagi między dwoma światami. Czasami stwarza poczucie ciągłego bycia w pracy, co przekłada się na mniejszą ilość odpoczynku;
  • problemy z kwestią zachowania BHP – wyzwania związane z BHP dotyczą m.in. odpowiedniego zachowania zasad ergonomii przy pracy czy kwestii wypadków lub uszkodzeń w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Jest to problem zarówno pracownika, jak i pracodawcy.

Krótko po lockdownach pojawiły się pierwsze wyniki badań odnośnie do efektywności pracy zdalnej i problemów, jakie może ona generować. Powstało również określenie „zoom fatigue”, które mówi o uczuciu wyczerpania spowodowanego całodniowymi spotkaniami na zoomie.

Pracownicy wskazywali, że podczas wykonywania obowiązków z domu czują się mniej doceniani. Można więc dojść do wniosku, że taka forma pracy to wyzwanie dla podwładnych, pracodawców oraz menedżerów zespołów.

Jakie rozwiązania mogą się sprawdzić w branży kreatywnej?

Duże wyzwania pracy zdalnej nie powinny stać się przeszkodą nie do pokonania. Należy je dostrzegać, ale nie lekceważyć ani bezmyślnie się im poddawać. Na każdy problem można znaleźć rozwiązanie.

Czego więc przestrzegać, aby pracować zdalnie w efektywny i zdrowy sposób?

  1. Wygospodarowanie miejsca pracy – stworzenie odrębnej przestrzeni tylko do obowiązków zawodowych pozwoli rozdzielić dwie strefy. Może to być osobny pokój lub po prostu biurko. Dzięki temu łatwiej będzie wyrobić konkretne nawyki zwiększające efektywność.
  2. Robienie regularnych przerw oraz umiejętne zarządzanie własną pracą to klucz do efektywnego wykonywania zadań. Ważne, aby te przerwy rzeczywiście pomagały oderwać się od obowiązków. Jeśli więc takim przerywnikiem jest wyjście do kuchni i zrobienie kawy/herbaty, to najlepiej zostawić telefon i laptop służbowy w innym pokoju.
  3. Dbanie o aktywność fizyczną – krótki spacer, popołudniowe wyjście na siłownię lub zajęcia sportowe czy też rozciąganie się i odrywanie co godzinę od komputera pomogą w niwelowaniu skutków siedzącego trybu pracy.
  4. Wirtualne burze mózgów – posłużą pracownikom branży kreatywnej do wzajemnego wymieniania się pomysłami, ustalenia planu działania i inspirowania się do pracy. Warto przy tym testować nowe narzędzia i pamiętać o odpowiedniej ilości spotkań online w ciągu dnia, aby uniknąć zjawiska „zoom fatigue”.
  5. Regularne przekazywanie feedbacku – to zadanie stoi po stronie kierowników zespołów. Systematyczne organizowanie spotkań jeden na jeden może dać pracownikom poczucie doceniania ich pracy. Przy okazji jest to kolejna okazja do porozmawiania.

Ponadto warto organizować sobie czas po pracy tak, aby móc spotkać się z rodziną lub przyjaciółmi poza domem. Posiadanie własnego hobby również pomoże w zachowaniu work-life balance.

Po okresie pandemii niektóre firmy powróciły do biura, a inne zdecydowały się na pozostanie przy pracy zdalnej lub na wdrożenie trybu hybrydowego. Ten tryb wydaje się jednym ze skuteczniejszych rozwiązań. Dzięki niemu można wciąż dbać o relacje międzyludzkie, spotykając się co jakiś czas w biurze, a przy okazji zachować pewną elastyczność i oszczędność kosztów.

Zobacz inne