W ogłoszeniach o pracę na stanowisko copywritera zwykle można przeczytać, że powinien mieć on lekkie pióro. Co to tak naprawdę oznacza i jakimi innymi cechami oraz umiejętnościami musi wykazywać się kandydat? Podpowiadamy, czym charakteryzuje się profesjonalny copywriter!
Cechy dobrego copywritera
Lekkie pióro to umiejętność swobodnego przelewania swoich myśli na papier czy dokument tekstowy. Odnosi się do predyspozycji pisarskich i sprawnego tworzenia treści. To jednak nie wszystko, aby móc rozpocząć pracę copywritera. Oto cechy niezbędne w tym zawodzie.
Terminowość
Deadline to jedno z kluczowych pojęć w słowniku każdego copywritera. Wszystkie zadania mają bowiem ustalony przez zleceniodawcę termin wykonania. Niezależnie od tego, czy pracuje się w agencji, czy jako freelancer należy przestrzegać wyznaczonych dat wysyłki gotowych tekstów. Terminowość to nieodłączny element profesjonalizmu i procesu budowania zaufania pomiędzy twórcą contentu a klientem.
Kreatywność
Dobre teksty z zakresu content marketingu są unikalne i pomysłowe. Copywriter nie powinien stosować odtwórczych schematów, a wiele branż wręcz wymaga innowacyjnych pomysłów, szczególnie w treściach reklamowych. Kreatywność chroni przed wpadnięciem w rutynę i pozwala tworzyć oryginalne, skuteczne artykuły.
Rzetelność
Na rzetelność copywritera składa się kilka czynników. Są to np.:
- dobra organizacja pracy,
- przykładanie się do researchu,
- sumienne wykonywanie zadań.
Profesjonalista nigdy nie ucieknie się do plagiatu czy innego naruszenia praw autorskich. Powinien on stosować etyczne zasady perswazji, bez kłamstw czy obiecywania w tekstach niemożliwych do spełnienia rzeczy.
Umiejętności dobrego copywritera
Wiesz już, jakie cechy powinien mieć copywriter. Czas poznać niezbędne w tej branży umiejętności, których można się nauczyć, by jak najlepiej spełniać się w content marketingu.
Znajomość zasad SEO
Copywriting i pozycjonowanie mają ze sobą wiele wspólnego, dlatego twórca musi wiedzieć, jak pisać zgodnie z zasadami SEO. Zdolności naturalnego wplatania słów kluczowych i linków czy odpowiedniego konstruowania treści pomagają w dotarciu do pierwszych wyników wyszukiwania. Trzeba jednak pamiętać, że branża SEO cały czas ewoluuje i zmiany należy śledzić na bieżąco.
Poprawność merytoryczna i językowa
Copywriter musi znać zasady poprawnej polszczyzny, nawet jeśli współpracuje z korektorem. Pomaga mu to pisać wysokiej jakości treści, które angażują czytelnika, są wiarygodne i profesjonalne. Osoby o znacznej świadomości językowej lepiej radzą sobie w tworzeniu tekstów. Ponadto muszą wiedzieć, skąd czerpać informacje, aby artykuły (i nie tylko) były merytoryczne, czyli zgodne z faktami i dopasowane do grupy docelowej.
Znajomość narzędzi copywritera
Warto znać narzędzia, które ułatwiają twórcy pracę, w tym m.in. zapanowanie nad poprawnością interpunkcyjną i ortograficzną czy wyszukiwanie fraz kluczowych.
Jeśli chcesz zostać copywriterem, koniecznie zapoznaj się z takimi programami jak:
- Contadu,
- LanguageTool,
- Grammarly,
- Google Trends,
- Asana.
Wymienione umiejętności i cechy copywritera pomagają w realizacji zleceń, które spełniają oczekiwania klientów i podobają się odbiorcom. Zawsze warto dbać o swój rozwój, brać udział w kolejnych szkoleniach i uczyć się nowych rzeczy. Wszystko to przyczynia się do wzmacniania swojej pozycji w branży content marketingu.