fbpx
biuro@upcontent.eu

Jak wykorzystać content marketing do budowania marki pracodawcy?

Spis treści

Kiedy pracodawcy zależy na tym, by jego firma stanowiła zachęcające miejsce pracy, powinien zadbać o employer branding. W budowaniu wizerunku ogromną rolę odgrywa content marketing. Jak wykorzystać treści do kreacji marki zatrudniającego?

Employer branding – co to jest?

Employer branding to proces kreacji wizerunku przedsiębiorstwa, który ma na celu stworzenie obrazu pożądanego pracodawcy. Składają się na niego wszystkie działania wpływające na postrzeganie miejsca pracy przez pracowników (aktualnych i potencjalnych), a także konkurencję czy partnerów biznesowych.

Branding pracodawcy dzieli się na dwa obszary:

  • wewnętrzny – ukierunkowany na aktualnych pracowników. Działania w jego ramach mają na celu stworzenie dogodnego, atrakcyjnego miejsca pracy, które przynosi wiele benefitów i w którym chce się pozostać;
  • zewnętrzny – przeznaczony dla osób potencjalnie zainteresowanych pracą w danym miejscu. To właśnie do tej sfery zaliczają się działania content marketingowe, które wypływają na odbiór marki przez kandydatów.

Content marketing a budowanie marki pracodawcy

Budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy wymaga dokładnie opracowanej strategii. W pierwszej kolejności należy określić cele brandingowe, a także employee value proposition. EVP to wszelkie korzyści, jakie potencjalny pracownik może otrzymać za własne zaangażowanie, o których chce się informować w komunikatach.

Działania contentowe w ramach employer brandingu zaczynają się już na stronie internetowej pracodawcy i wszystkich jego kanałach przekazu np. w mediach społecznościowych. Dobrze zadbać o wysokiej jakości witrynę, pełną informacji o przedsiębiorstwie i jasno przedstawiającą wartości organizacji.

Na stronie powinna znaleźć się zakładka poświęcona karierze, w której będą komunikaty m.in. o otwartych rekrutacjach i benefitach płynących z bycia częścią firmy. Warto stawiać na autentyczność, czyli np. prezentację realnych pracowników wraz z ich zdjęciami, historiami czy sukcesami.

Social media marki to ogromna baza wiedzy dla potencjalnych kandydatów. Należy umieszczać tam nie tylko treści związane z funkcjonowaniem firmy, ale także pokazywać jej ludzką twarz – kulisy codziennej działalności, ujęcia z biura czy relacje ze spotkań i szkoleń. Takie treści skutecznie prezentują kulturę organizacyjną miejsca pracy.

W ramach komunikacji budującej wizerunek pracodawcy wysyła się także newslettery do subskrybentów. E-mail marketing to sposób na przekazywanie informacji o nowych produktach, akcjach promocyjnych, ciekawych szkoleniach czy zaangażowaniu w różne kampanie.

Aby prezentować wartości i misję firmy, należałoby chwalić się np. wspieraniem konkretnych projektów społecznych lub ekologicznych. Można pisać o tym nie tylko na własnym blogu, ale również w ramach artykułów sponsorowanych. Ogromny wpływ na wizerunek przedsiębiorstwa mają działania real time marketingowe.

Pracodawcy powinni zadbać również o obecność na targach pracy i innych eventach branżowych. Konferencje z ekspertami i potencjalnymi pracownikami to idealna okazja, by przedstawić nie tylko swoją ofertę, ale także wartości. Spotkania na żywo pozwalają na prezentację aktualnych pracowników, którzy mogą opowiadać o benefitach w danym miejscu zatrudnienia.

Jakość contentu ma ogromne znaczenie w ogłoszeniach o pracę. Twórz je w stylu odpowiadającym tone of voice marki. Cechy dobrego ogłoszenia to:

  • jasność i przejrzystość;
  • klarowne wyjaśnienie procesu rekrutacji (który nie powinien być zbyt długi);
  • odpowiednia struktura (listy, pogrubienia);
  • dokładny opis wymagań i obowiązków;
  • wskazanie wyróżników firmy i benefitów (ale nie w postaci płatnego urlopu czy windy w biurze);
  • obecność widełek finansowych;
  • CTA.

Zarówno w przypadku dużych, jak i mniejszych firm wpływ na odbiór przedsiębiorstwa ma marka osobista, którą kreuje założyciel. Ekspercki wizerunek biznesmenów znanych w branży można tworzyć m.in. za pośrednictwem LinkedIna, a także contentu na YouTube (podcasty, videocasty).

Content marketing przedsiębiorstw pożądanych w oczach pracowników powinien bazować na bieżących informacjach na temat nowych i atrakcyjnych działań. Warto komunikować wszelkie benefity oferowane zatrudnionym, takie jak:

  • skrócony tydzień pracy;
  • wolny dzień z okazji urodzin;
  • urlop menstruacyjny;
  • dofinansowanie szkoleń;
  • wsparcie psychologiczne.

Wartościowym elementem marketingu treści mogą być również darmowe webinary czy e-booki, które podkreślają zaangażowanie firmy w rozwój pracowników i wszystkich zainteresowanych tematem.

Warto postawić także na ankiety czy konkursy w social mediach oraz wewnątrz organizacji, by angażować użytkowników i zachęcać ich do lepszego poznania przedsiębiorstwa w ciekawy sposób.

Dlaczego warto zadbać o wizerunek pracodawcy?

Pozytywny wizerunek firmy sprawia, że staje się ona miejscem, w którym chcą pracować najlepsi kandydaci. To szansa na to, by w ramach rekrutacji zdobywać świetnych specjalistów do swojego teamu i prężnie rozwijać z nimi organizację. Employer branding to klucz do pozyskiwania najatrakcyjniejszych CV.

Silna marka pracodawcy zwiększa także lojalność i zaangażowanie aktualnych pracowników. Dzięki temu rzadziej chcą oni zmieniać miejsce zatrudnienia, przez co łatwiej budować stabilny i wyspecjalizowany zespół. Wszystko to minimalizuje koszty rekrutacji i szkoleń nowych osób.

Treści publikowane w sieci mają wpływ na wizerunek przedsiębiorstwa w oczach potencjalnych pracowników. Warto dbać o przemyślane działania employer brandingowe i o to, by były one autentyczne. Zatrudnieni muszą naprawdę dostrzegać zalety przebywania w danym środowisku pracy.

Zobacz inne

Rola infografik w strategii content marketingowej

O nieustannie rosnącej roli visual contentu chyba nikogo nie trzeba już przekonywać. Jednym z elementów komunikacji graficznej bywają infografiki. Sprawdź więc, jaką funkcję pełnią one