Przygotowanie dobrze skondensowanych i angażujących treści to wyzwanie każdego content creatora. Jak zaistnieć w świecie, w którym sekunda jest na wagę złota, a wszelka informacja pozostaje na wyciągnięcie ręki? Zacznij od zrozumienia odbiorców, którzy tworzą dzisiejszą rzeczywistość.
Generacja przyszłości – Zetki ocalą świat?
Do niedawna panowało przekonanie, że dzisiejsza młodzież bywa ograniczona i ciągle patrzy w ekran. Nie jest tajemnicą, że charakterystyka danego pokolenia od zawsze opierała się na stereotypach i anegdotach. Tutaj jednak ciężko się nie zgodzić – młodzi ludzie spędzają bardzo dużo czasu online. Jednak patrząc powierzchownie na taki styl życia, zamykamy sobie możliwość wartościowego poznania grupy, która może okazać się najważniejszą generacją XXI wieku.
Pokolenie Z to ludzie urodzeni na przełomie lat 1995-2010, czyli w rzeczywistości w pełni opanowanej przez technologię. Rzeczywiście wolą oni spędzać czas online, jednak to sprawia, że mają bardzo dużą przewagę nad przedstawicielami innych generacji. Zetki, poza ekstremalną umiejętnością intuicyjnego poruszania się po wszelkiego rodzaju aplikacjach, mają dużą skłonność do weryfikowania informacji. Chociaż obie te cechy wiążą się ściśle z internetowym światem, to młodzi chętnie przekładają zdobytą wiedzę na rzeczywistość.
Biegłość w posługiwaniu się technologią, duża znajomość świata internetowego oraz szybkie wyszukiwanie informacji często owocują wysoką pewnością siebie w życiu osobistym przedstawicieli pokolenia Z. Do dodatkowych atutów można zaliczyć także dobrze rozwiniętą odporność społeczną, która wynika z faktu wystawienia na kryzysy globalne, takie jak pandemia i związane z nią lockdowny.
Wysoka pewność siebie i dostęp do wszelkiej informacji sprawia, że pokolenie Z jest bardzo świadome rzeczywistości, która ich otacza. Może się to przekładać na dużą aktywność społeczną, przypinając młodym łatkę generacji aktywistów. Takie osoby wykazują się też silną potrzebą należenia do konkretnej grupy. Globalizacja wpłynęła na znaczące wymieszanie się środowisk, co oprócz świadomości młodzieży zwiększyło także ich tolerancję.
Dla wielu kreatorów treści generacja Z stała się najważniejszą grupą docelową. Z atutami młodych wiążą się jednak wymagania, a duża świadomość pokolenia w kontekście poruszania się po sieci może okazać się mieczem obosiecznym.
Pokolenie Z kontra złota rybka
Ogromnie zdywersyfikowany rynek internetowy bombarduje młody umysł niewyobrażalną ilością treści. Taki stan rzeczy doprowadził do znaczącego obniżenia czasu koncentracji odbiorców w celu pochłonięcia jak największej ilości contentu.
Swojego czasu firma Microsoft przedstawiła badanie, które porównało długość koncentracji osób w przedziale wiekowym 18-24 lat i złotej rybki. Obserwacje wykazały, że poświęcanie uwagi przez młodych wynosi nie dłużej niż 8 sekund i jest to wynik krótszy od czasu skupienia zwierzęcia aż o sekundę. I tak na rynku powszechnym formatem są materiały udostępniane na TikToku, czy Rolki na Instagramie.
Treści dla Zetek – czyli jakie?
Zadanie twórców treści nie należy do łatwych. Stając naprzeciw wysokim wymaganiom odbiorców, nieodpowiedni research, udawany luz oraz nieprzystępna forma mogą nie przynosić efektów. Jak więc przyciągnąć i utrzymać uwagę przedstawiciela generacji Z, aby uznał materiał za wartościowy?
Zwięzła i kreatywna forma
W pierwszym kontakcie młody widz ocenia przede wszystkim warstwę wizualną materiału. Jeśli jest to artykuł, to gwoździem do trumny może okazać się ściana tekstu. Podziel akapity na krótsze i staraj się zwięźle przedstawiać myśl. Aby nadać treści dynamikę, przeplataj zdania krótkie z dłuższymi.
Kluczowe są także interesujące nagłówki, w których zawiera się maksimum informacji. Odbiorca chce wiedzieć, czemu ma poświęcić swoją uwagę. W przypadku grafiki najważniejsze informacje muszą być widoczne na pierwszy rzut oka. Dodatkowym atutem będzie kreatywne podejście do tematu. Możesz użyć gry słów, zapożyczeń z języka angielskiego czy slangu.
W przypadku materiałów wideo istotny jest odpowiedni, dynamiczny montaż. Kreatywne filmiki zainteresują widza i zachęcą go do pozostania na dłużej.
Odpowiedni ton wypowiedzi
Zbyt duży przesyt materiału różnymi cool słówkami może podburzyć autentyczność twórcy. Wszystkie zwroty młodzieżowe, jeśli użyte, powinny być tylko dodatkiem. Staraj się wypowiadać w sposób luźny, ale naturalny. Pozerstwo będzie krytycznie odebrane przez pokolenie Z.
Uważaj też, aby ton Twoich materiałów nie był zbyt specjalistyczny. Używanie słów, których nikt nie zrozumie, nie sprawi, że wzrośniesz w oczach młodych odbiorców.
Informacje oparte na wartościowych źródłach
Biorąc pod uwagę dużą skłonność młodego pokolenia do sprawdzania informacji, opieraj się na wiarygodnych źródłach. Nie podawaj informacji wyssanych z palca i przede wszystkim unikaj przykładów anegdotycznych, gdy chcesz potwierdzić prawdziwość danego zjawiska.
Podając dane, pochodzące z przystępnych badań możesz również zachęcić odbiorców do zagłębienia się w temat i zaangażowanie w rozpowszechnienie Twoich materiałów. Pamiętaj, że im prościej, tym lepiej.
Zrozum, nie bagatelizuj
Poznanie reprezentantów pokolenia Z powinno być najważniejszym zadaniem twórców treści dla młodzieży. Zrozumienie potrzeb tych ludzi, ich ambicji czy motywacji pozwoli Ci dostarczać content na najwyższym poziomie. Wykazując się zainteresowaniem młodą generacją, dajesz się poznać jako osoba otwarta i świadoma.
Tworząc treści dla pokolenia Z, pamiętaj, żeby robić to w sposób odpowiedzialny i przemyślany. Ostatecznie content ma przecież trafić do jednej z najistotniejszych grup społecznych, której przedstawiciele w przyszłości kreować będą nową rzeczywistość.