fbpx
biuro@upcontent.eu

Jak prowadzić skuteczne kampanie content marketingowe w branży finansowej?

Spis treści

Branża finansowa uchodzi za skomplikowaną i poważną. Za sprawą content marketingu można zmienić jej obraz na bardziej przyjazny klientom i zrozumiały. Jaką rolę odgrywa w tym przypadku dobra strategia contentowa i jak tworzyć treści, które działają?

Rola strategii content marketingowej w branży finansowej

Finanse to ważna sprawa dla każdego człowieka. Kiedy klient szuka instytucji, z której oferty skorzysta, musi ona wzbudzać jego zaufanie. Można je zbudować za pośrednictwem odpowiednio zaplanowanej strategii content marketingowej. Pozwala ona wykreować pożądany wizerunek przedsiębiorstwa w oczach odbiorców.

Działania w ramach marketingu internetowego pozwalają wyróżnić się na tle konkurencji i w ogóle dać się zauważyć. Zwiększają one szanse na to, że klienci poszukujący ofert dla siebie znajdą bank, który spełnia ich wymagania, czy odpowiedniego doradcę finansowego. Internet jest pierwszym miejscem, w którym ludzie szukają informacji, rozglądając się za kredytem, kontem w banku czy innymi usługami. Opłaca się zatem w nim zaistnieć.

Działania marketingowe pozwalają przyciągnąć uwagę nowych klientów. Zwiększa to szanse na rozwój biznesowy i popularyzację produktów lub usług. Poza tym za sprawą contentu można łatwo przedstawić odbiorcom z pozoru zawiłe informacje dotyczące finansów. To także pomaga budować zaufanie i angażować konsumentów.

Content marketing a finanse – jakie treści tworzyć?

Do elementów strategii content marketingu w branży finansowej mogą należeć, np.:

  • blogi – służą do publikacji wartościowych treści w formie poradników czy rankingów, a także artykułów eksperckich. Mogą one objaśniać zawiłe kwestie, pomagać klientom podejmować decyzje czy budować świadomość finansową;
  • podcasty – odcinki do słuchania w formie audio czy też wideo to aktualnie jedno z najskuteczniejszych działań content marketingowych. Warto nagrywać rozmowy m.in. ze specjalistami od finansów, którzy w jasny sposób tłumaczą skomplikowane zagadnienia i pomagają poszerzać wiedzę ekonomiczną;
  • profile w social mediach – najszybsze kanały docierania do odbiorców, gdzie można publikować ciekawe infografiki, luźne rolki czy organizować konkursy. Kiedy np. banki są partnerami wielkich wydarzeń (takich jak festiwale muzyczne), nierzadko pozwalają konsumentom wygrać darmowe wejściówki. Wszystko to pozytywnie wpływa na ich wizerunek;
  • newslettery – narzędzie do regularnego informowania klientów o nowinkach, a także sposób na podtrzymanie interakcji i wzmacnianie długofalowych relacji z odbiorcami;
  • artykuły sponsorowane – służą zwiększaniu widoczności w sieci, przyciągają uwagę czytelników, informują m.in. o nowościach w ofercie i mają za zadanie generować ruch na stronie reklamującej się placówki. Artykuły wzmacniają działania SEO, jednocześnie podnosząc rozpoznawalność witryny.

Branża finansowa może wydawać się nudna z perspektywy wielu klientów, ale dotyczy każdego z nas. Warto zatem skupić się na tym, by treści zwracały uwagę i były naprawdę przydatne dla użytkowników. Należy dokładnie określić grupę docelową przedsiębiorstwa, by wiedzieć, jak konstruować komunikaty, które będą zrozumiałe i dostosowane do potrzeb czytelników.

Przykładowe tematy, jakie warto poruszyć w swojej komunikacji, to:

  • budowanie poduszki finansowej;
  • sposoby na oszczędzanie;
  • wymogi dotyczące kredytów;
  • zestawienia usług różnych banków;
  • inwestycje i trendy;
  • bezpieczeństwo finansowe w sieci;
  • prognozy ekonomiczne.

Niezależnie od branży, w jakiej się działa, należy określić też cel content marketingu. Może to być np. poszerzanie grona klientów, zwiększanie liczby subskrybentów newslettera czy budowanie wizerunku marki. Zanim zacznie się wdrażać konkretne rodzaje treści, warto dokładnie zaplanować strategię. Najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych agencji.

Skuteczna optymalizacja treści pod kątem SEO

Marketing treści w świecie finansów musi uwzględniać pozycjonowanie. SEO to kluczowy element podczas wspinania się na szczyty wyszukiwarek. W planowaniu tekstów niezbędne są zatem:

  • analiza słów kluczowych;
  • badanie konkurencji;
  • śledzenie wyników;
  • link building;
  • dbałość o unikalny i wartościowy charakter contentu;
  • dopasowanie witryny do różnych urządzeń.

Skuteczna strategia content marketingowa składa się zarówno z luźniejszych działań na Facebooku czy Instagramie, jak i kwestii technicznych oraz głębokiej analizy (m.in. za pomocą Google Analytics). Pamiętaj, by dopasować charakter publikacji do swoich odbiorców, a także promować firmę za pośrednictwem kampanii np. Google Ads. Tylko kompleksowe podejście pozwoli Ci zaistnieć i wyróżnić się w branży finansowej online.

Zobacz inne

Jak tworzyć treści z myślą o pokoleniu Z?

Przygotowanie dobrze skondensowanych i angażujących treści to wyzwanie każdego content creatora. Jak zaistnieć w świecie, w którym sekunda jest na wagę złota, a wszelka informacja